Nad elektrownią Fukushima znowu pojawiła się para wodna

Kategorie: 

Źródło: TEPCO

Nad trzecim reaktorem uszkodzonej elektrowni atomowej w Fukushimie znowu pojawiła się para wodna. To już kolejne obserwacje tego typu zjawisk jakich dokonano w ciągu ostatnich kilku tygodni.

 

Według operatora elektrowni, firmy TEPCO, brak jest widocznych zmian w poziomie promieniowania na stacjach pomiarowych wokół zakładu. Z informacji agencyjnych para może być wynikiem działania wody deszczowej, która spłynęła z pokrywy górnej reaktora w miejsce gdzie mogła zmienić stan skupienia.

 

Jak pamiętamy w marcu 2011 roku po trzęsieniu ziemi na uskoku Tohoku oraz po tsunami, które zniszczyło między innymi tę elektrownię, największym problemem okazały się eksplozje wodoru, które praktycznie rozerwały obudowy trzy z czterech reaktorów znajdujących się w tym zakładzie. Od tego czasu, aby uniknąć kolejnych eksplozji stosuje się ciekły azot, który jest wtryskiwany do reaktorów. Zwiększa to gradient temperatury, który sprzyja parowaniu.

 

Oprócz pary problemem jest też woda w stanie ciekłym. Codziennie odpompowuje się 400 ton skażonej wody gruntowej, a nadal wzrasta jej ilość, ponieważ woda jest podstawową substancją używaną do chłodzenia reaktorów. Dużą cześć wody udaje się odpompować i zmagazynować do przetworzenia, ale nieustalone ilości skażonej substancji przesączają się do wód gruntowych i do oceanu. Do tej pory w basenach budowanych wciąż na terenie elektrowni Fukushima składuje się ponad 20 tysięcy ton promieniotwórczej wody.

 

Eksperci uważają, że woda z tuneli odwadniających zakład stale przepływa przez szczeliny i uzupełnia wiele wód podziemnych substancjami radioaktywnymi.  Według ostatnich pomiarów, poziom radioaktywnego cezu w wodzie w jednym z tych tuneli osiągnął 2,35 miliarda bekereli na litr przy normie wynoszącej 150 bekereli.

 

Aby ratować jakoś i tak już zdewastowane środowisko naturalne planuje się budowę specjalnych barier wzdłuż linii brzegowej. Rozważa się również stworzenie warstwy lodu, tak zwanej sztucznej zmarzliny, która mogłaby stanowić zabezpieczenie dla wód gruntowych, do których wciąż przesiąkają bardzo radioaktywne substancje.

 

 

Źródła:

http://www.vesti.ru/doc.html?id=1113972

http://www.newsru.com/world/06aug2013/fukushima.html

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Zapraszam na Węgry

Pokrywającą prawie 50%

Pokrywającą prawie 50% zapotrzebowania energetycznego kraju - zbudowana przez 10 tysięcy Polaków węgierska siłownia nuklearna Paks jest bliźniakiem Żarnowca i obchodziła dnia 28 grudnia 2012 swoje 30 lecie. Szczegółowe informacje:
 
 
poznajatom.pl/forum/viewtopic.php?f=4&t=393&sid=f5ac1d534cd84a9ddce0f120dfa4a575
 
 
Mieszkam obok siłowni jądrowej w Paks, która czasie 30 letniej eksploatacji nigdy nie była obiektem uciążliwym dla środowiska naturalnego i otoczenia. Jej działanie oparte jest na praktycznie bezdzwiękowej pracy bez emisji hałasu. Wielka cisza wokół siłowni w Paks przyciągnęła ptaki, które opuściły swoje gniazda z okolic elektrowni węglowych i wiatrowych. Z ponad 380 gatunków występujących na Węgrzech tu można zaobserwować jakieś 210. Największy węgierski zakład energetyczny nie pobiera tlenu z atmosfery i nie emituje do środowiska żadnych zanieczyszczeń powietrza, jest pozbawiony dużego natężenia ruchu kołowego i głośnego ruchu kolejowego (w przeciwieństwie do elektrowni węglowej). Teren siłowni zajmuje kilka kilometrów kwadratowych i jest otoczony rzeką Dunaj, stawami hodowlanymi o powierzchni 22 hektarów i lasem o powierzchni ponad 100 hektarów, obok siłowni istnieje utworzony w 2007 roku Park Ekologiczny o powierzchni ponad 60 ha.
 
 
Zapraszam do najbardziej dynamicznie rozwijającego się regionu Węgier, który od 30 lat jest przykładem zgodnej koegzystencji ekologii z energetyką nuklearną - co bardzo przyciąga tu liczne grupy zagranicznych turystów, którzy coraz chętniej wybierają to malownicze miasto nad Dunajem jako cel swojej podróży.

Portret użytkownika komar

Kampania się zaczęla... U nas

Kampania się zaczęla... U nas w lokalnym 'radio gdańsk' codziennie jest audycja promująca atom, co chwila są wcięcia pseudo'wywiadów' jakby to ludzie przypadkowo złapani na ulicy mieli sie wypowiadać jakie to 'olbrzymie miliardy miliardów zaoszczędzonych' itd... Idzie za tym ogromna kasa na promocję "odczruj atom' - jak widać nawet mamy już sztabik opłaconych studentów, którzy mają promować atom na forach... Tyle, ze ten studenciak jakiś nie przeszkolony, nawet się nie wysilił, żeby zabrzmiało to wiarygodnie...

Swoją drogą fajna praca - szkoda, że tylko dla kolegów...
 
 

Portret użytkownika robot

Ciekawi mnie jaki wpływ ma ta

Ciekawi mnie jaki wpływ ma ta katastrofa na zdrowie i życie Japończyków, w tym czy doszło do wzrostu zachorowań na nowotwory, wzrost liczby mutacji itp. od czasu "awarii" elektrowni w porównaniu do lat przed katastrofą. Założę się, że dane statystyczne mogłyby byc lekko szokujące, a na pewno takie badania są przeprowadzane.
Jak widać energia atomowa jest tania, bezpieczna i ekologiczna, dopóki nie dojdzie do wybuchu reaktora.

Portret użytkownika Zenek

Jak można było przewidzieć po

Jak można było przewidzieć po kilku latach udawania przez TEPCO "naprawiania" elektrowni rząd japoński postanowił sypnąć grszem japończyków by ten śmierdzący problem żydowskiego bestialstwa (wysadzenie jej przez izraelskich ochroniarzy jako szantaż na rzadzie japońskim) jakoś uregulować. Info o "pomocy" na onecie.
 
 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj