Rosyjska prasa twierdzi, że projekt wydobycia gazu łupkowego w Polsce jest na skraju upadku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Rosyjskie media poinformowały, że amerykańskie firmy Marathon Oil , Talisman Energy i polska państwowa firma Lotos porzuciły plany wydobycia gazu łupkowego w Polsce.  Marathon Oil nazwał próby znalezienia złóż gazu łupkowego "niepowodzeniem”, a Talisman Energy zgodził się sprzedać polskie aktywa irlandzkiej spółce poszukiwawczej San Leon Energy.

 

Polski Lotos również nie planuje zwiększenia zaangażowania w poszukiwania gazu łupkowego w Polsce i skupia się na poszukiwaniu ropy naftowej i gazu ziemnego.  W Rosji przytacza się wypowiedzi ekspertów, którzy twierdza, że złoża gazu łupkowego w naszym kraju okazały się dużo mniejsze i dlatego amerykańskie firmy wycofują się, co dobrze wróży interesom Gazpromu w regionie.

 

Jeszcze w kwietniu 2011 roku, amerykański Departament Energii informował, że w Polsce może być umieszczone 5,3 biliona metrów sześciennych gazu łupkowego, który będzie można pozyskiwać przez 300 lat.  Od tego czasu rząd wydał 111 koncesji na poszukiwanie w obszarze około 90 tysięcy kilometrów kwadratowych, czyli około jednej trzeciej terytorium Polski.

 

Wycofanie się firm inwestujących do tej pory w rozwój eksploatacji polskich złóż gazu łupkowego tłumaczone jest wysokimi kosztami produkcji, która w Polsce są 10 razy wyższe niż przy tradycyjnych metodach produkcji gazu. Poza tym według Rosjan wydobycie surowca z odwiertu jest 20 razy mniejsze niż zakładano.

 

Łupkowe eldorado zamieniło się w to, co zwykle, czyli polską niemoc. Nie wiadomo też czy polski gaz łupkowy rzeczywiście jest tak nieopłacalny jak przedstawiają to rosyjskie i polskie prorządowe media. Nawet wycofanie się amerykańskich koncernów może być odbierane, jako ustąpienie pola w Polsce. Bardzo możliwe, że Putin załatwił sobie z Obamą nie tylko likwidację projektu tarczy antyrakietowej, ale też problem gazu łupkowego w Polsce. Jak widać plan neutralizacji gazu z łupków ze względu na zagrożenie dla interesów rządu rosyjskiego w Europie powiódł się.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pako1205

To radosna nowina,nic nie

To radosna nowina,nic nie jest warte tak drastycznej dewastacji środowiska,ale to nie wszyscy biorą pod uwagę,a napewno nie ci,co chcieli w zasadzie na krzywy ryj doić polskie zasoby,bo jak wiadomo-z "amerykanami" jeszcze nikt dobrego interesu nie zrobił,a ta zgraja amatorów z rządu nie ma najwyraźniej na tyle rozwiniętej percepcji,żeby mieć świadomość z jakiego formatu chachmętami ma do czynienia.

Portret użytkownika Ja

Większość nie ma zielonwgo

Większość nie ma zielonwgo pojęcia jak ogromne zniszczenia jest w stanie poczynić wydobywanie gazu z łupków za pomocą tzw. płóczki wiertniczej. Ale cóż nie wszyscy na tym świecie to świadome istoty "z duszą i sumieniem", ale  portale organiczne.

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika SurvivorMan

Polska geograficznie to

Polska geograficznie to przepiękny kraj... Ale społecznie i politycznie, to kraj wyzyskiwaczy i krętaczy, sterujących złodziejskim systemem, dojącym ze statystycznego Polaka forsę na niewyobrażalną skalę... 
Zatem mnie, jako statystycznego Polaka, gówno obchodzi czy ten gaz jest, czy go nie ma... A jeśli jest, to czy będą go wydobywać, czy nie!!!
I tak wypchane pieniędzmi kieszenie będą mieli tylko krawaciarze z ul.Wiejskiej w Warszawie i biznesmeni, a statystyczny polski zjadacz chleba w ogóle nie odczuje że Polska ma swój gaz!!! Lepiej nie wydobywać, przynajmniej Matka Natura nie ucierpi poraz kolejny...

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika zabobon

ja akurat się z tego cieszę,

ja akurat się z tego cieszę, bo wydobycie gazu z łupków niesie za sobą ogromne zniszczenie środowiska i zatrucie wód gruntowych. kto twierdzi inaczej, kłamie. nie można wszyskiego przeliczać na pieniądze, lepiej kupować gaz od Rusków nie mieć rozrytej połowy kraju.

Strony

Skomentuj