Nowa teoria zakłada, że czas jest realnym bytem a nie złudzeniem

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Ogólnie uznawane teorie fizyczne zakładają, że czas i jego upływ jest tylko złudzeniem a rzeczywistość staje się poprzez interakcję z nią. Teoria, którą początkowo zaproponował Einstein została potem rozwinięta do postaci multiwersum i nieskończonej ilości strun rzeczywistości. Czasami jednak zamiast wprowadzać kolejne renormalizację i wymyślać fantastyczne cząstki robiące całą magię lepiej jest przemyśleć wszystko i postarać się zobaczyć to w inny sposób. Tak właśnie uczynił wybitny fizyk teoretyk, Lee Smolin ze słynnego Perimeter Institute. Według niego czas istnieje i jest jak najbardziej realny.

 

Ustalenia Smolina pojawiły się, jako konkluzja pracy zmierzającej do tego samego celu, który ma większość fizyków, ustalenia teorii wszystkiego. W najnowszej swojej książce, "Czas Odrodzony" postuluje on zupełnie inne spojrzenie na fizykę. Jeśli jego ustalenia uda się jakoś potwierdzić z pewnością zdobędzie nagrodę Nobla. Smolin od lat krytykuje, uznawaną przez społeczność naukową, teorię strun. Według niego nie istnieje coś takiego jak multiwersum, ponieważ żyjemy w jednym wszechświecie oraz w jednym czasie. Zdaniem naukowca konieczne jest bardziej fundamentalne podejście do nierozwiązywalnych problemów fizyki i zamiast brnąć w fantasmagorie należy sprawdzić, czy założenia stanowiące pryncypium tego, co wydaje nam się, że wiemy, nie są przypadkiem całkowicie błędne.

 

Według niego czas jest sprawą najwyższej wagi, a nasze doświadczenie z rzeczywistością chwili obecnej to nie jest złudzenie, ale kluczem do zrozumienia fundamentalnej natury rzeczywistości. Smolin twierdzi, że jego droga do tej konkluzji nie była łatwa. Podobnie jak większość fizyków, wierzył, że czas jest subiektywnym złudzeniem.  Zgodnie z ogólną teorią względności Alberta Einsteina - czas - to tylko jeden wymiar przestrzeni, gdzie można poruszać się w obu kierunkach, a nasza ludzka percepcja rzeczywistości istnieje tylko w naszej głowie. Ale z czasem, Smolin doszedł do wniosku, że czas jest nie tylko realny, ale nawet może być kluczem do zrozumienia praw natury.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 0_0

Rozśmieszasz mnie ...

Rozśmieszasz mnie ... hehehehehe
Czekaj na wieści od mendowni (Policji) około poniedziałku ... Twoja stronka może być (nawet) zablokowana (jak to ty lubisz pisać - ZBANOWANA) ... 
Ten twój "regulamin" nie przewidywał tego co robisz ... a tym samym łamiesz zasady "WOLNOŚCI WYPOWIEDZI" ... hehehe

Portret użytkownika juziu

Czas to wymysł człowieka.To

Czas to wymysł człowieka.To nic innego jak miarka("menzurka")która służy do odmierzania wszystkich procesów.Czas nie ma smaku,ani zapachu,niejest materialny,a więc istnieje tylko w naszych zegarkach.Dopasowano go do ruchu ziemi i tyle.Jak wiadomo wszystko jest w jakiś sposób powtarzalne ma swój początek i koniec,często to wartość stała i tu również przydaje się wymyślona miarka,która to policzy wedle ustalonej skali.Czas istnieje tylko na ziemi.

Portret użytkownika raffi5000

właśnie, to tak jakby starać

właśnie, to tak jakby starać się uosobić pojemność, lub miarę. Bo przecież metr jest nazwaniem pewnego odcinka i metr może być również traktowane jako 25 cali, bądź w innej skali. Czy miara, pojemność, ilość i wszelkie miary są również bytami ? Czas jest miarą długości istnienia materii i to wszystko.

Skoro materia jest energią, to myśl może być materią

Portret użytkownika jaa

realnym bytem czyli czym? Bo

realnym bytem czyli czym? Bo to jakaś dziwna konstrukcja myślowa. Po pierwsze trzeba by określić co nazywa się czasem i czy czas dzieli się na jakieś grupy, kategorie, itp. Po drugie trzeba by okreslić czy czas jest zależny od innych elementów, a jeżeli tak to od jakich. Czyli czy coś może mieć wpływ na czas i w jaki sposób. Bo nawet jeżeli czas to wypadkowa jakichś innych czynników to też oznacza, że może być (prawdopodobnie) zmienny o ile zmienią się parametry czynników. Pytanie ile mogą się zmienić żeby nie zachwiać strukturą czasu a jedynie go zmodyfikować. Ale i tak trzeba chyba brać pod uwagę, czego się chyba nie robi, to czy i jak umysł ludzki odbierze ewentualne zmiany. Z drugiej strony moża by zbadać czy w ciele człowieka istnieje coś co odpowiada za odbiór czasu. Bo może tak jak ze zmysłem rónowagi, okaże się, że zaburzenie jakiegoś ośrodka spowoduje zmianę w odbiorze czasu.

Największym wynalazkiem ludzkości jest nóż na drugim biegunie stawiam koło. 

Strony

Skomentuj