Ciepło ziemi roztapia Grenlandię

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Klimatolodzy twierdzą, że niezwykle cienkie podłoże stanowiące powierzchnię Grenlandii częściowo wyjaśnia nienormalnie wysokie tempo topnienia jej pokrywy lodowej. Po prostu gorące masy magmy znajdujące się pod powierzchnią działają jak jeden wielki "czajnik", co nie wróży raczej pozostaniu tam lodu.

 

Temperatura u podnóża lodowców, i ich stan, zależy od przepływu ciepła z wnętrza Ziemi i zmian temperatury na powierzchni.  Na Grenlandii istnieją obszary, gdzie lodowce szybko topnieją i takie, w których w tym samym czasie lód jest niemal całkowicie nienaruszony.  Za pomocą specjalnego modelu klimatu, naukowcy odkryli, że szybkie topnienie pokrywy lodowej na Grenlandii było związane z niezwykle cienką skorupą ziemną na jej terytorium.

 

Jak zauważają autorzy w artykule na łamach Nature Geoscience, ciepło wytworzone we wnętrzu ziemi, a pochodzące spod powierzchni, nie ma prawie żadnego wpływu na klimat, ponieważ jest o wiele słabsze niż energia cieplna dostarczana wraz z promieniami Słońca.  Z drugiej jednak strony, pod warstwą lodu zmieniają się warunki, i to ciepło zaczyna odgrywać ważną rolę w bilansie temperatury i stanie lodowców.  Wiedząc o tym, klimatolodzy zbudowali model lodowców Grenlandii, oraz oddziaływania cieplne, które biorą pod uwagę promienie słoneczne i ciepło wnętrza Ziemi.

 

Mimo tego, że Grenlandia jest położony na bardzo starej płycie tektonicznej, skorupa ziemska na terytorium wyspy, zgodnie z obserwacjami sejsmologów, jest niezwykle cienka, osiągając w niektórych miejscach tylko jedna czwarta spodziewanej grubości oraz około 60-66% na innych obszarach.  Według naukowców, dodanie do modelu zmian klimatycznych w Grenlandii, ciepła Ziemi znacznie poprawiło poprawność ich prognoz. Udowodniono również, że ​​pod ziemią znajduje tam się swoisty "czajnik", który bardzo przyspiesza topnienie pokrywy lodowej.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oreada

Dlaczego ludzie zajmują się

Dlaczego ludzie zajmują się intelektualnymi zmaganiami tracąc energię, zamiast zająć się gromadzeniem mocy? To jest sposób na tą część ludzi, w której tli się pragnienie dostrzeżenia czegoś więcej. Trzeba ich skierować tam gdzie się zapętlą. I jak widać działa świetnie.

Portret użytkownika kolo21

6,7 South Panama a wczoraj

6,7 South Panama a wczoraj Boliwia.Coś tam wczoraj i dzisiaj trzęsie ostro.Czyżby ziemia przebiegunowała się na całego?Cała ta woda która spływa z bieguna i Grenlandi gdzieś się "odkłada"i ten cały ciężar musi jakoś wpłynąć na krzywiznę ziemi.Coraz więcej widocznych NOL na niebie.

kolo21

Portret użytkownika euklides

To niesamowite, że odkryli,

To niesamowite, że odkryli, że ciepło z wnętrza ziemi może topić lód jak na sąsiedniej Islandii. Przy takim tempie kojarzenia faktów to chyba nieprędko zauważą, że jeśli kiedyś Grenlandia była zielona, potem pokryła się lodem, a teraz znowu się topi to znaczy, że jest to proces dynamiczny. W związku z tym ich model znowu się wykolei przy najbliższej zmianie trendu, no ale kto by się przejmował takimi rzeczami jak kasa i tak leci z podatków.

Skomentuj