40 procent ludzi żyje z pasożytami w mózgu, które mogą wpływać na ich zachowanie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Najnowsze badania wskazują na to, że aż 40% populacji może być zarażone toksoplazmozą, rodzajem pasożyta mózgu, który może mieć wpływ na zachowanie danej osoby.

 

Jak twierdzi John Webster, profesor epidemiologii z Imperial College of London, pasożyty mózgu są izolowane i chronione przed układem odpornościowym. Trzeba jednak mieć świadomość, że mogą one wpływać na zachowanie ludzi. Toksoplazmoza często występuje u kotów domowych. Według szacunków wspomnianego naukowca rocznie pasożytem infekuje się około 350 tysięcy Brytyjczyków. Czeski uczony Jaroslav Flegrei uważa, że toksoplazmoza prowadzi też do depresji i samobójstw.

 

Pasożyt występuje w postaci mikroskopijnych cyst. Jego obecność stwierdzono w dwóch obszarach mózgu: w tym odpowiedzialnym za strach i przyjemność.  Ostatnie badania wykazały, że DNA Toksoplazmoza obejmuje dwa geny zwiększające wydzielanie dopaminy.  Gdy testowano to na myszach nagle po zainfekowaniu pierwotniakiem toksoplazmozy przestawały reagować na zapach moczu kota. Dopamina zagłuszała naturalne instynkty. Naukowcy sugerują, że niektóre osoby jeżdżące niebezpiecznie samochodem mogą być nosicielami pasożyta, który wpływa na ich styl jazdy czyniąc go bardziej chaotycznym i niebezpiecznym.

 

Problem toksoplazmozy nie pojawił się wczoraj i jest znany ludzkości od tysięcy lat. W istocie nauczyliśmy się żyć z tymi pierwotniakami tak jak 40% populacji brytyjskiej. Zapewne podobnie wyglądają statystyki w innych krajach. Teraz najważniejsze wydaje się szczegółowe zrozumienie w jaki sposób pierwotniak jest w stanie manipulować swoim nosicielem a celem prac badawczych powinno być stworzenie jakiegoś antidotum. Może to być bardzo istotne, bo wiele zespołów chorobowych może istnieć właśnie z powodu obecności nikczemnego pasożyta.

 

 

Więcej informacji ze świata medycyny na portalu tylkomedycyna.pl

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika tosia

  Trafiłeś choć pewnie

 

Trafiłeś choć pewnie nawet nie zdajesz sobie z tego sprawy. Znam dwie osoby z wykrytą toksoplazmozą. Robal nimi ta strasznie poniewiera, że nie są w stanie zapanować nad chaosem który niosą ze sobą. Na domiar bez względu na wszystko muszą mieć rację co sprawia że zawsze czują się dobrze gdy zwyciężają w jakimkolwiek pojedynku. Osoba taka jest bezwolna w okowach robaka - straszne!

 

Portret użytkownika Pseudonim

Dlaczego osądzasz innych?

Dlaczego osądzasz innych? Skąd wiesz, czym się kieruje dana osoba przy obrażaniu? Obrażanie może być oceną, pouczeniem, efektem wzburzenia.
Jesteście żałośni, że wierzycie w takie rzeczy. Proponuję się zastanowić przed pisaniem bzdur.

Wkurzają mnie sygnatury więc swojej już nie mam.

Wkurzają mnie sygnatury więc swojej już nie mam.

Portret użytkownika tosia

No jasne u lekarza się płaci,

No jasne u lekarza się płaci, a wiara nic nie kosztuje, no chyba że łaty na kolanach się zmienia na nowe. Polecam wiarę na wszystkie chorobt świata, starość, zepsute zęby, kulawiznę a nawet śmierć. Ktoś tu oprócz posiadania toksoplazmozy sporyszu się najadł. 

Portret użytkownika Hasesis

Ot cała prawda, możliwe, że

Ot cała prawda, możliwe, że wcale nie mamy duszy, bo co robimy w tyn kierunku? Nam się wydaje, że wszystko wokól mnie robi się samo - dusza zbuduje się sama, a całe zło i chaos na świecie to też nie moja wina! jakiegoś tam małego pasożyta w moim mózgu... Nie zapominajmy, że to co najważniejsze musimy wykonać sami i tą całą masową psychozę, którą dostrzegamy także należy znmienić - ale nie na zewnątrz, tylko w sobie - bo to wszystko co widzę i odczuwam, gdzie to odczuwam, jak nie w sobie? warto się nad tym zastanowić.
Polecam przy okazji zajrzeć na zdrowieducha.pl - dla tych, którzy szukają już czegoś więcej...

Portret użytkownika ariel

Niestety to

Niestety to drugie. 
Toksoplazmowa wpływa w bardzo niewielkim stopniu na jednostkę ale procentowo dla całej populacji 0,1% zmian w zchowaniu jednostki przekłada się na pewne predyspozycje populacyjne. 
Na rosnącą liczbę samobójstw, zachowań depresyjnych dużo bardziej wpływa gówniane zatrudnienie za gówniane pieniądze i gówno wylewające się z mendiów niż toskoplazmoza.

Strony

Skomentuj