Naukowcy testują na szczurach usuwanie pamięci

Kategorie: 

Szczur - academic.reed.edu
Usuwanie konkretnych wspomnień znane było jak dotąd w filmach science fiction, jednak neuronaukowcy z Instytutu Badawczego Scrippsa (TSRI) w Kalifornii udowodnili jak pierwsi, że nauka jest już do tego zdolna. Jak wynika z raportu opublikowanego w dzienniku Biological Psychiatry, eksperyment przeprowadzono na szczurach i myszach.

 

Gdy powstaje wspomnienie, zmiany w kolcach dendrytycznych, które otrzymują sygnały elektrochemiczne od innych neuronów, powodują również zmiany w strukturach komórek nerwowych, które zwykle zachodzą przy udziale białka zwanego aktyną. Naukowcy zahamowali w mózgach zwierząt polimeryzację aktyny, procesu powstawania wielkich łańcuchowych molekuł, w trakcie fazy tworzenia się wspomnień związanych z wcześniejszym podaniem metamfetaminy. Proces ten został zatrzymany poprzez odcięcie miozyny II.

 

Eksperymenty behawioralne wykazały, że gryzonie natychmiast utraciły wspomnienia związane z metamfetaminą, natomiast reakcje na inne przyjemne doznania, takie jak jedzenie, pozostały bez zmian. Neuronaukowcy zastanawiają się dlaczego bardzo silne wspomnienia, związane z metamfetaminą, są tak łatwe do neutralizacji. Podejrzenia padają na rolę przekaźnika nerwowego jakim jest dopamina, zaangażowana w ośrodek przyjemności i nagrody w mózgu, która bierze udział w modyfikowaniu kolców dendrytycznych.

 

Naukowcy mają nadzieję, że dzięki tego typu eksperymentom będą mogli w przyszłości pomóc ludziom uzależnionym od narkotyków i innych nałogów, oraz leczyć osoby cierpiące na zespół stresu pourazowego (PTSD), właśnie poprzez usuwanie "niepotrzebnych" wspomnień. Tak przynajmniej głosi oficjalna wersja, która niekoniecznie musi się pokrywać z rzeczywistością.

 

 

 

 

Źródło: http://www.biologicalpsychiatryjournal.com/article/S0006-3223(13)00727-0/abstract

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Tomasz.Ostaszewski

Usuwanie wspomnień jest

Usuwanie wspomnień jest możliwe. Da się to robić umysłem. Trzeba sobie wypracować po prostu taką umiejętność. Mówię tutaj o wspomnieniach emocjonalnych, wkodowanych schematach, czy reakcjach. Ja to umiem robić. Mogę wymazać każde emocjonalne wspomnienie. Przyjemne i nieprzyjemne. Samego obrazu-wspomnienia usunąć jest już dużo trudniej

Portret użytkownika Krzysztof Piotr

    O ile pamiętam, to już w

 
 
O ile pamiętam, to już w zeszłym wieku wojskowe eksperymenty zajmowały się tym zagadnieniem i jak pamiętam doszli wtedy do odkrycia, ze mikro impulsy elektryczne, którymi porażane są konkretne części ludzkiego (tak eksperymentowano na ludziach) mózgu pozwalały im na usuwanie wspomnień. Ciekawe, że cywilni naukowcy dopiero teraz o tym piszą, no nic..., za kilka lat powiedzą, ze porażanie mikro impulsami konkretnych obszarów mózgu pozwala na wymazywanie wspomnień.
 
Świat od dawna zmierza nie w tę stronę, pytanie tylko co z tym zrobimy? Czy poczekamy, aż niezadowolenie po prostu zniknie z naszych wspomnień, zastąpione miłością do władzy, wtedy już absolutnej w rękach kilku szaleńców.

Skomentuj