Liczne kule ognia od kilku dni spadają na USA

Kategorie: 

Spadajacy meteor, 27 września - źródło: kadr z Youtube

W ciągu ostatniego tygodnia doszło do masowych obserwacji spadających meteorów. Obserwacji dokonano aż w 30 stanach wchodzących w skład USA. W całej Ameryce Północnej doszło ostatnio do setek obserwacji kul ognistych, które rozświetlały nocne niebo.

 

Obiekty spadały falami od 22 września do 29 września. Jest to o tyle dziwne, że nie jest obecnie spodziewany żaden znaczący rój meteorów. Spodziewamy się za to komety ISON i pojawienie się dużej ilości gruzu kosmicznego bywa uważana za powiązaną. Jest to jednak mało prawdopodobne przed perygeum tej komety, ale rzeczywiście po jej przejściu jakieś spadające fragmenty z jej warkocza mogą spowodować podobne efekty.

Miejsca obserwacji meteorów notują skrupulatnie członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorowego (American Meteor Society), którzy na podstawie tego tworzą mapy widoczności zjawisk. W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano ponad 100 takich przypadków, a w całym 2013 było ich 2100. Świadczy to o skali zjawisk rozgrywających się na amerykańskim niebie.

 

Pojawiły się też doniesienia wskazujące na to, że jedna z kul ognia, która upadła 29 września okolicy Hrabstwa Adams w Ohio spowodowała śmierć dwojga ludzi. Meteoryt lub deorbitujący satelita GOCE spadł kilka kilometrów od miasta Peebles i według doniesień miejscowych wywoł pożar, w którym zginęły dwie osoby. Władze na ten moment nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają, że pożar wywołał meteoryt.

 

Bardzo możliwe, że przypadki upadku licznych jasnych meteorów są jakoś powiązane z przelotem nawet większych fragmentów kosmicznego gruzu, na przykład dużego obiektu o średnicy kilkunastu metrów, o którym informowali wczoraj rosyjscy astronomowie. Zdumiewająco dużo takich zaplątanych obiektów stanowiących potencjalne lokalne zagrożenie, pojawia się ostatnio w okolicy Ziemi. Większości takich upadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć, bo obiekty te są za małe, aby je śledzić, ale zdarzają się wystarczająco duże, aby zniszczyć całe miasto. To wskazuje na powagę sytuacji.

 

 

 

 

 

Źródła:

http://www.cleveland.com/metro/index.ssf/2013/09/meteor_over_central_ohio_was_t.html

http://amsmeteors.org/fireball_event/2013/2132

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Robaczkowa

Tylko ciekawe jak to możliwe,

Tylko ciekawe jak to możliwe, że na USA od kilku dni spadają kule ognia a na inne kraje na pólkuli północnej jakoś niespecjalnie spadają. Przecież Ziemia się obraca dookoła swojej osi więc jeżeli coś spektakularnego spada już od kilku dni to powinno spadać wszędzie, a nie punktowo w USA. Może to nie meteoryty, a jakieś pozostałości typowo ziemskiej technologii, może jakieś próby wojskowe USA, resztki rakiet lub pocisków?

Portret użytkownika zibi1973

To ładnie już ich tutaj na

To ładnie już ich tutaj na ziemi się naroiło,ich to znaczy obcych,narazie tysiące pużniej miliony wykończą nas jak kaczki na polowaniu,narazie to będzie nie których śmieszyło zobaczymy pużniej jak to mówią po praniu 

Strony

Skomentuj