40 procent ludzi żyje z pasożytami w mózgu, które mogą wpływać na ich zachowanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania wskazują na to, że aż 40% populacji może być zarażone toksoplazmozą, rodzajem pasożyta mózgu, który może mieć wpływ na zachowanie danej osoby.

 

Jak twierdzi John Webster, profesor epidemiologii z Imperial College of London, pasożyty mózgu są izolowane i chronione przed układem odpornościowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą one wpływać na zachowanie ludzi. Toksoplazmoza często występuje u kotów domowych. Według szacunków wspomnianego naukowca rocznie pasożytem infekuje się około 350 tysięcy Brytyjczyków. Czeski uczony Jaroslav Flegrei uważa, że toksoplazmoza prowadzi też do depresji i samobójstw.

 

Pasożyt występuje w postaci mikroskopijnych cyst. Jego obecność stwierdzono w dwóch obszarach mózgu: w tym odpowiedzialnym za strach i przyjemność.  Ostatnie badania wykazały, że DNA Toksoplazmoza obejmuje dwa geny zwiększające wydzielanie dopaminy.  Gdy testowano to na myszach nagle po zainfekowaniu pierwotniakiem toksoplazmozy przestawały reagować na zapach moczu kota. Dopamina zagłuszała naturalne instynkty. Naukowcy sugerują, że niektóre osoby jeżdżące niebezpiecznie samochodem mogą być nosicielami pasożyta, który wpływa na ich styl jazdy czyniąc go bardziej chaotycznym i niebezpiecznym.

 

Problem toksoplazmozy nie pojawił się wczoraj i jest znany ludzkości od tysięcy lat. W istocie nauczyliśmy się żyć z tymi pierwotniakami tak jak 40% populacji brytyjskiej. Zapewne podobnie wyglądają statystyki w innych krajach. Teraz najważniejsze wydaje się szczegółowe zrozumienie w jaki sposób pierwotniak jest w stanie manipulować swoim nosicielem a celem prac badawczych powinno być stworzenie jakiegoś antidotum. Może to być bardzo istotne, bo wiele zespołów chorobowych może istnieć właśnie z powodu obecności nikczemnego pasożyta.

 

 

Więcej informacji ze świata medycyny na portalu tylkomedycyna.pl

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Pudelek

Czytajac te komentarze

Czytajac te komentarze doszlam do wniosku ze ludzie wyrazaja swoje opinie tylko dlatego ze sie nudza?zamiast sie w ten sposob produkowac niech poczytaja wiecej na te tematy..zycie w zdrowiu to nie zabawa w przepychanki slowne to walka o zdrowie calej swojej rodziny?wiem cos o tym wlasnie WALCZE o to zdrowie..na razie bezskutecznie?

Portret użytkownika Janek

A czy czasami jedzenie

A czy czasami jedzenie czosnku nie wytępi ich?
Czosnek to najprawdopodobniej najlepszy antybiotyk na szkodliwe bakterie i róznego rodzaju pasożyty. 
Ma bardzo dobrą przenikliwośc w rózne rejony organizmu, więc i może potrafi poradzić sobie z barierą krew-mózg ?
 

Portret użytkownika HWDŻ

Tuskoplazmoza to jest dopiero

Tuskoplazmoza to jest dopiero dramat! 100% Polaków zarażonych i podobno już infekuje inne kraje! Pierwszy objaw to przeświadczenie, że żyjemy na zielonej wyspie. Drugi sygnał, że jesteśmy zarażeni to poczucie, że jest dobrze i będzie jeszcze lepiej. W etapie końcowym zarażeni euforycznie skandują "Donald, Donald" masturbując się przy tym intensywnie. Śmierć następuje w wyniku udaru mózgu, najczęściej spowodowanym nadmiarem dopaminy, która wydziela się zarażonym za każdym razem gdy pasożyt występuje w TV.

Strony

Skomentuj