Hybrydowe zaćmienie Słońca wystąpi w niedzielę w środkowej Afryce

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wielu astronomów, heliofizyków i astrofizyków zmierza teraz do Afryki. Już w najbliższą niedzielę odbędzie się tam tak zwane hybrydowe zaćmienie Słońca. Jest to zjawisko, które ze względu na krzywiznę Ziemi, będzie obserwowane w jednych miejscach jako częściowe a w innych całkowite.

<--break->

 

Zjawisko z 3 listopada 2013 roku, będzie również ostatnim zaćmieniem Słońca w bieżącym roku. Zaćmienia są swoistą atrakcją turystyczną przyciągającą wielu osób żądnych niezwykłych wrażeń wizualnych. Dlatego do Afryki zjeżdżają nie tylko uczeni, korzystający z okazji do badań Słońca, ale również turyści. Podobne zjawisko miało miejsce w listopadzie ubiegłego roku w Australii. Wtedy było to tak zwane całkowite zaćmienie Słońca.

IB Image

Źródło: Eclipse Predictions by Fred Espenak and Jean Meeus (NASA's GSFC)

Niedzielne zjawisko będzie widoczne, jako całkowite w pasie od północy Atlantyku przez Afrykę równikową. Natomiast, jako częściowe zjawisko będzie widoczne w prawie całej pozostałej części Afryki, na Bliskim Wschodzie oraz we wschodniej części Ameryki Północnej, południowej części Ameryki Południowej a także w południowo zachodniej części Europy. Cień zacznie swoją wędrówkę o 11:05 czasu uniwersalnego, a od 13:55 UTC znajdzie się nad Afryką.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu poświęconego Słońcu - zmianysolarne.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj