Znaczny wzrost ilości meduz w Morzu Śródziemnym

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

W morzach i oceanach jest coraz mniej ryb i coraz więcej meduz. Naukowcy nie pozostawiają złudzeń i nie dają nadziei na odwrócenie tej sytuacji, radzą się do tego przyzwyczaić. Eksperci uważają, że przyczyny tej długoterminowej tendencji związane są z globalnymi zmianami klimatu i działalnością człowieka.

 

Dzisiaj brytyjskie BBC informowało, że według tamtejszych naukowców zostały przekroczone wszelkie zwykłe wskaźniki dla obecności meduz w Morzu Śródziemnym. ONZ potwierdził niedawno w raporcie, że problem tego typu jest globalny. Nie trudno znaleźć obecnie biologów morskich, którzy zaczynają otwarcie mówić, że meduzy staną się wkrótce dominującym rodzajem zwierzęcia w oceanach świata.

 

Istnieje nawet specjalny ponadnarodowy zespół naukowców badających to zagadnienie, nazywa się to projekt JellyRisk. Uczestniczą w nim biolodzy morscy z takich krajów jak Wielka Brytania, Grecja, Włochy i innych. Projekt rozpoczął się w 2009 roku a jako podstawowy cel obrano sobie zebranie danych na temat liczby meduz w oceanie.

 

Jednym z ciekawych sposobów badania populacji meduz jest tworzenie specjalnych aplikacji na smartfony, które mogliby obsługiwać rybacy lub żeglarze. Przekazywaliby oni na ile osobników szacują spotkane skupisko meduz i przypiszą ławicy pozycję złapaną w formie koordynatów systemu GPS. W rezultacie na podstawie zebranych danych wyłania się wizerunek oceanów, jako zapełnionych meduzami, których przyrost jest imponujący.

 

Uczeni stwierdzili, że globalne zmiany klimatyczne a zwłaszcza zwiększenie temperatury oceanów jest czynnikiem korzystnym do rozwoju tego gatunku. Wzrastająca temperatura oceanów zwiększa też tempo rozmnażania się meduz. Naukowcy uważają, że trend wzrostu liczby meduz jest długoterminowy i nie da się tego zatrzymać.

 

Pojawiają się już pomysły, aby okolice plaż oddzielać specjalną siecią, która zatrzymałaby meduzy obok ludzi. Jest to szczególnie ważne w miejscach gdzie spotykane są meduzy o parzydełkach toksycznych, a całkiem sporo z nich ma zdolność porażania ludzkiego układu nerwowego. Niebezpieczne meduzy pojawiały się w okolicy greckiego wybrzeża. Komunikat Brytyjczyków na temat znacznego wzrostu populacji meduz na Morzu Śródziemnym należy, zatem traktować również, jako ostrzeżenie.  Kontakt z meduzą jest przyczyną śmierci około sto osób rocznie. To dziesięć razy więcej niż ginie od ataków rekinów.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj