Rok wielkich komet trwa, odkryto właśnie kometę Tenagra

Kategorie: 

C/2013 G9 (TENAGRA) - Foto: NASA

Rok 2013 już przyniósł nam obserwację komet PanSTARRS oraz Lemmon, ale wszyscy i tak czekają na rekordowa komete ISON. W międzyczasie odkryto kolejne ciało niebieskie tego typu. Nazywa się kometa Tenagra i została odkryta przed kilkoma tygodniami.

 

Nowa kometa została odkryta przez M. Schwartza i P. R. Holvorca, którzy używali matrycy CCD do wykonywania zdjęć teleskopem TENAGRA II. Jest to sprzęt o średnicy lustra 21 centymetrów znajdujący się w Stanach Zjednoczonych, w Arizonie. Początkowo odkrywcy zgłosili znaleziony obiekt, jako asteroida, ale jego dokładniejszej obserwacji okazało się, że jest to kometa. Uzyskała ona oznaczenie kodowe C/2013 G9, ale biorąc pod uwagę fakt, że teleskop użyty do jej zlokalizowania nazywa się Tengara II przyjęto obiegową nazwę kometa Tenagra.

 

Po komecie PanSTARRS oraz Lemmon i przed przylotem potężnej komety Ison udało się odnaleźć kolejne ciało niebieskie tego typu. To rzeczywiście niezwykłe, że po latach posuchy w zakresie komet teraz jest ich wyjątkowo dużo i wciąż odkrywane są nowe.

 

Więcej tego typu informacji można znaleźc na nowym serwisie poświęconym astronomii - tylkoastronomia.pl

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika rad

Znaczy to prawdopodobnie

Znaczy to prawdopodobnie tyle, że do przodu poszła technologia poszukiwawcza. To jak z planetami. Wolszczan wymyślił metodę, potem ją udoskonalono i teraz masowo odkrywa sie nowe planety. Nic w tym dziwnego

Portret użytkownika MCRemek

Oj znaczy i to nie mało. Ten

Oj znaczy i to nie mało. Ten rok wszyscy zapamiętają. Wielu będzie w szoku. Niestety nie wiele będzie szukało prawdy a większość ograniczy się do kłamstw przekazywanych przez media siedząc w fotelu jak w kinie.
Dla wilelu bogiem jest telewizja, ale nawet o tym nie wiedzą, a tak regularnie do niej siadają.

Skomentuj