Miliony motyli pojawiły się w Witebsku

Kategorie: 

Inwazja motyli w Witebsku - Źródło: TUT.BY

Kilka dni temu donosiliśmy o rzadkim naturalnym zjawisku, jakim było wyrojenie się jętek. Doszło do tego w białoruskim Mohylewie. Okazuje się, że doszło również do inwazji tych motyli na inne miasto, Witebsk.

 

O niezwykłym zjawisku donosi lokalny portal TUT.BY, z którego publikacji wynika, że masy motyli można było zobaczyć w Witebsku już o północy 27 lipca. Według świadków wszystko trwało około trzech godzin w trakcie, których owady przemieszczały się przez miasto.

Motyle prawdopodobnie przybyły z okolic Mohylewa. Dla niezorientowanych mieszkańców Witebska wyglądało to bardzo dziwnie. Motyle znajdowały się dosłownie wszędzie, siadały na przechodniach. Było ich tak dużo, że przypominało to według nich stado szarańczy.

Dziwna inwazja to forma godów. Jętki pozostają w formie motyli jedynie przez 24 godziny i w tym czasie musi dojść do prokreacji, której efektem będzie przedłużenie gatunku. Samce umierają zaraz po kopulacji a samice po złożeniu jaj.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: lecterro
Portret użytkownika lecterro

Komentarze

Portret użytkownika Corvus

"Kilka dni temu donosiliśmy o

"Kilka dni temu donosiliśmy o rzadkim naturalnym zjawisku, jakim było wyrojenie się jętek. Doszło do tego w białoruskim Mohylewie. Okazuje się, że doszło również do inwazji tych motyli na inne miasto, Witebsk."
 
P.T. Autorze - kto Cię uczył biologii? Powiedz, a Cię pomszczę.
Jętki to NIE SĄ motyle. Te owady należą do zupełnie innego rzędu - Ephemeroptera i blisko im do ważek, a do motyli nawet podobne nie są, wszystko je różni. Dorosłe jętki wylatują co roku (a więc nie jest to rzadkie zjawisko, dopiero masowość bywa rzadka, ale to zależy od gatunku) na kilka-kilkanaście godzin, odbywają lot godowy, składają jajeczka i giną, w tym czasie nie pobierają pokarmu, ich larwy żyją w wodzie 2-4 lat i są drapieżne, jak larwy ważek, do których są dość podobne. Dojrzałe motyle natomiast w przytłaczającej większości żyją co najmniej kilka dni, jak nie miesięcy i pobierają pokarm, a ich gąsienice żyją na lądzie. Motyle należą do rzędu łuskoskrzydłych - Lepidoptera i z jętkami nie są spokrewnione.
 
Podsumowując - o jakie zatem owady ostatecznie chodzi w tej notce? O jętki, czy o motyle?

Portret użytkownika MartialLaw

"Rano wiatr wschodni

"Rano wiatr wschodni przyniósł szarańczę. Szarańcza przyleciała (...) i pokryła powierzchnię całej ziemi. I ciemną się stała ziemia od szarańczy w takich ilościach. Szarańcza pożarła wszelką trawę z ziemi i wszelki owoc z drzewa, który pozostał po gradzie" (cyt. ze strony http://www.egipt.amra.pl)

Skomentuj