Telewizja jako test na inteligencję człowieka

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Człowiek wpatrujący się w telewizję każdego dnia jest dosłownie bombardowany informacjami i reklamami, które są tak stworzone aby wywrzeć pewien wpływ na masy. Jednak w dzisiejszych czasach reklamy mają tylko i wyłącznie negatywny wpływ i to niemal na każdą dziedzinę naszego życia.

 

Nie da się ukryć, że reklamy są wszędzie a ich twórcy liczą tylko na osiągnięcie własnych celów - nawet jeśli może to zaszkodzić przeciętnemu szaremu obywatelowi. Dlatego też wmawia się nam jakie to oni mają dobre zamiary; jakie ich towary bądź usługi są dobre starając się przy tym, aby przeciętna osoba nie doszukała się drugiego dna. To z kolei wprowadza masy w błąd, który ma duży wpływ na człowieka.

 

Weźmy na ten przykład tabletki przeciwbólowe, które są przedstawiane w kampaniach reklamowych jako samo zdrowie. W ten prosty sposób tworzy się społeczeństwo korzystające z tego typu medykamentów i powoli staje się od nich uzależnione. Nie trzeba być aż nadto spostrzegawczym aby zauważyć, że w dzisiejszych czasach ludzie faktycznie biorą tabletki na wszystko - począwszy od zwykłego bólu głowy, ręki czy nogi a na katarze kończąc. Zdrowie ludzi podupada ale są zyski, czyli cel w tym przypadku został osiągnięty.

 

Warto jednak prześledzić sam wpływ telewizji na masy. Można powiedzieć, że człowiek zdobywa wiedzę na dany temat na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest celowe, świadome wchłanianie wiedzy, które pojawia się z własnej woli. W ten sposób człowiek dociera do informacji analizując je i porównując do innych informacji (uzyskanych przykładowo z Internetu lub książek) na dany temat a następnie wyciąga własne wnioski. Najważniejsze jest to, że dany osobnik posiada własne zdanie, poparte wiedzą, obserwacjami i/lub dowodami. Umysł takiego człowieka jest bardziej odporny na oszustwo.

 

Drugi sposób zdobywania wiedzy odbywa się bardziej przypadkowo, nieświadomie. Człowiek w tym przypadku raczej nie zastanawia się zbytnio nad tym co słyszy w reklamach a przez to że nie prowadzi żadnych analiz nie wie, że ludzie przedstawieni w telewizji mogą kłamać dla własnych zysków (bo dlaczego telewizja miałaby kłamać?). W dzisiejszych czasach często pojawia się termin "ludzie zombie", który odnosi się do osób ślepo wpatrzonych w telewizję, nie posiadających własnego zdania i wierzących we wszystko co jest tam przedstawione.

 

Wielu ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego jak reklamy czy wypowiedzi "ważnych ludzi" w telewizji wpadają w nasze uszy, oczy i pozostają w głowie. Wszystko to jest tak stworzone aby pozostawało w ludzkich umysłach jak najdłużej i choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, telewizja wpływa na naszą podświadomość i zaśmieca nasz umysł. Telewizja jest po prostu narzędziem, które ma wpływ na nasze ewentualne przyszłe decyzje - narzędziem bardzo chętnie wykorzystywanym przez władzę. Każdy człowiek może zostać "uratowany", jednak im dłużej ogląda i wierzy telewizji, tym trudniej będzie go uświadomić o problemie.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Zuraw

Autor jest czesciowo w

Autor jest czesciowo w błedzie. Telewizja to narzędzie maniupulacji - zgadza się ale nie działa na podświadomośc lecz na emocje.
 
I nie reklamy robią ludziom szambo z głowy tylko wiadomości, i programy publicystyczne gdzie ludzie wystepujący w tych programach manewrują faktami i wygłaszaja opinie właśnie oddziałowując na emocjonalną półkule mózgową, a nie logiczną. To na jaką strone maja przeciągnąć widza zalezy oczywiście od zleceniodawcy.
 Natomiast reklama to cześć rynku i sprawa jest uczciwa wiadomo, że producent jest zleceniodawcą i będzie chwalil swój produkt - wszytsko jest uczciwie i proste do zweryfikowania - kupic ten proszek i sprawdzic czy działa czy nie.
 Natomiast w pierwszym przypadku nie jest to uczciwe bo nie ma mozliwosc zweryfikowania i nie jest sie jednocześnie świadomym czy ta informacja jest zmanipulowana czy nie.
układają się w logiczny ciąg czy nie.
 
Jeśli coś działa na Twoje emocje tzn. nie potrafisz tego wytłumaczyć na podstawie zasad logicznych , a święcie wierzysz jest jest to słuszne. Wiedz że jestes zmanipulowany.

Portret użytkownika Santiago88

"Autor jest czesciowo w

"Autor jest czesciowo w błedzie. Telewizja to narzędzie maniupulacji - zgadza się ale nie działa na podświadomośc lecz na emocje."
 
Nie ma powiązania między emocjami a podświadomością?
 

Głosuj przeciw
-1
Portret użytkownika euklides

Nie oglądam od dawna

Nie oglądam od dawna telewizji, ale jeszcze jak oglądałem to mnie dziwiło dlaczego niezależne niby stacje telewizyjne i ich programy prezentują dokładnie te same wiadomości. Czy to panorama czy wiadomości czy teleekspres czy fakty, zawsze były jedne i te same pierdoły. A na koniec zawsze był jakiś durny news no i oczywiście prognoza pogody, której sprawdzalność była w granicach błędu statystycznego taka jak kogoś kto pie...li trzy po trzy o słońcu, śniegu i deszczu.

Portret użytkownika MISTRZ MORFEUSZ

Jak można się nie zdenerwować

Jak można się nie zdenerwować jak wlasnie podaja w wiadomosciach jak ktos zostawia przywiazanego psa na mrozie w lesie,albo wyrzuca przez okno szczeniaka ,a gdy przrzyl poszedl po niego i zucil nim o podloge.mam nadzieje ze kiedys trafie na takiego gdzies na łakach jak chodze to go osobiscie ubije bo prawo jest do dupy.

Strony

Skomentuj