Odkryto asteroidę, która zagrozi Ziemi w 2026 roku

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Asteroida oznaczona jako 2013 GM3 została odkryta w połowie kwietnia i ma średnicę 20 metrów. Bliskie spotkanie z asteroidą odbędzie się 14 kwietnia 2026 roku. Naukowcy twierdzą, że jej rozmiar jest podobny do meteorytu, który eksplodował nad Czelabińskiem.

 

Asterodia została odkryta przez astronomów z Arizony. NASA początkowo wyliczyła, że obiekt przeleci w odległości 39.000 kilometrów a prawdopodobieństwo kolizji asteroidy z Ziemią wynosi 0,018 procent. Z kolei naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego w Mediolanie twierdzą, że odległość będzie wynosić tylko 8.600 kilometrów a to znaczna różnica. Szef włoskich astronomów Francesco Manca powiedział, że potrzebne są kolejne badania dotyczące toru lotu asteroidy.

 

Dokładne badania będą konieczne tym bardziej, gdyż tego typu obiekt może spowodować eksplozję, tak jak miało to miejsce nad Czelabińskiem. Jednak do bliskiego przelotu tego ciała niebieskiego pozostało jeszcze 13 lat. Miejmy nadzieję, że do tego czasu będziemy odpowiednio przygotowani na tego typu sytuacje.

 

Wygląda na to, że tor lotu wyznaczony przez NASA jest mocno niedoszacowany a sytuacja wygląda podobnie do tej z asteroidą Apophis. Rosjanie już od dziś szykują się na jej przelot i otwarcie mówią, że zagraża ona Naszej planecie. Z kolei NASA wciąż uparcie powtarza, że nie ma żadnego zagrożenia, podczas gdy prowadzi się różne misje, które mają na celu zmianę trajektorii takich obiektów.

 

Koniecznie trzeba wspomnieć, iż obserwacja asteroidy Apophis, która miał miejsce 10 stycznia tego roku wykazała, że jest ona znacznie większa niż dotychczs sądzono. Astronomowie z Herschel Space Observatory potwierdzili wtedy, że jej średnica wynosi 325 metrów, a nie 270. Oznacza to, że masa Apophis jest znacznie większa, co jednocześnie zwiększa szansę na kolizję z Ziemią.

 

 

Źródło:http://www.redorbit.com/news/space/1112831794/asteroid-close-approach-earth-2026-astronomer-042613/ 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika morfeusz79

 ludzie o czyms kosmicznym

 ludzie o czyms kosmicznym dowiemy sie jak ktos z nas da dolapy dowod albo palcem pokaze inaczej o niczym sie nie dowiemy .znajduja komete ktora ma byc za 20 lat a u ruskich nie widzieli??? smieszne WSZEDZIE JEST TAK ZE W RAZIE KONTAKTU LUB CZEGOS POWAZNEGO SIE NIE DOWIEMY TAK JEST NP W REGULAMINIE I PROCEDURACH SETI.CI CO SZUKAJA OBCEJ CYWILIZACJI.PROPONUJE KUPIC TELESKOP NP .DOBSONA 10 I POSWIECIC CZASU NA WLASNE POSZUKIWANIA DZIWNYCH ZJAWISK A OBIECUJE ZE SZCZEKA WAM OPADNIE

Portret użytkownika lulz

Matematyka. Naprawdę, do tego

Matematyka.
Naprawdę, do tego nie potrzeba żadnych kosmitów ani wpisów. To są obliczenia. Oczywiście nie są to idealne wyliczenia więc nie rozumiem czemu twierdzisz, że ta asteroida (nie kometa) nie będzie przelatywać (nie spadnie) akurat wtedy.

Portret użytkownika janusz

 Istnieje dziedzina wiedzy

 Istnieje dziedzina wiedzy zwana mechaniką nieba.Jej celem jest opis ruchu wszelakich obiektów materialnych poddanych oddziaływaniom grawitacyjnym.Jeśli będziemy w stanie zmierżyć parametry orbity takiego ciała,to nie jest na dłuższym dystansie czasowym takie proste,to jesteśmy w stanie podać z dużą dokładnoscią dalszy ruch takiego obiektu.Pozdrawiam.

