Nowoczesna gospodarka jest uzależniona od kilkudziesięciu rzadkich metali

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu światowa gospodarka zależała głównie od żelaza, drewna, miedzi, złota, srebra i kilkunastu odmianach plastiku, obecnie wszystko się zmieniło i postęp technologiczny uzależnił nas od rzadkich metali. Bez nich nie byłoby ekranów dotykowych, czy nowych tabletów i smartfonów.

 

Jeśli chcemy mieć nadal te wzystkie elektroniczne zabawki, to potrzebujemy aż 60 różnych pierwiastków wykorzystywanych w ich budowie w naprawdę róny sposób. Bez nich układy elektroniczne nie pracowałyby z odpowiednią wydajnością. A co by było gdyby któregoś z tych nietypowych metali zabrakło? Czy to na stałe czy na jakiś czas, na przykład z powodu strajków górników? Z pewnością łańcuchy dostaw muszą funkcjonować, a w przypadku takiego obrotu spraw z pewnością uległyby zerwaniu.

 

US National Academy of Sciences przeprowadziło analizę 62 powszechnie stosowanych w przemyśle pierwiastków w celu oceny ich ewentualnego zastąpienia. Specjaliści stwierdzili, że w przynajmniej 10 przypadkach odpowiednie zamienniki nie istnieją, lub są niedostępne. Nie znaleziono też idealnego zamiennika dla żadnego z nich, a to oznacza, że brak któregokolwiek z tych 62 metali to poważne problemy dla całego sektora przemysłu zajmującego się tworzeniem nowych technologii.

Powyższa tabela przedstawia absolutnie niezbędne składniki. Bez tych zaznaczonych na czerwono nie obędzie się żaden iPhone. Należy do nich między innymi magnez, itr, rod, ren, tal, lantan, europ i inne.

 

Czasami na niedobory może pomóc nauka i jej postęp. Gdy w 1970 roku z powodu wojny domowej w Zairze odczuwano niedobory kobaltu, inżynierowie z General Motors opracowali magnes, który nie wymagał tego składnika. Inżynierowie z General Electric brak renu nadrobili za pomocą stopu o zbliżonych właściwościach. Jednak nie znaleziono zastępstwa dla rodu, który jest używany jako katalizator w celu kontroli zawartości tlenków azotu w spalinach samochodowych. Nie ma też substytutu dla manganu, który jest stosowany do produkcji stali.

 

Prawie cała platyna na świecie pochodzi z Rosji i RPA, a miedź z Chile, USA i z Polski. Stront występuje w Chinach i w Hiszpanii. Bezapelacyjnie najbardziej bogate w rzadkie metale są Chiny. Nowoczesne technologie zależą od rud metali wydobywanych na wszystkich kontynentach oprócz Antarktydy, a to tworzy skomplikowaną sieć zależności dla całej branży high-tech.

To właśnie z tego powodu poważnie mówi się o łapaniu asteroidów i ich eksploatacji. Powstały już nawet specjalne firmy startupy, które mają za zadanie przygotowanie proof of concept takich misji kosmicznych. Gdyby udało się pozyskiwać metale rzadkie z asteroidów, to z pewnością wpłynęłoby na dostępność niektórych surowców oraz zabezpieczyłoby branżę na długi czas.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JD

