Naukowcy odkryli dwie egzoplanety, które posiadają chmury w atmosferze

Kategorie: 

Wizja artystyczna planety GJ 1214b - źródło: NASA, ESA, G. Bacon.
Korzystając z Kosmicznego Teleskopu Hubble'a, dwa zespoły naukowców odkryły tzw. superziemię, oznaczoną jako GJ 1214b oraz gorącego Neptuna - GJ 436b. Okazało się, że obie planety posiadają w swojej atmosferze grubą warstwę chmur.

 

Superziemia jest ciałem niebieskim większym od naszej Błękitnej Planety 2.7-krotnie i znajduje się 40 lat świetlnych od nas w konstelacji Wężownika. Natomiast gorący Neptun oddalony jest o 36 lat świetlnych, znajduje się w konstelacji Lwa, jest nieco większy od Neptuna i orbituje znacznie bliżej swojej gwiazdy macierzystej. Powierzchnia planety GJ 436b jest rozgrzana do temperatury powyżej 500 stopni Celsjusza.

 

Zespoły badawcze nie potrafiły odkryć żadnych śladów chemicznych na obu planetach. Naukowcy uważają, że najbardziej prawdopodobną przyczyną byłaby gruba warstwa chmur na dużych wysokościach. Jak twierdzi Laura Kreidberg, która przewodziła drugiej grupie badawczej, na tych odległych planetach można byłoby odkryć bardzo zróżnicowane rodzaje chmur, których nawet nie można byłoby zaobserwować na Ziemi. Uczeni szacują, że chmury te mogą składać się z chlorku potasu lub siarczku cynku.

 

 

Na podstawie: Nature

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Goduntertan

Co za bzdury. Jak oni

Co za bzdury. Jak oni znajduja te planety bo na pewno nie hubbel i po obrazach,nasze teleskopy nie maja mozlowosci zrobic dobrych zdjec planet z naszego ukladu a co dopiero mowic o latach swietlnych, pokazcie mi rysunek tej planety haha, klamstwo!!!

Portret użytkownika Rasta4Peace

Wychodzi wszechobecne

Wychodzi wszechobecne lenistwo no bo po co sprobować zainteresować się tematem, poszukać informacji na własną ręke.  Teleskop który wyszukuje planety nazywa się keppler jak dobrze pamiętam, szukanie planet nie polega na centralnym "szukaniu" w próżni, istnieje dużo prostszy i efektowniejszy sposób. Przedewszystkim obserwowane są gwiazdy, dana gwiazda obserwowana jest przez pewien okres, później porównują zmiany jasności danej gwiazdy a mianowicie ciemne punkty które wyróżniają się na tle koron gwiazd., po odkryciu zmian w jasności można bardziej "dostroić" obraz do danego skrawka kosmosu po czym zidentyfikować następną planete czy cały układ słoneczny Smile
ps.  pewne ugrupowania trzymają mocno spięte tyłki aby zdjęcia w ogromnej rozdzielczości nie wyszły na wiedze publiczną, w większości są to zdjęcia "księżyca"
Kiedyś wszystko wyjdzie na jaw, Pozdrawiam
 

Thrive - Wzrost napisy PL - 
ViP  ~~ Victoria is Peace ~~

Portret użytkownika POUL WALKER

zaraz zaraz kiedy to niby

zaraz zaraz kiedy to niby odkryli te super ziemie  GJ 1214    Astronomowie potwierdzili istnienie planety, na której znajdują się duże ilości wody. Planeta - na razie - jest jedyna w swoim rodzaju - pisze najnowszy "Journal of Astrophysics".

Planetę odkryto w 2009 r. w odległości 40 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Wężownika. Okrąża małą, chłodną gwiazdę - czerwonego karła - po dość ciasnej orbicie (rok trwa tam zaledwie 38 godzin).Zdjęcia z teleskopu Hubble'a potwierdziły, że dużą część masy tej planety stanowi woda. Jest jej prawdopodobnie więcej niż na Ziemi. Temperatury na GJ 1214b sięgają dwustu stopni Celsjusza, mówią astronomowie, toteż gęsta atmosfera tej planety zawiera duże ilości pary wodnej.

Trzy razy większa od Ziemi

Jej nazwa to GJ 1214b. Takie planety Dimitar Sasselov, profesor Uniwersytetu Harvarda, nazwał kiedyś "Super Ziemiami". Choć odkryto ją trzy lata temu, teraz potwierdzono jej istnienie. "Super Ziemia" jest prawie trzy razy większa od naszej planety, ale mniejsza od Jowisza. W skali masy i wielkości GJ 1214b plasuje się gdzieś w połowie pomiędzy skalistą Ziemią i gazowo-lodowym Uranem.
 

 

Skomentuj