Z niewiadomych powodów erupcje Etny stają się bardziej gwałtowne

Kategorie: 

Wulkan Etna - źródło: 123rf.com

Etna to jeden z najaktywniejszych wulkanów świata. Jest to również jeden z najbardziej monitorowanych wulkanów świata. Tym bardziej dziwi to, że zdecydowany wzrost aktywności tego żywiołu zaobserwowany w ciągu ostatnich tygodni zaskakuje naukowców.

 

Wybuchy Etny to nic nadzwyczajnego, ale erupcje, w których z krateru wystrzeliwuje kilkusetmetrowa fontanna lawy to już jakaś nowość, a ostatnio dochodzi do tego bardzo często. Wulkanolodzy podkreślają, że tego typu wydarzenia miały miejsce w przeszłości, ale nigdy z taką częstotliwością. Etna emituje tez bardzo dużo popiół, który potrafi się propagować nawet w obrębie 50 kilometrów od stożka.

 

Mierzący 3329 metrów wulkan do dzisiaj jest jednym z najbardziej tajemniczych na świecie. Ustalono, że znajduje się on na zbiegu płyt tektonicznych, afrykańskiej i europejskiej. Ocierają się one o siebie i w trakcie tych procesów dochodzi do transportu lawy, która gromadzi się w komorze znajdującej się pod stożkiem. Strumień nie jest stały, lecz wibruje w pewnym zmiennym interwale. Właśnie z tego powodu Etna jest tak bardzo nieprzewidywalna.

To trochę upokarzające dla nauki, że wulkan, który tkwi w środku Europy od tysięcy lat i który jest obserwowany tak szczegółowo, że dziennie gromadzone są gigabajty danych z czujników pola magnetycznego, GPS czy sejsmografów, może się zachowywać w sposób tak tajemniczy, że dziwi to naukowców. Daje to do zrozumienia jak mało jeszcze wiemy o procesach zachodzących we wnętrzu Ziemi.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj