Telewizja jako test na inteligencję człowieka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Człowiek wpatrujący się w telewizję każdego dnia jest dosłownie bombardowany informacjami i reklamami, które są tak stworzone aby wywrzeć pewien wpływ na masy. Jednak w dzisiejszych czasach reklamy mają tylko i wyłącznie negatywny wpływ i to niemal na każdą dziedzinę naszego życia.

 

Nie da się ukryć, że reklamy są wszędzie a ich twórcy liczą tylko na osiągnięcie własnych celów - nawet jeśli może to zaszkodzić przeciętnemu szaremu obywatelowi. Dlatego też wmawia się nam jakie to oni mają dobre zamiary; jakie ich towary bądź usługi są dobre starając się przy tym, aby przeciętna osoba nie doszukała się drugiego dna. To z kolei wprowadza masy w błąd, który ma duży wpływ na człowieka.

 

Weźmy na ten przykład tabletki przeciwbólowe, które są przedstawiane w kampaniach reklamowych jako samo zdrowie. W ten prosty sposób tworzy się społeczeństwo korzystające z tego typu medykamentów i powoli staje się od nich uzależnione. Nie trzeba być aż nadto spostrzegawczym aby zauważyć, że w dzisiejszych czasach ludzie faktycznie biorą tabletki na wszystko - począwszy od zwykłego bólu głowy, ręki czy nogi a na katarze kończąc. Zdrowie ludzi podupada ale są zyski, czyli cel w tym przypadku został osiągnięty.

 

Warto jednak prześledzić sam wpływ telewizji na masy. Można powiedzieć, że człowiek zdobywa wiedzę na dany temat na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest celowe, świadome wchłanianie wiedzy, które pojawia się z własnej woli. W ten sposób człowiek dociera do informacji analizując je i porównując do innych informacji (uzyskanych przykładowo z Internetu lub książek) na dany temat a następnie wyciąga własne wnioski. Najważniejsze jest to, że dany osobnik posiada własne zdanie, poparte wiedzą, obserwacjami i/lub dowodami. Umysł takiego człowieka jest bardziej odporny na oszustwo.

 

Drugi sposób zdobywania wiedzy odbywa się bardziej przypadkowo, nieświadomie. Człowiek w tym przypadku raczej nie zastanawia się zbytnio nad tym co słyszy w reklamach a przez to że nie prowadzi żadnych analiz nie wie, że ludzie przedstawieni w telewizji mogą kłamać dla własnych zysków (bo dlaczego telewizja miałaby kłamać?). W dzisiejszych czasach często pojawia się termin "ludzie zombie", który odnosi się do osób ślepo wpatrzonych w telewizję, nie posiadających własnego zdania i wierzących we wszystko co jest tam przedstawione.

 

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak reklamy czy wypowiedzi "ważnych ludzi" w telewizji wpadają w nasze uszy, oczy i pozostają w głowie. Wszystko to jest tak stworzone aby pozostawało w ludzkich umysłach jak najdłużej i choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, telewizja wpływa na naszą podświadomość i zaśmieca nasz umysł. Telewizja jest po prostu narzędziem, które ma wpływ na nasze ewentualne przyszłe decyzje - narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez władzę. Każdy człowiek może zostać "uratowany", jednak im dłużej ogląda i wierzy telewizji, tym trudniej będzie go uświadomić o problemie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zuraw

Autor jest czesciowo w

Autor jest czesciowo w błedzie. Telewizja to narzędzie maniupulacji - zgadza się ale nie działa na podświadomośc lecz na emocje.
 
I nie reklamy robią ludziom szambo z głowy tylko wiadomości, i programy publicystyczne gdzie ludzie wystepujący w tych programach manewrują faktami i wygłaszaja opinie właśnie oddziałowując na emocjonalną półkule mózgową, a nie logiczną. To na jaką strone maja przeciągnąć widza zalezy oczywiście od zleceniodawcy.
 Natomiast reklama to cześć rynku i sprawa jest uczciwa wiadomo, że producent jest zleceniodawcą i będzie chwalil swój produkt - wszytsko jest uczciwie i proste do zweryfikowania - kupic ten proszek i sprawdzic czy działa czy nie.
 Natomiast w pierwszym przypadku nie jest to uczciwe bo nie ma mozliwosc zweryfikowania i nie jest sie jednocześnie świadomym czy ta informacja jest zmanipulowana czy nie.
układają się w logiczny ciąg czy nie.
 
Jeśli coś działa na Twoje emocje tzn. nie potrafisz tego wytłumaczyć na podstawie zasad logicznych , a święcie wierzysz jest jest to słuszne. Wiedz że jestes zmanipulowany.

Portret użytkownika euklides

Nie oglądam od dawna

Nie oglądam od dawna telewizji, ale jeszcze jak oglądałem to mnie dziwiło dlaczego niezależne niby stacje telewizyjne i ich programy prezentują dokładnie te same wiadomości. Czy to panorama czy wiadomości czy teleekspres czy fakty, zawsze były jedne i te same pierdoły. A na koniec zawsze był jakiś durny news no i oczywiście prognoza pogody, której sprawdzalność była w granicach błędu statystycznego taka jak kogoś kto pie...li trzy po trzy o słońcu, śniegu i deszczu.

Głosuj za
2
Portret użytkownika MISTRZ MORFEUSZ

Jak można się nie zdenerwować

Jak można się nie zdenerwować jak wlasnie podaja w wiadomosciach jak ktos zostawia przywiazanego psa na mrozie w lesie,albo wyrzuca przez okno szczeniaka ,a gdy przrzyl poszedl po niego i zucil nim o podloge.mam nadzieje ze kiedys trafie na takiego gdzies na łakach jak chodze to go osobiscie ubije bo prawo jest do dupy.

Strony

Skomentuj