Nowe dowody na istnienie wody pod powierzchnią Księżyca

Kategorie: 

Źródło: public domain
Obecność magmowej wody na Księżycu jak dotąd potwierdzono analizując próbki, otrzymane w trakcie programu Apollo. Teraz naukowcy doszli do podobnego odkrycia, korzystając z danych z instrumentu Moon Mineralogy Mapper (M3), który znajduje się na indyjskiej sondzie kosmicznej Chandrayaan-1.

 

Sprzęt M3, należący do NASA, wykonał zdjęcia krateru księżycowego Bullialdus, znajdujący się w miejscu, które ułatwi naukowcom obliczenie ilości wody wewnątrz skał. Centralny szczyt tego krateru składa się ze skał, które normalnie tworzą się głęboko pod powierzchnią Księżyca, jednak zostały wydobyte na skutek impaktu. Jak się okazało, centralna część tego krateru zawiera znaczne ilości molekuł, które składają się z jednego atomu tlenu i jednego atomu wodoru. To oznacza, że skały w kraterze zawierają wodę, która powstała pod powierzchnią Księżyca.

 

M3 zapewnił pierwszą mineralogiczną mapę powierzchni księżycowej w 2009 roku, przyczyniając się do odkrycia cząsteczek wody w polarnych rejonach Księżyca. Simin P. Worden, dyrektor Ames Research Center powiedział, że dzięki misjom NASA udało się zebrać istotne dane, które zasadniczo zmieniły rozumienie naukowców co do tego, czy istnieje woda na Księżycu. Worden ma również nadzieję, że nadchodzące misje zmienią rozumienie, dotyczące księżycowego nieba.

 

 

Źródło: http://www.voanews.com/content/evidence-found-of-water-deep-below-lunar-surface/1738193.html

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika piotrcrass

Brak jest przekonującej

Brak jest przekonującej teorii naukowej, która wyjaśniłaby obecność Księżyca. Nasz satelita to nie jest przechwycona nieregularna planetoida typu Fobosa i Deimosa, czyli księżyców marsjańskich. To jest dobrze ukształtowany regularny obiekt wielkości małej planety. Jest prawie idealnie okrągły tak jak Ziemia. Skoro naukowcy twierdzą, że Księżyc powstał w wyniku jakiejś ogromnej kolizji z naszą planetą to, dlaczego i Ziemia i Księżyc nie są nieregularne, jeśli chodzi o kształt? Nie wiadomo jak to możliwe, że jedna planeta podzieliła się na dwa dokładnie sferyczne obiekty. Robin Brett z NASA powiedział wręcz: "Łatwiej jest wyjaśnić nieistnienie Księżyca niż jego istnienie."

Portret użytkownika cierń

jest coś takiego jak

jest coś takiego jak grawitacja, grawitacja ściąga masę w kierunku środka masy. Im masywnijeszy obiekt tym większa grawitacja i skuteczniejsze "wyrównywanie terenu". Stąd kształt kulisty.
Tak więc nie brak takiej przekonującej teorii naukowej. Wystarczy mieć trochę wiedzy. Ale po co wiedza, skoro można już zacząć wymyślać bajki no nie?

ps. Fobos i Deimos to małe skałki, zoabcz sobie Ceres, dużo mniejsza od Księżyca a też okrąglutka, nie mówiąć o armii małych księżyców Saturna, Jowisza uwaga...też kulistych

Portret użytkownika AMRŚP

... tak... tak... cierń...

... tak... tak... cierń... Prawo entropii.. Tyle, że jakoś Fobos nie uległ tej sile.. Grawitacja o tym natężeniu co mamy nie jest w stanie "zmiażdżyć materii stałej do kształtu kuli. Raczej by się rozsypała na kawałki, chyba, że wierzysz, iż obie części Ziemi były plastyczne...
Wtedy taki podział byłby mało prawdopodobny ze względu na pochłanianie energii kinetycznej uczestników kolizji... powstałoby wtedy wiele takich plastycznych baloników...
"Wystarczy  miec trochę wiedzy".... I wyobraźni...

Portret użytkownika wyzdro

Ok więc koronnym dowodem na

Ok więc koronnym dowodem na to że , Amerykanie wigóle byli na księrzycu to kilogramy przywiezionych skał ksierzycowych.Wiele forów jak np Badastronomy wykazywało że to niezbity dowód.Po pierwsze żę te skały nie są spotykane na ziemi -co 3 lata temu okazało się nieprwadą.Po drugie że skały kięrzycowe nie zawierają nawet śladowych ilości wody !!!.Więc od tej chwili nie ma żednego dowodu że amerykanie dotarli do księrzyca .
 

Strony

Skomentuj