Trzeba sobie jasno to

Trzeba sobie jasno to powiedzieć:  ilość wszelkich pierwiastków jest we wszechświecie nieograniczona i nigdy ich nie zabraknie. Technicznie nie ma żadnych przeszkód.
Zachowajcie tu zupełny spokój.
Brakuje zupełnie czego innego: Prymatu Praw Naturalnych nad stanowionymi. Gdy się to już uda przeprowadzić raz na zawsze, to niczego Wam Drodzy Forumowicze nigdy nie zabraknie. Co prawda nie liczcie, że samo się wszystko potem zrobi, trzeba będzie podejmowac jakiś wysiłek, lecz gdy już przeprowadzicie ustanowienie bezwzględnego prymatu Praw Naturalnych /Prawa do Życia, Prawa do Własności i Prawa do Wolności/, to cała reszta przy Waszej współpracy będzie szczęśliwie przydana. Naprawdę nie musicie tułać się po świecie za marnym groszem, możecie żyć na świetnym poziomie we własnej Ojczyźnie, nawet obecnych zupełnych  biedaków będzie stać na zbudowanie wielopokoleniowych sadyb i posiadanie licznego potomstwa oraz bardzo zasobne życie i na radość z zażywania naszych tradycyjnych staropolskich wolności...
To są po prostu wyłącznie kwestie ustrojowe, nic innego. W demokracji, która prowadzi do socjalizmu a ten do nędzy /powszechne przyzwolenie zjawiska kradzieży musi prowadzić do powszechnej nędzy, nie ma innej możliwości/, w tym totalitaryzmie demokracji nic nie osiągniemy. Powód jest oczywisty, nie jesteśmy tego w żaden sposób w stanie skierować na korzystny dla populacji Polaków tor. Zawiadują tym różni skończeni łajdacy, różne siuchty, mafie, lobbyści, jakieś wąskie kręgi kupujące ustawy, oraz "pożyteczni idioci" i ludzie pozbawieni elementarnej inteligencji i tym podobni. To jest oczywiste i nic tego nie zmieni, można tylko całkowicie odrzucić jak stary łach ten chory system przeżarty tym złem od stóp do głów, czyli już korporacyjny żyjący z eksploatacji niewolników.
 
Zobaczcie sami co się dzieje, bo to jest jedyna prawdziwe oblicze demokracji /nie ma innego, to norma:/ parlamentarzyści głosują jak zombie, jak szaleńcy w domu wariatów, uchwalają setki tysięcy kolejnych regulacji, nikt już z tego nie ogarnia, nie czyta, nie pamięta ani nie rozumie. Oni sami nie wiedzą zresztą nad czym głosują, to jest przecież tajemnica poliszynela, bo głosują bezmyślnie tak jak im ktoś tam "po uważaniu" poleci wedle aktualnej mądrości etapu... Mają przy tym pretekst do tego, by zatrudniać na wesołych stanowiskach pracy pozorowanej kolejnych pasożytów urzędników  żyjących na cudzy koszt!  Kto z Was logicznie myśli, ten sam zauważy, że to jest droga do nikąd. 
Trzeba to odwrócić. Trzeba raz na zawsze okiełzać demokrację przy pomocy Praw Władczych nad stanowionymi. Czyli demokrację odrzucić a powołać monarchię, bo monarchia, to Prawa Władcze nad stanowionymi i trzeba to zrobić bardzo umiejętnie, bo nie chodzi nam o powołanie dyktatury!
Te przepisy władcze, to ... Prawa Naturalne /Prawo do Życia, Prawo do Własności i Prawo do Wolności/ przysługujące wszystkim niewinnym ludziom bez względu na etap osobniczego rozwoju. Pilnować tego powinien zaś bardzo starannie wybrany regent i to dożywotni co najmniej a najlepiej nawet dziedziczny, bo jako taki będzie z największą energią pilnował Wam Waszych Praw Naturalnych.
Wręcz genialną pomoca w przeprowadzeniu tego planu jest ... Intronizacja Chrystusa Króla Polski !! To może pociągnąć całą obecną populację, nawet agnostyków i ateuszy oraz wszelkie sekty, wyznania i religie czy różnych cudaków ezoteryków, itp. Bo każdy chciałby żyć na przyzwoitym poziomie, mieszkać, ubrać się, zjeść, zabawić, wypić i zakąsić.. Nawet dla polskich muzułmanów lepszym władcą będzie bowiem "jakiś" /dla  nich/  prorok, niźli byle kto.  Lepszego zaś uniwersalnego Władcy nie było nie ma i nigdy nie będzie. Ten Władca daje gwarancję uszanowania Waszych Praw Naturalnych.
Paradoks polega na tym, że musicie to bardzo mocno zrozumieć, bo nie ma innej metody by je /Prawa Naturalne/  wprowadzić raz na zawsze. Nie ma innej metody jak je świadomie wewnętrznie uznać. Nie da się bowiem uleczyć zbrodni zbrodnią, kradzieży kradzieżą, zniewolenia zniewoleniem, socjalizmu socjalizmem a demokracji demokracją.
Nie da się demkratycznie okełzać demokracji, w każdym razie jest to beznadziejny pomysł.
Trzeba to zrobić jednym aktem powszechnej aklamacji. Musicie tego powszechnie bardzo chcieć i się to stanie. I nawet prędko się stanie. Stanie się i będzie to absolutny cud, bo nie ma nawet jednej partii politycznej, która by aktualnie coś takiego głosiła! A jednak tak się stanie! 
I wtedy będziecie się mocno śmiać z obecnego stanu powszechnej nędzy, braku wszystkiego a najbardziej braku perspektyw dla Was młodych ludzi. Bo wtedy bez najmniejszego problemu będzie Was stać na wszystko co dobre z pracy Waszych rąk i umysłów. Wtedy Polska w parę tygodni stanie na potężne nogi i nikt nigdy więcej jej nie podskoczy.
Pytanie, czy tego jeszcze chcecie. 

