Powstał projekt, który zakłada ogrzewanie europejskich mieszkań ciepłem odpadowym

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
Naukowcy szukając kolejnych sposobów na ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery wpadli na pomysł aby spożytkować ten gaz cieplarniany. Unia Europejska sfinansowała nowy projekt, według którego budowle znajdujące się w Europie będą ogrzewane ciepłem odpadowym.

 

Projekt Celsius (Combined Efficient Large-Scale Integrated Urban Systems), wart 25 milionów euro, zakłada wykorzystanie ciepła które tak naprawdę jest produkowane w wielu różnych miejscach ale nie jest prawidłowo spożytkowane i ucieka do atmosfery. Za przykład brane są urządzenia elektryczne, windy, metra czy nawet ścieki. Projekt jak narazie jest na etapie badań a duńscy naukowcy twierdzą, że wystarczy tylko odpowiednio nakierować ciepło odpadowe.

 

W Londynie, gorące powietrze może zostać uchwycone z podstacji elektrycznych bądź z metra. W Kolonii w Niemczech można wykorzystać ciepło z kanalizacji, natomiast w Genui (Włochy) naukowcy będą badać czy różnice ciśnień w sieci dystrybucji gazu mogą być stosowane do napędzania turbin.

 

Jonas Cognell, koordynator projektu w Gothenburgu uważa, że największy potencjał mogą mieć kanalizacje a spalarnie są "znacznie niedocenionym źródłem energii". Przy spalaniu śmieci, ogromna ilość ciepła ucieka do atmosfery a zdaniem naukowca, ciepło to można po prostu wykorzystać.

 

Projekt wykorzystania ciepła odpadowego prawdopodobnie rozpocznie się najpierw w Londynie, gdzie już w 2016 roku planowane jest wydanie ponad 2 milionów funtów na ogrzewanie mieszkań. Zdaniem Cognella, do 2017 roku około 50 miast może przyjąć projekt Celsius. Obliczenia mają wskazywać na to iż działania te są warte realizacji.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Ja

To niech się te naukowce

To niech się te naukowce śpieszą, za niespełna 6 lat będzie całkowity zakaz opalania węglem i drewnem w całej UE!? "na pewno w polsce", pytanie czy pozwolą na palenie grilli i ognisk, z tego co słyszałem tylko elektrociepłowniom będzie wolno korzystac z tego typu opału "żeby niewolników w miastach nie wkurzyć" a co z wsiami??? będą relokacje dla tych ludzi do miast pod pozorem ratowania ich zdrowia z powodów przemarznięcia w zimie i tych zakazów???, więc czym będziemy się ogrzewać w niedługim czasie? gazem z rosji, czy z łupków z których nic nie mamy???
 
P.S. tak na marginesie dlaczego drewno będzie zakazane??? Ktoś wie??? spala się je od tysięcy lat i jakoś to nie doprowadziło do kataklizmu, więc???

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika JD

"W Kolonii w Niemczech można

"W Kolonii w Niemczech można wykorzystać ciepło z kanalizacji".
 
O to to! Niech sobie Niemcy zamiast normalnych kaloryferów zainstalują rury kanalizacyjne w mieszkaniach.  Miłe ciepło z kanalizacji będzie im ocieplać mieszkanka.
Będzie im niezwykle przyjemnie.
Nawet może dobrym pomysłem byłby powrót sławojek, ale budowanych nie za stodołą tylko w mieszkaniach w łazienkach.  Gromadzone odchody z tych sławojek wspaniale ogrzewałyby im mieszkania. A ponieważ odchodów stale by przybywało, to i ciepła by też przybywało. Najwytrwalsi mogliby wtedy odsprzedawać innym nadmiar ciepła przez doprowadzenie im do ich mieszkań rur kanalizacyjnych od tych sławojek.
Zresztą w ogóle może nawet nie w łazienkach, tylko niech robią ot tak na podłogę w każdym pomieszczeniu i nie sprzątają. Od razu będzie im cieplej.
 
PS Jak się tu wkleja emotikonkę z ludzikiem pukającym się w głowę ?

Portret użytkownika TomaszP

Naukowcy szukając kolejnych

Naukowcy szukając kolejnych sposobów na ograniczanie emisji dwutlenku węgla do atmosfery nie wpadli na pomysł aby spożytkować ten gaz cieplarniany. Naukowcy wpadli na pomysł aby dzięki spożytkowaniu już istniejącego i niewykorzystanego ciepła ograniczyć zyżycie paliw, których spalanie powoduje powstawanie ciepła i dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla sam w sobie nie daje ciepła i nie da się wykorzystać do tego celu. Nie róbcie nam wody z mózgu!

Portret użytkownika hhg

po co to?  wystarczy przestać

po co to?  wystarczy przestać oświetlać nocą drogi, lasy, skwery i wrócić do latarek jak to było jeszcze 30 lat temu.
spadek emisji o 30%.
ten pomysł to kolejny sposób na komplikowanie instalacji cieplnych i uzależnianie ludzi od kolejnych "rozwiązań" urbanistycznych.

Portret użytkownika kbk

To wlasnie chcialem napisac,

To wlasnie chcialem napisac, podobnie myslimy. Dotychczas instalacje te nie byly jakos skomplikowane. Awarie mozna dosc prostymi metodami usunac.
Po wprowadzeniu tych projektow w zycie, instalacje stana sie mocno skomplikowane, ich naprawa i konserwacja duzo drozsza i bardziej czasochlonna.
To troche jak z zarowkami energooszczednymi - niby zuzycie energii elektrycznej mniejsze, za to koszt wymiany tejze powoduje, ze sumarycznie uzytkownik placi wiecej. Nie mowiac o skomplikowaniu i kosztach produkcji.
Zamiast isc w kierunku prostoty, specjalnie sie komplikuje rozwiazania aby uzytkownika uzaleznic od technologii.
Coraz wyrazniejszy staje sie swiat z Matrixa, gdzie technologia przejela wladze nad czlowiekiem.

Strony

Skomentuj