Portret użytkownika DJ Bestsior

więc wychodzi na to że nasa i

więc wychodzi na to że nasa i inni debile jako astronauci w kulki nas robią znajdując niby jakieś podobieństwa planet do Ziemii, a najlepsze jest to że się nie zgadzali i wątpili czy pluton jest planetą Język patrząc na niebo jesteśmy otoczeni gwiazdami co nie daje lotu typu satelity po za powłoką asteroid, komet ;) 

Portret użytkownika janusz

 Każdy obiekt obdarżony masą

 Każdy obiekt obdarżony masą wytwarza pole grawitacyjne.Jeśli inne ciało materialne znajdzie się w polu tego bardziej masywnego to pola grawitacyjne generowane przez te obiekty powodują że wchodzą one w oddziaływanie między sobą i to powoduje powstanie sił których zapisem matematycznym jest prawo powszechnej grawitacji Izaaka Newtona.Nie odwołuje się tutaj do teorii względności,bo to nie jest konieczne.Ostatnie dane uzyskane z analiz dokonanych przez obserwatoria,głównie będące na orbicie okołoziemskiej,jednoznacznie wykazują że mamy do czynienia z całą masą planet ,być może że praktycznie każda gwiazda je posiada.Pluton został wykluczony z grona planet z powodu swej małej masy,to zawsze będzie kwestia przyjęcia jakiegoś tam kryterium.Poza orbitą Plutona już zlokalizowano kilka masywnych obiektów,a z czasem będą pewnie i następne.Gwiazdy też,na podstawie obecnej wiedzy ,podlegają tym samym oddziaływaniom grawitacyjnym co i planety.Pozdrawiam.

Portret użytkownika sceptyyk

Zwracajac uwage  na

Zwracajac uwage  na prawidlowa nazwe tego obiektu,daleki bylem od tzw "czepialstwa". W przypadku terminu- strzelec -strzelca, powinismy byc precyzyjni, poniewaz onych strzelcow jak wiesz jest troche- Ramie Strzelca,Gwiazdozbior Strzelca,  eliptyczna galaktyka spiralna w Gwiazdozbiorze Strzelca(sagDEG) i pochodzacy z niej Strumien Strzelca.

Portret użytkownika janusz

 Nie cała nauka składa się z

 Nie cała nauka składa się z hipotez.Matematyka np.nie jest hipotezą.My w tej dziedzinie wiedzy definjujemy pewne klasy obiektów i próbujemy na podstawie swych zdolnosci intelektualnych odczytać formuły nimi rządzące.Natomiat co do fizyki i nauk jej pokrewnych masz rację.Fizyka jest nauką doświadczalną,to po prostu nie matematyka,bo te klasy które zdefiniowała sama natura mogą bardzo daleko odbiegać od naszych wyobrażeń i tylko bespośrednia weryfikacja ,czyli doświadczenia może nam dać odpowiedż na prawdziwośc naszego sposobu postrzegania rżeczywistości.W każdym bądz razie innej drogi chyba nie ma ,niż formułowanie hipotez i próba ich doświadczalnej weryfikacji.Jeśli przetrwamy jako gatunek i w dalszym ciągu będziemy ciekawscy świata,to do samego końca tej naszej drogi poznania,jeśli ona oczywiście istnieje,będziemy mieć wątpliwości.Trudno tutaj ,myślę,dać jakąkolwiek inną odpowiedż,wszelako wobec braku innej alternatywy bądzmy otwarći i tak z żałożenia nie wszystko negujmy,bo sporo osiągneliśmy.Pozdrawiam.

Portret użytkownika DJ Bestsior

człowiek jest zbyt wścibski

człowiek jest zbyt wścibski co do świata, gdzie doprowadza z niewiedzy do samozagłady myśląc: "jesteśmy blisko sukcesu" Smile nie mają na to pozwolenia od stwórcy tym bardziej doświadczenia to po cholere eksperymentują, patrząc na dziś?? jak coś wyjdzie na śwaitło dzienne np. grypa to szukają dziecinnej wymówki, wstyd. Patrząc ile już niewinnych organizmów zginęło, twierdząc że to NATURA... Tak naprawdę człowiek się dopiero ocknie, dojdzie do wniosku, wtedy, kiedy już będzie za PÓŻNO, ze smutkiem to napiszę.

Strony

Skomentuj