Portret użytkownika Ripper87

Coś jest na rzeczy, ale nie

Coś jest na rzeczy, ale nie do końca. Gdyby nie rzadkie pierwiastki nie było by obecnej technologii? Chodzi o złoto, a chodzi o przewodnictwo, bo styki zespołów scalonych są nim pokryte. (moderowano)niech zainwestują w grafen, IBM stworzyło pierwszy procesor na jego podstawie o taktowaniu 3000 GHZ, czyli ok. 1000 razy wydajniejszy niż obecne. "Naukowcy" z Lubelskiego UMCSu opracowali wydajną procedurę wytwarzania go, i gdyby w rządzie nie było zdrajców i (moderowano) świń Polska mogła by być rajem dla obywateli, ale (moderowano)... Pozdrawiam dobrych ludzi.
Jeszcze raz zobacze takie bezczelne wulgaryzmy to ban na IP - mod.

Portret użytkownika bladdy

Żadkie metale mówią .. świat

Żadkie metale mówią .. świat się zmieni w wyniku rewolucji grafenowej. Dlaczego ? Węgiel jest 17 pod względem ilości pierwiastkiem na ziemi - jest go mniej niż tytanu, złota i innych powszechnie uważanych za cenne pierwiastków.

Portret użytkownika olo manolo

Chlopie, jak ci tak ciazy,

Chlopie, jak ci tak ciazy, sam idz i im powiedz, ze nie zyczysz sobie by palili weglem, ze maja wydac kase na ogrzewanie gazowe, elektryczne czy inne i placic ciezkie pieniadze, a jak ich nie stac, to maja marznac, bo tobie przeszkadza dym.

Portret użytkownika Ripper87

Za kilka lat piece na węgiel

Za kilka lat piece na węgiel mają być wycofane. Weszła taka ustawa. To prawda. W sumie mam w domu mam piec gazowy, ale rzeczywiście idą na to pieniądze, namawiałem rodziców żeby postawili kocioł na węgiel/drewno, ale mnie nie posłuchali. Rachunek za gaz, który przychodzi co 2 miesiące nieraz wynosił 1600zł, w domu zimno bo jednak ciepło kosztuje. Bywały czasy że siedzaiełem w domu w kurtce i nie było co jeść z powodu pieniedzy wydanych na ogrzewanie. Prdl taki stan rzeczy, znam nieco życie mimo iż jestem dość młody. W tej chwili leci mi łza, gdy to piszę. Nie wiem o czym możemy porozmawiać, ale trzymaj sie ciepło przjacielu. Jesteśmy braćmi krwii, trzymaj coś odemnie: http://www.youtube.com/watch?v=wqUBgjpQdbc . Miłego dnia.

Portret użytkownika syriues

Czlowiek uczy sie na

Czlowiek uczy sie na bledach,a blad podstawowy to zachlannosc.Czlowiek nie umie przewidywac i to jest jego najgorszy i najslabszy punkt.Skoro nie umie niuech sie nie zajmuje tym co szkodliwe.Jestesmy opetani przez pieniadz nowe technologie i prawo.Jestesmy wlasnoscia panstwa i zarabiamy te pieniadze jakby mialy jakas wartosc.Mami nas swiat sennnymi opowiesciami o przyszlosci.Przyszlosc jest taka,ze my jestesmy tu uwiezieni wraz ze zlem w srodku w ludziach.Wyzysk natury.Co za tepy postep.Moznabyloby to prowadzic w jednym laboratorium i doskonalic postep w sposob niewidoczny dla swiata.Swiat uslyszal glosy i mysli dzieci o tym ze chcialyby by bylo jak w star treku i zaczal dazyc do tego.Czeka nas zaglada.
Trudno byc gdy sie wie o co tu chodzi
 

Strony

Skomentuj