Globalne ocieplenie czy globalne oziębienie, oto jest pytanie

Kategorie: 

Źródło: www.dreamstime.com

Naukowcy są zdezorientowani. Zmienność klimatyczna powoduje, że jedni twardo obstają w wierze, że na Ziemi panuje globalne ocieplenie, a inni wręcz przeciwnie ostrzegają przed nowym glacjałem i oziębieniem. Spór naukowy o tak fundamentalne kwestie jak to jak będzie wyglądać nasza przyszłość, jest dość zaskakujący.

 

Chciałoby się zapytać jak jest naprawdę. Globalne ocieplenie wydaje się czymś tak pewnym jak to, że po nocy wstaje dzień. Problem polega na tym, że dla większości ludzi staje się to oczywiste latem i niewiarygodne zimą. Po prostu łatwiej uwierzyć w globalne ocieplenie, gdy jest gorąco. Cały czas wmawia się ludziom, że to ziemski przemysł wywołuje klimatyczne zmiany na Ziemi. Problem polega na tym, że stężenie znienawidzonego obecnie CO2, które jest przecież pożywieniem roślin, wynosiło kiedyś wielokrotnie więcej niż obecnie, a przecież w czasach, gdy po Ziemi biegały wielkie jaszczurki, chyba nie było kominów emitujących zanieczyszczenia.

 

Wiarę w globalne ocieplenie wzmacniają takie zjawiska jak topnienie pokrywy lodowej na biegunach. Jeszcze w zeszłym roku można było w to wierzyć, bo lodu w Arktyce było rekordowo mało. Jednak w tym roku przybyło go na tyle, że zanotowano wzrost o 60% rok do roku. Gdy weźmiemy pod uwagę to, co dzieje się na Antarktydzie to dojdziemy do wniosku, że na biegunach nie widać ocieplenia, a topnienie i wzrost pokrywy lodowej jest w granicach normy.

To odkrycie wskazuje na to, że rzeczywiście ci, którzy twierdzą, że ocieplenie skończyło się 15 lat temu mają rację. Oznacza to również, że specjaliści ostrzegający przed ochłodzeniem mogą mieć rację. Zwolennicy teorii globalnego ocieplenia twierdzą, że to ochłodzenie jest tylko chwilowa fluktuacją i wkrótce znowu nastąpi odwrócenie trendu, ale nic na to nie wskazuje.

Przeanalizowane ostatnio rdzenie lodowe pozyskane z meteorytowego jeziora Elgygytgyn na Czukotce, wskazują wręcz, że klimat Arktyki między 3,6 a 3,4 miliona lat temu był cieplejszy niż obecnie o około 8 stopni. To przełomowe wyniki, bo dotychczasowe rdzenie lodowe z Grenlandii pozwalały nam sięgnąć w przeszłość tylko o 140 tysięcy lat.

 

Dane potwierdzają też, że ponad 3 miliony lat temu w Arktyce występowało 600 mm deszczu rocznie przy 200 mm obecnie. Dzięki analizom takich informacji może uda się przewidzieć to jak będzie się zmieniał klimat naszych biegunów. Może dzięki tej pracy badawczej zostanie ostatecznie udowodniony dominujący wpływ Słońca na globalne zmiany temperatury na Ziemi. Obecnie bowiem skupiamy się na analizowaniu wpływu gazów cieplarnianych i dajemy się wodzić za nos jak starożytni, których ówcześni kapłani oszukiwali, że zaćmienie słońca to wynik gniewu Boga na nieposłuszeństwo w płaceniu danin na swojego króla czy faraona. Tylko kto nim jest w tej chwili?

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika nitjer

Tzw. globalne ocieplenie ani

Tzw. globalne ocieplenie ani mnie parzy, ani ziębi Smile Wydaje mi się tym mniej prawdopodobne, im częściej przed nim media ostrzegają. Natomiast ewentualność następnego zlodowacenia dużo bardziej mnie niepokoi. Jego prawdopodobieństwo wydaje mi się większe. Choćby z tego powodu, że naszych uczonych lubi bardzo zaskakiwać nie tylko szechświat. Ziemski klimat jak najbardziej też.
 

