Nadchodzi zjawisko superksiężyca, może dojść do katastrof naturalnych

Kategorie: 

Źródło: public domain

Kilka razy do roku dochodzi do zjawiska, gdy Księżyc znajduje się w linii ze Słońcem i Ziemią a na dodatek jest w perygeum.  Gdy w takim ustawieniu jest on w fazie pełni mamy do czynienia z tak zwanym superksiężycem. W przeszłości sugerowano, że w trakcie takiego większego niż zwykle oddziaływania grawitacyjnego należy się spodziewać katastrof naturalnych na wielką skalę. Następny superksiężyc wystąpi 23 czerwca 2013 roku

 

Naukowcy wiążą z tym zjawiskiem wystąpienie wielkiego huraganu Katrina a także trzęsienie ziemi 11 marca 2011 roku. Bez wątpienia zbliżenie się tak dużego ciała niebieskiego, jakim jest Księżyc nie pozostaje bez wpływu na naszą planetę. Dowodem na to jest na przykład ruch pływowy oceanów. Gdy satelita jest bliżej wtedy oddziaływanie jest większe a fale towarzyszące przypływom mogą mieć anormalne rozmiary, co wielokrotnie obserwowano w przeszłości. Z pewnością może dojść do zatopienia niektórych obszarów przybrzeżnych.

Superksiężyc, do którego dojdzie 23 czerwca jest wyjątkowy. Srebrny glob znajdzie się w najbliższej odległości do naszej planety w tym roku. Następne tak wielkie zbliżenie nastąpi w sierpniu 2014 roku. Zwykle rocznie dochodzi od 2 do 6 takich zbliżeń. Ostatni superksiężyc miał miejsce bardzo niedawno, bo z 24 na 25 maja, ale to zdarzenie, jakiego oczekujemy 23 czerwca będzie inne, bo czas pełni i perygeum będzie skoordynowany, co do godziny.

Księżyc znajdzie się dokładnie 356 991 kilometrów od nas. Jego tarcza może być nawet o kilkanaście procent większa. Oby skończyło się to tylko na okazji do nietypowej obserwacji astronomicznej, bo podobieństwa do superksiężyca przypadającego w marcu 2011, choćby w kontekście odległości do Ziemia, są bardzo duże.

 

 

Czytaj również:

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/superksiezyc-zalewa-przybrzezne-regiony-w-indiach

http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/nadchodzi-zjawisko-superksiezyca-nasz-satelita-bedzie-16-jasniejszy

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika navajo88

No to nie żle ! a ja właśnie

No to nie żle ! a ja właśnie 23 Czerwca obchodzę swoje urodziny !! 
hahahahahahahahahahahahaha
Ps : jestem urodzony pod szczęśliwą ,albo pod djabelską gwiazdą ,, ale o tym to przekonam się dopiero po swojej śmierci ,,, a to zapewnie nastąpi już nie dłógo !!!
J.M.H

Portret użytkownika Anarchiusz

gorące powietrze na

gorące powietrze na odpowiedniej wysokości, przypuszczam że mieszkasz w mieście.. to całkiem normalne acz żadkie zjawisko, gratuluje pieknego widoku i niezapomnianego przeżycia. sam miałem okazję widzieć wraz ze znajomymi księżyc wielkości połowy dłoni (porównanie do wyciągniętej ręki) zjawisko to trwało raptem parenaście do dwudziestu paru minut, gdy dojechaliśmy autem do domu żeby zrobić zdjęcie księżyc nadal był czerwony ale wielkością już nie imponował.

Strony

Skomentuj