Nowy potężny cyklon już w niedzielę dotrze do Europy

Kategorie: 

Nowy niż zbliżający się do Europy, stan na dzień 31 X 2013 - źródło: Meteoearth pro

Europa doświadczyła w tym tygodniu poważnego cyklonu nazywanego też huraganem św. Judy. Zjawisko pogodowe przypominało pod względem siły burze tropikalne występujące w tropikach. Wszystko wskazuje na to, że już w niedzielę nastąpi kolejne zdarzenie tego typu.

 

Cyklony powstają, gdy formuje się duży obszar niskiego ciśnienia, który potrafi rozpędzić masy powietrza. To dlatego kraje północnej Europy doświadczyły ekstremalnie silnego wiatru, którego siła może być porównywana z oddziaływaniem huraganu drugiej kategorii.

Nowy niż zbliżający się do Europy, symulacja na dzień 03 XI 2013 - źródło: MeteoEarth Pro

Podczas gdy trwa jeszcze sprzątanie po przejściu żywiołu na drodze Europy może stanąć kolejne zjawisko tego typu. Symulacja trajektorii huraganu wskazuje na to, że tym razem zagrożona jest głównie Skandynawia oraz północna cześć Wielkiej Brytanii. Huraganowy wiatr powinien docierać tam już z soboty na niedzielę.

Symulacja kierunków wiatru 3 XI 2013 - źródło: MeteoEarth Pro

Obecnie nie sposób jeszcze powiedzieć, jaka będzie skala tego zjawiska. Zagadką są również spodziewane opady i siła porywów wiatru. Specjaliści sugerują, że będzie to zjawisko nieco słabsze od huraganu św. Judy, który oficjalnie stał się najsilniejszym zjawiskiem pogodowym na naszym kontynencie od 2002 roku.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

" Znam twój ucisk i ubóstwo - ale ty jesteś bogaty -
i [znam] obelgę wyrządzoną przez tych, co samych siebie zowią Żydami,
a nie są nimi, lecz synagogą szatana. "
Ap 2:9
 

Skomentuj