Kolejna gwałtowna erupcja wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Etna jest najbardziej aktywnym wulkanem w Europie i jednym z najaktywniejszych na świecie, dlatego ludzi zwykle nie dziwi to, że w jego obrębie dochodzi do erupcji. Teraz jednak nawet autochtoni przyznają, że Etna jest gwałtowna jak nigdy.

 

Najnowsza faza aktywności Etny rozpoczęła się w nocy z soboty na niedzielę. Według włoskiego Narodowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii erupcje były typu stromboliańskiego i następowały na południowo-wschodnim kraterze wulkanu.

Foto: Twitter/Turi Caggegi

Zaobserwowano pulsowanie bazaltowej lawy, której wypływy stopniowo zwiększały intensywność. Doszło też do spływu lawy po zboczu i jego długość osiągnęła ponad kilometr. Tym razem nie doszło jednak do eksplozji fontann lawy sięgających nawet do 800 metrów ponad krater. Takie zjawiska obserwowano jeszcze przed kilkunastoma dniami.

 

Wulkan Etna mierzy 3329 metrów nad poziomem morza. Znane są przypadki jego katastrofalnych erupcji z przeszłości. Najbardziej warta wspomnienia wydaje się wybuchowa erupcja z marca 1669 roku. Trwała on od 4 do 8 miesięcy i zupełnie zmieniła wygląd wybrzeża oraz wpłynęła na życie ponad 100 tysięcy osób.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Uczeń Mistrza Morfeusza

Przy dzisiejszej technologii,

Przy dzisiejszej technologii, zamiast bac się wulkanów, ja bym je widział jako fantastyczne zrodlo energii elektrycznej.
Co dziś robią elektorwnie spalają mnostwo paliw kopalnych by przerobić ciepło na prąd, a w takim wulkanie mamy ciepło za darmo, mobilne instalacje, z systemem ewakuacyjnym mogły by produkować taki prąd i przesyłać dalej. mankamentem byłyby co jakiś czas przepalenia się instalacji gdyz wulkany są nieokielznane ale mysle ze wytwarzana energia rekompensowala by te straty z potężną nawiązką,
plusem byłoby także ochladanie w jakimś minimalnym stopniu lawy i dizeki temu zwiekszenie bezpieczenstwa, chociaz to bylyby sladowe ilosci - jak orzechow arachidowych w ulubionych chrupkach.

.przeżywam fascynację szkołą koszera umysłów.

Portret użytkownika Uczeń Mistrza Morfeusza

Odpalil już swiętą helenę,

Odpalil już swiętą helenę, krakatau, ejjlafjofuukkol,
To próba przed odpaleniem SuperWulkanu Yellowstone ?
Ten wulkan jest z coraz nowszych saczunków większy kilkukrotnie od zakładanych jeszcze niedawno, co chwile notują wypiętrzenia skorupy ziemskiej, drgania. Ostatnio gejzer nieczynny 7 lat wystrzelił z pełną mocą.
Buchał 2,1 mln lat temu, 1,4 mln lat temu, 620 tys lat temu.
więc najwyższy czas na 4 erupcje , w tym czasie bede siedziec w supernowoczesnych schronach a zwykli zjadacze chleba zamienia sie w zjadaczy popiołu, ktory ograniczy lub calkowicie przesloni promienie sloneczne. Nie dobrze.
 

.przeżywam fascynację szkołą koszera umysłów.

Skomentuj