Wymierające pszczoły zostaną kiedyś zastąpione "małymi latającymi robotami"

Kategorie: 

Źródło: www.sxc.hu
Wymieranie pszczół na całym świecie postępuje a naukowcy twierdzą, że nadal nie posiadają lekarstwa, które ochroni je przed "czymś", co powoduje ich śmierć. Jakby tego było mało twierdzą również, że nadal nie wiedzą dlaczego dochodzi do masowych śmierci tych owadów.

 

W dniach 8-12 września odbyło się spotkanie stowarzyszenia naukowego American Chemical Society (ACS), na którym omawiano powyższy problem. Richard Fell, emerytowany profesor entomologii w Virginia Tech powiedział, że pewne informacje dotyczące syndromu nagłej utraty kolonii (Colony Collapse Disorder - CCD) są nieprawdziwe. Podkreślił, że nadal nie jest jasne dlaczego pszczoły masowo umierają i prawdopodobnie istnieje wiele czynników, które mogą być różne w zależności od kraju i pory roku.

 

Choć amerykańscy naukowcy z Maryland i Departamentu Rolnictwa potwierdzili w badaniach, że typowe substancje chemiczne stosowane w rolnictwie mają związek z masową śmiercią pszczół, Richard Fell nie wierzy w to, że pestycydy mogą stać za CCD. Dodał również, że wprowadzenie zakazu na neonikotynoidy, czego dokonano w Unii Europejskiej, byłoby przedwczesne w Stanach Zjednoczonych.

 

Czytając takie informacje można dojść do wniosku, że pewnej grupie naukowców po prostu nie zależy na tym aby uratować pszczoły, tym bardziej gdy dowiadujemy się, że uczeni badają te owady i zdobywają informacje, które będą przydatne w przyszłości przy rozwijaniu małych robotów, podobnych do pszczół. Wygląda to mniej więcej tak, jakby naukowcy wiedzieli, że pszczół nie można już uratować i przygotowują się na czasy, w których zabraknie tych owadów.

 

W najnowszym badaniu, które zostało opublikowane w Scientific Reports, badacze z Uniwersytetu w Queensland w Australii zyskali nowe, szczegółowe informacje dotyczące zachowań pszczół w trakcie lotu. Zauważono, że owady te podróżując na bardzo duże odległości, starają się oszczędzać swoją energię. W trakcie lotu podnoszą swoje brzuchy aby zmniejszyć opór powietrza, dzięki czemu latają z dużą prędkością i zużywają przy tym mniej energii.

 

Naukowcy przeprowadzili odpowiednie testy które wykazały, że pszczoła podnosi swój brzuch i szykuje się do szybkiego lotu, gdy odczuwa podmuch wiatru. Naukowcy zwrócili również uwagę na fakt, że pszczoła decyduje o ułożeniu swojego ciała kierując się wzrokiem oraz czułkami, którymi dodatkowo rozróżnia smak, odczuwa wibracje w powietrzu i używa ich do uregulowania trasy poprzez wykrywanie prędkości wiatru.

 

Neuronaukowiec Mandyam Srinivasan powiedział, że uzyskane informacje dają nowy wgląd w zachowania pszczół i mogą być również zastosowane do rozwoju latających pszczół-robotów. Czy produkowanie i rozwijanie małych latających robotów jest planem awaryjnym na wypadek całkowitego wyginięcia pszczół? Czy może naukowcy uważają, że tworzenie tego typu technologii jest bardziej opłacalne, niż szukanie przyczyny i ratowanie wymierających owadów?

 

 

 

 

 

 

 

Źródła:

http://www.redorbit.com/news/science/1112944009/honeybee-deaths-continue-no-cure-091013/

http://beforeitsnews.com/science-and-technology/2013/09/future-flying-robots-may-get-inspiration-from-honeybee-flight-secrets-2636258.html

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/naukowcy-potwierdzili-ze-pestycydy-sa-szkodliwe-dla-pszczol

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Strony

Skomentuj