Rosyjska prasa twierdzi, że projekt wydobycia gazu łupkowego w Polsce jest na skraju upadku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosyjskie media poinformowały, że amerykańskie firmy Marathon Oil , Talisman Energy i polska państwowa firma Lotos porzuciły plany wydobycia gazu łupkowego w Polsce.  Marathon Oil nazwał próby znalezienia złóż gazu łupkowego "niepowodzeniem”, a Talisman Energy zgodził się sprzedać polskie aktywa irlandzkiej spółce poszukiwawczej San Leon Energy.

 

Polski Lotos również nie planuje zwiększenia zaangażowania w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce i skupia się na poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego.  W Rosji przytacza się wypowiedzi ekspertów, którzy twierdza, że złoża gazu łupkowego w naszym kraju okazały się dużo mniejsze i dlatego amerykańskie firmy wycofują się, co dobrze wróży interesom Gazpromu w regionie.

 

Jeszcze w kwietniu 2011 roku, amerykański Departament Energii informował, że w Polsce może być umieszczone 5,3 biliona metrów sześciennych gazu łupkowego, który będzie można pozyskiwać przez 300 lat.  Od tego czasu rząd wydał 111 koncesji na poszukiwanie w obszarze około 90 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli około jednej trzeciej terytorium Polski.

 

Wycofanie się firm inwestujących do tej pory w rozwój eksploatacji polskich złóż gazu łupkowego tłumaczone jest wysokimi kosztami produkcji, która w Polsce są 10 razy wyższe niż przy tradycyjnych metodach produkcji gazu. Poza tym według Rosjan wydobycie surowca z odwiertu jest 20 razy mniejsze niż zakładano.

 

Łupkowe eldorado zamieniło się w to, co zwykle, czyli polską niemoc. Nie wiadomo też czy polski gaz łupkowy rzeczywiście jest tak nieopłacalny jak przedstawiają to rosyjskie i polskie prorządowe media. Nawet wycofanie się amerykańskich koncernów może być odbierane, jako ustąpienie pola w Polsce. Bardzo możliwe, że Putin załatwił sobie z Obamą nie tylko likwidację projektu tarczy antyrakietowej, ale też problem gazu łupkowego w Polsce. Jak widać plan neutralizacji gazu z łupków ze względu na zagrożenie dla interesów rządu rosyjskiego w Europie powiódł się.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

baron widziałęś kto jest

baron widziałęś kto jest autorem tych linków?? jest to organizacja ekologiczna. stąd przejaskrawienie choć prawdą jest że każde wydobywanie z Ziemi narusza stan gospodarki wodnej czy amienia ekosystem. Niemniej nie przetworzony uran nie jest aż tak bardzo szkodliwy dla zdrowia jakby mogło się wydawać zobacz że na dolnym slasku wiele miejscowości w rejonie bielawy dzierżoniowa jelenia góra kopaniec ma pod sobą duże pokłady tego pierwiastka i nie ma on wpływu na ludzi, ba mam znajomego gdzie u jego babci schody są zrobione z kamienia a jak kilka lat temu przyszli z licznikiem gajgera to pokazał max promieniowanie na skali a kobiecina jak i cała rodzina żyją już od IIWŚ i nic. pozatym nieprawdą są podane tam ilości odkrytych i wydobywanych ilości uranu, jak kązda gałąź przemysłu to i ta ma skutki uboczne ale porównując do innych źródeł energii to i tak są stosunkowo niewielkie. 
http://www.atom.edu.pl/index.php/technologia/cykl-paliwowy/wydobycie-uranu.html
solar daje 3-5 kWh mocy z m2  czyli aby dorównały 1 EA trzeba by było zbudować farme o powierzchni conajmniej Opolszczyzny!!!!! i to ma być alternatywa?? do tego co z nocnymi przestojami?? bo jak dodasz do solarów baterie to już w ogóle zrobi się straszne chemiczny odpad z metalami cięzkimi na czele.
skutki uboczne są najmniejsze w porównaniu do EW solarów czy też wiatraków może za kilkadziesiąt lat to się zmieni ale poki co to jedyne wyjscie by sprostać zapotrzebowaniom energetycznym ludzi.
ps w 2 linku jest napisane że EA produkują 2% energii na świecie to jest komletne kłamstwo jak i wiele liczb z tego artykułu.
 

Portret użytkownika Lofek44

Chyba cię pogieło. Wszędzie

Chyba cię pogieło. Wszędzie na świecie już po mału zdają sobie sprawę jakie to gówno i czym grozi składowanie odpadów w miejscach do tego niedozwolonych (a ze względu na koszty innych u nas by nie było), dlatego nie siej propagadny rodem z tv

Portret użytkownika euklides

A

A to?
http://www.radiomaryja.pl/informacje/torunska-geotermia-sukces-na-skale-swiatowa/
Czemu Rydzykowi się przeszkadza? Czemu musi walczyć o pozwolenia?
Mam gdzieś pacanów, którzy obruszą się tylko ze względu na Radio Maryja i Rydzyka. Samemu mi daleko do poglądów przez niego głoszonych, ale państwo ma umożliwiać prowadzenie biznesu każdemu, a nie rządowej klice.
 
"Ojciec Tadeusz Rydzyk osiągnął sukces na skale światową udowadniając, jakie bogactwo zalega pod powierzchnią niemal 80procent obszaru Polski, a polskie władze z jakichś tajemniczych powodów tę radosną wieść próbują przed społeczeństwem ukryć.
 
Mało tego, dzięki dzielnemu redemptoryście całe miasto Toruń może wkrótce otrzymać o wiele tańszą ciepłą wodę, a 30 procent mieszkańców Torunia będzie miało zimą ciepłe kaloryfery za o wiele niższą cenę.
Wieść o tym, że wydajność gorących wód w Toruniu jest na poziomie aż 320 m3/h zatrwożyła różne potężne lobby energetyczne."
 
http://niepoprawni.pl/blog/152/wara-wam-od-torunskiej-geotermii

Strony

Skomentuj