Nadchodzi zjawisko superksiężyca, może dojść do katastrof naturalnych

Kategorie: 

Źródło: public domain

Kilka razy do roku dochodzi do zjawiska, gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem i Ziemią a na dodatek jest w perygeum.  Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W przeszłości sugerowano, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego należy się spodziewać katastrof naturalnych na wielką skalę. Następny superksiężyc wystąpi 23 czerwca 2013 roku

 

Naukowcy wiążą z tym zjawiskiem wystąpienie wielkiego huraganu Katrina a także trzęsienie ziemi 11 marca 2011 roku. Bez wątpienia zbliżenie się tak dużego ciała niebieskiego, jakim jest Księżyc nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Dowodem na to jest na przykład ruch pływowy oceanów. Gdy satelita jest bliżej wtedy oddziaływanie jest większe a fale towarzyszące przypływom mogą mieć anormalne rozmiary, co wielokrotnie obserwowano w przeszłości. Z pewnością może dojść do zatopienia niektórych obszarów przybrzeżnych.

Superksiężyc, do którego dojdzie 23 czerwca jest wyjątkowy. Srebrny glob znajdzie się w najbliższej odległości do naszej planety w tym roku. Następne tak wielkie zbliżenie nastąpi w sierpniu 2014 roku. Zwykle rocznie dochodzi od 2 do 6 takich zbliżeń. Ostatni superksiężyc miał miejsce bardzo niedawno, bo z 24 na 25 maja, ale to zdarzenie, jakiego oczekujemy 23 czerwca będzie inne, bo czas pełni i perygeum będzie skoordynowany, co do godziny.

Księżyc znajdzie się dokładnie 356 991 kilometrów od nas. Jego tarcza może być nawet o kilkanaście procent większa. Oby skończyło się to tylko na okazji do nietypowej obserwacji astronomicznej, bo podobieństwa do superksiężyca przypadającego w marcu 2011, choćby w kontekście odległości do Ziemia, są bardzo duże.

 

 

Czytaj również:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/superksiezyc-zalewa-przybrzezne-regiony-w-indiach

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nadchodzi-zjawisko-superksiezyca-nasz-satelita-bedzie-16-jasniejszy

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika syriues

Ciekawe.Znow linia mayowie

Ciekawe.Znow linia mayowie nibiru itd,o czym w ogole jest mowa.
Lata wczesniej zanim weszlismy do uni i zanim nwo zaczelo walczyc z ociepleniem nie bylo takich zjawisk.
Stanoeczo chcialbym podkreslic,ze topienie lodowcow niestety w wiekszej mierze spowodowane jest ociepleniem wod.
Pomyslcie sobie ,ze czlowiek produkuje tysiace litrow wody cieplej wszystkiego produkuje wlasciwiena cieplo.Wiec gdzies to musi niestety sie zwrocic przeciwko nam.To normalne,zwykle prawo fizyki.
Nie chcialbym tu mowic ile ton sikow i kupy wpada do rzek a potem do morz i oceanow.Pranie tez trzeba zrobic.
A Jezus mowil o tych co zwracaja uwage tym co zauwazyli u swoich braci jak jedza brudnymi rekoma;mowil -nie to co wchodzi do czlowieka czyni go nieczystym,ale to co z niego wychodzi
Takze wychodzi na to,ze jestesmy nieczysta cywilizacja z czystymi rekoma i ubraniami.
A pogoda jak pogoda walczy o to by zrownowazyc to wszystko co juz zepsulismy.
W upaly dawny czlowiek chodzil po lesie i nie bylo mu goraco,bo drzewa rosly nawet nad domami.czlowiek jest malej wiary i musi wyciac hektary postawic kamery i uliczne latarnie by sie bezpiecznie czuc.To my.To nasze ucywilizowanie sprowadzi nas w chaos.bedziemy wierzyc w ksiezyce itp.A to sa tylko planety lub satelity.Za malo myslimy o nas i zwalamy wine na martwe wymarle kosmiczne historie

Portret użytkownika ARTUR

Z tym Jezusem to dałeś czadu

Z tym Jezusem to dałeś czadu . Kontekst jest całkowicie inny . Żydzi musieli przestrzegać zasad żywienia , które miało być częścią zasad religii a Jezusowi chodziło o słowa , nie to co się zjada jest nieczyste czyli np.niekoszerna świnina ale to w jaki sposób się zwracamy do innych i do Boga co jest tym co z człowieka wychodzi .

Portret użytkownika jaa

tak z ciekawości. Czym

tak z ciekawości. Czym oddychają astronauci, kosmonauci i tajknauci na tych swoich stacjach kosmicznych? Przecież tego powietrza to chyba dość sporo potrzebują? i do tego muszą chyba mieć jakiś zapas na czarną godzinę. To za każdym razem dowożą im nową porcję?

Portret użytkownika jaa

i te ich stacje muszą być

i te ich stacje muszą być super szczelne i chyba odporne na mikrometeoryty?
 Na filmach pokazują, że wystarczy drobna szczelina żeby wyssało powietrze. A może biorą powietrze spoza stacji? Chociaż niby tam nie ma powietrza. A może mają jakąś rurę do ziemskiej atmosfery i stamtąd pompują?

Strony

Skomentuj