Mieszkańcom Ziemi grozi poważny niedobór wody

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com
W trakcie szczytu ONZ, które odbyło się we wtorek w Budapeszcie, Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-Moon powiedział, że do 2030 roku nawet połowa ludzi na Ziemi może odczuć niedobór wody zdatnej do picia. Powodami dla których może dojść do tego czarnego scenariusza są marnotractwo wody oraz globalne ocieplenie.

 

Ban Ki-Moon ostrzega, że już w niedalekiej przyszłości może dojść do sytuacji, w której popyt na wodę przewyższy podaż nawet o 40%. Woda jest marnowana i źle wykorzystywana przez wszystkie sektory we wszystkich krajach, dlatego należy rozpocząć współpracę dla osiągnięcia zrównoważonych rozwiążań, jednak Ban uważa iż żaden rząd nie może działać sam, na własną rękę. Potrzebne jest pełne zaanagażowanie ze wszystkich stron.

 

Sekretarz Generalny ONZ wezwał również gigantów przemysłowych aby rozwijali zaawansowaną technologię nawadniania oraz skupili się na uprawach odpornych na zmiany klimatu, zamiast na tych które zużywają duże ilości wody. Globalne ocieplenie jest kolejnym wyzwaniem, które również ma wpływ na niedobór wody w dużych częściach świata i będzie powodować zarówno więcej susz jak i powodzi. Dlatego zdaniem Ban Ki-Moona, ludzkość musi zrobić wszystko, aby wzrost globalnej temperatury nie przekroczył 2 stopni Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej.

 

 

 

Źródło: http://zeenews.india.com/news/eco-news/half-world-may-live-under-water-stress-by-2030_882012.html

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tubylec

Pamiętajmy jeszcze (na

Pamiętajmy jeszcze (na wypadek gdyby kiedyś naprawdę było ciężko znaleźć coś do picia) o wodzie strukturowanej która znajduje się w owocach, pędach, liściach i korzeniach roślin. No i jest jeszcze deszczówka, chociaż ona bardziej do mycia niż do picia się nadaje, chyba że by ją jakoś wzbogacić o mikroelementy.

Portret użytkownika euklides

Mendy z ONZ sabotują rozwój

Mendy z ONZ sabotują rozwój ludzkości. Rozlokowali przemysł tak by zabrudzić wszystkie rzeki, wyregulowali je jakby chcieli żeby brakowało wód gruntowych, żeby gleba się degradowała i nie przyjmowała wody, żeby rzeki wylewały i powodowały powodzie.

Portret użytkownika AMRŚP

Bajdurzenie w sprawie

Bajdurzenie w sprawie "brakującej" wody pitnej ma wyłacznie na celu zmonopolizowanie dostepu do wody w każdym sektorze publicznym i prywatnym. To wielkie pieniądze i stac na ten napój zycia będzie tylko tych co mają co tą wodą popijać...

Portret użytkownika Dobroj

...a teraz siądźcie proszę

...a teraz siądźcie proszę spokojnie i pomyślcie ile to litrów czystej, pitnej wody mieszacie codziennie z gównem i wylewacie do ścieków. Rozwiązaniem są toalety kompostujące ale "porcelanowe lobby" w UE nigdy nie dopuści do dopłat.
 
 

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

Portret użytkownika SurvivorMan

Wodę trzeba oszczędzać jak

Wodę trzeba oszczędzać jak tylko się da... Każdy z nas musi być tego świadomy i to robić... Żyjemy w takich czasach, że na prawdę ludzkość może póki co korzystać ze swoich wynalazków... ALE DO K..WY NĘDZY Z UMIAREM!!! Ja na ten przykład dawniej nie miałem żadnej świadomości ekologicznej i nie liczyłem się ze zużyciem wody, prądu czy ogrzewania... Teraz za media osiągam regularne nadpłaty i to nie małe (łącznie w skali roku, jestem do przodu blisko 1,5tys.zł)... Można? Oczywiście że można! A przy okazji wiem, że wziąłem tylko tyle ile potrzebuję, a nie tyle na ile mnie stać!!! Niech każdy zrobi chociaż tyle, a Matce Ziemi będzie na prawdę o wiele lżej...
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Rolver

powiem Ci tak to co robisz

powiem Ci tak to co robisz jest sluszne i jak najbardziej sie zgadzam ale to nie my marnujemy wode ale to wlasnie my poniesiemy za to konsekwencje, wyobraz sobie ze okolo 5% ludzkosci " jest to klasa wyzsza i czesc sredniej " przelewa wode ktora by starczyla dla krajow 3 swiata... 
Wyobraz sobie ile osob ma basensy ktore mieszcza min 50 tys litrow wody a z tego basenu korzysta max 10 osob... z czesotliwoscia raz na weekend pomimo tego ze ta osoba ma od plazy 100m (...) "tak wiem sa oczyszczalnie ale to juz inny temat"
Teraz sie zastanow na ile by ci starczylo 50 tys litrow wody... ale oni maja na to wyjebane licza sie tylko ONI.... juz nie wspomne o codziennym myciu samochodow, codzennne podlewanie trawnikow 4 krotny prysznic... itp 
A my co 1 prysznic dziennie samochod to okazyjnie moze i nawet raz na rok juz nie wspomne jak ktos sobie kupi basenik ktory miesci z 500l... to juz prawdziwe marnotrastwo... 
Ale jak zawsze to my bedziemy cierpiec.

Portret użytkownika SurvivorMan

Masz sporo racji...

Masz sporo racji... Generalnie przepych u ludzi bogatych, stawianie takich miast jak Las Vegas czy Palm Springs, tworzenie plantacji na pustyniach Półwyspu Arabskiego i tego typu inne przypadki, to największy problem... Ale... Wszyscy musimy mamiętać, nawet o przyziemnych sprawach które nas dotyczą, a które mają ogromny wpływ na zużycie wody... Pomijając na chwilę sprawę zużycia wody w domu... Czy ktoś wie, ile wody potrzeba do wyprodukowania 1kg mięsa? ...Odpowiem: około 20 000 litrów! W przypadku wołowiny ilość wzrasta do 50 000 litrów... Pomyślmy o tym, gdy będziemy mijać w marketach stoisko mięsne... To się też wiąże nie tylko z problemem braku wody, ale także głodu na świecie... 100 000 000 głodujących ludzi na Ziemi możnaby nakarmić do syta, gdyby sami Amerykanie zmniejszyli ilość spożywanego mięsa o zaledwie 10%
Te liczby mówią same za siebie... Nikt nie musi zostawać brudasem czy weganinem... Wystarczy trochę świadomości, a Świat będzie o wiele lepszy.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika SurvivorMan

Jest jeszcze czwarta grupa...

Jest jeszcze czwarta grupa... Gimbaza nie szanująca Języka Polskiego - Ty w niej jesteś niemal królem!
Aha... I jeszcze jedno... Co to takiego "Green Pis"? To jakiś ekologiczny program Jarka?
A tak na serio... Nie używaj słów których znaczenia nie ogarniasz... Jesteś tak prosty i leniwy, że mając do dyspozycji banalnie prostą wyszukiwarkę Google, nie jesteś w stanie zadać sobie trudu i sprawdzić poprawność nazwy organizacji ekologicznej o której piszesz... ŻENADA!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika euklides

Dopóki woda nie jest

Dopóki woda nie jest zanieczyszczana to nic się nie marnuje, bo woda paruje i wraca do obiegu. Jak ktoś ma basen to czym to się różni od tego jakby się taplał w jeziorze? Szukacie problemów tam gdzie ich nie ma, a nie zwracacie uwagi tam gdzie są.

Portret użytkownika nieufaj nikomu

ciekawe ilu z was próbowało

ciekawe ilu z was próbowało na własnej skórze przekonac sie jak smakuje mocz po  destylowaniu jesli ma zabraknąć to niech brakuje ja bede zarabiał na waszej niewiedzy i bede sprzedawał wode o pol ceny taniej ,tylko wtedy na butelkach w sklepach pojawi sie akcyza bo panstwo bedzie za bardzo w plecy.

Portret użytkownika gżeś

Przecież to jest wezwanie do

Przecież to jest wezwanie do globalizacji:
"Woda jest marnowana i źle wykorzystywana przez wszystkie sektory we wszystkich krajach, dlatego należy rozpocząć współpracę dla osiągnięcia zrównoważonych rozwiążań, jednak Ban uważa iż żaden rząd nie może działać sam, na własną rękę. Potrzebne jest pełne zaanagażowanie ze wszystkich stron."
I wezwanie do uprawiania GMO:
"Sekretarz Generalny ONZ wezwał również gigantów przemysłowych aby rozwijali zaawansowaną technologie nawadniania oraz skupili się na uprawach odpornych na zmiany klimatu".
Plus stara śpiewka o globalnym ociepleniu.

Strony

Skomentuj