Portret użytkownika O dobra rzeko

Globalne zniszczenie! to na

Globalne zniszczenie! to na pewno..
 

To jest Przełom Białki zezerwat Przyrody, prawda jest taka, że Przełom już jest całkiem przekopany, każda aktywność dla ochrony tej rzeki jest potrzebna, może nawet taki konkurs pomoże, to tylko klikanie, zachęcajcie znajomych, please !

To jest Przełom Białki zezerwat Przyrody, prawda jest taka, że Przełom już jest całkiem przekopany, każda aktywność dla ochrony tej rzeki jest potrzebna, może nawet taki konkurs pomoże, to tylko klikanie, zachęcajcie znajomych, please !

https://www.facebook.com/events/1387829721447492/ link, gdzie można się umówić, zebraż, działać, dowiedzieć

 

Mam wielką prośbę o zagłosowanie na rzekę roku i jeśli uważacie, że warto, to pomoc w promcji głosowania.

http://rzekaroku.baobab.nazwa.pl/

Upletliśmy razem 6,5 kilometra warkocza, by powiedzieć, że nie zgadzamy się na regulacje rzeki Białki i dewastacje rzek w Polsce. Teraz możemy działać dalej, np zagłosować.

Zgłosiłam rzekę Białkę do konkursu Klubu Gaja - Rzeka Roku, gdyż chciałam być konsekwentna w swoim działaniu. Myśle, że każda promocja rzeki utrudni urzędnikom wydawania zgody na jej regulacje.
Na uroczystości finałowej Rzeka Roku będzie bardzo wiele osób odpowiedzialnych za decyzje w sprawach rzek, np Minister Ochrony Środowiska, myśle, ze będzie to dobra okazja by lobbować za ochroną rzeki.
Uważam, że ten konkurs może pomóc w ochronie rzeki, na czym bardzo mi zależy.

Jak mówi prof. Roman Żurek, w ostatnich dwóch latach w Polsce zostało zdewastowane 8 000 tys. kilometrów naturalnych rzek - to jest osiem Wiseł - dużo. ( Wisła ma ponad 1000 km )

Bardzo możliwe, że zniszczymy Polską przyrodę tylko dlatego, że jest kapitalizm, są pieniądze i gospodarka musi się kręcić. Ludzie, którzy lubią dziką przyrodę po prostu wyjeżdzają sobie do innych, mniej rozwiniętych krajów.
W Polsce kompletnie nie ma świadomości znaczenia rzek
Więc nawet taki miły konkurs, jak rzeka roku, robi wiele dobra.

Bardzo prosze, zagłosujcie
zagłosujcie jak chcecie Smile
i wyślijcie tego linka z konkursem do swoich znajomych i przyjaciół.

Serdecznie pozdrawiam i dziękuje
będę niezwykle wdzięczna i zobowiązana za pomoc
Cecylia

 

Portret użytkownika euklides

Przecież rzeki reguluje

Przecież rzeki reguluje państwo, to jaki kapitalizm? Nie zman ani jednej prywatnej firmy, która sama z siebie wyregulowała by rzekę, bo z punktu widzenia ekonomii to idiotyzm. Regulowanie wszystkiego to typowa słonność lewicy począwszy od regulowania rynku, a skończywszy na rzekach. Od dawna mówię, że powinno się leczyć tych psycholi.

Portret użytkownika JD

Odpowiedź:  globalne

Odpowiedź:  globalne trwanie.  Bilans.
 
Co nie zaszkodzi by okradać pospólstwo z kasy przy pomocy demokratycznej logiki sytuacyjnej z wykorzystaniem klangoru opłacanych mediów oraz wynajmowanych mężyków stanu..

Portret użytkownika AMRŚP

UUU...a kto to jest "nieuk" ?

UUU...a kto to jest "nieuk" ? A raczej kto to jest "uk".. to już bede wiedział, że "nieuk" to ten co nie jest "ukiem"..pozdrówko..
 p.s. A jak czytam, lub słyszę słowo "rzetelne" oraz "informacje"... to od razu osoba, która używa tych słów... pachnie mi ... futerkiem....
Takiego małego gryzonia...

Strony

Skomentuj