Liczne kule ognia od kilku dni spadają na USA

Kategorie: 

Spadajacy meteor, 27 września - źródło: kadr z Youtube

W ciągu ostatniego tygodnia doszło do masowych obserwacji spadających meteorów. Obserwacji dokonano aż w 30 stanach wchodzących w skład USA. W całej Ameryce Północnej doszło ostatnio do setek obserwacji kul ognistych, które rozświetlały nocne niebo.

 

Obiekty spadały falami od 22 września do 29 września. Jest to o tyle dziwne, że nie jest obecnie spodziewany żaden znaczący rój meteorów. Spodziewamy się za to komety ISON i pojawienie się dużej ilości gruzu kosmicznego bywa uważana za powiązaną. Jest to jednak mało prawdopodobne przed perygeum tej komety, ale rzeczywiście po jej przejściu jakieś spadające fragmenty z jej warkocza mogą spowodować podobne efekty.

Miejsca obserwacji meteorów notują skrupulatnie członkowie Amerykańskiego Towarzystwa Meteorowego (American Meteor Society), którzy na podstawie tego tworzą mapy widoczności zjawisk. W ciągu ostatniego tygodnia zarejestrowano ponad 100 takich przypadków, a w całym 2013 było ich 2100. Świadczy to o skali zjawisk rozgrywających się na amerykańskim niebie.

 

Pojawiły się też doniesienia wskazujące na to, że jedna z kul ognia, która upadła 29 września okolicy Hrabstwa Adams w Ohio spowodowała śmierć dwojga ludzi. Meteoryt lub deorbitujący satelita GOCE spadł kilka kilometrów od miasta Peebles i według doniesień miejscowych wywoł pożar, w którym zginęły dwie osoby. Władze na ten moment nie potwierdzają, ani nie zaprzeczają, że pożar wywołał meteoryt.

 

Bardzo możliwe, że przypadki upadku licznych jasnych meteorów są jakoś powiązane z przelotem nawet większych fragmentów kosmicznego gruzu, na przykład dużego obiektu o średnicy kilkunastu metrów, o którym informowali wczoraj rosyjscy astronomowie. Zdumiewająco dużo takich zaplątanych obiektów stanowiących potencjalne lokalne zagrożenie, pojawia się ostatnio w okolicy Ziemi. Większości takich upadków nie jesteśmy w stanie przewidzieć, bo obiekty te są za małe, aby je śledzić, ale zdarzają się wystarczająco duże, aby zniszczyć całe miasto. To wskazuje na powagę sytuacji.

 

 

 

 

 

Źródła:

http://www.cleveland.com/metro/index.ssf/2013/09/meteor_over_central_ohio_was_t.html

http://amsmeteors.org/fireball_event/2013/2132

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterroKomentarze

Strony

Skomentuj