Nestle twierdzi, że ma prawa patentowe do produkcji leków z popularnej czarnuszki

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

Roślina, o której mowa ma łacińską nazwę Nigella sativa i jest powszechnie znana, jako czarny kminek lub inaczej czarnuszka. Specyfik od tysięcy lat jest stosowany jako przyprawa oraz lekarstwo na różne choroby.  Pomaga na nudności, gorączkę, a nawet na choroby skóry.  Roślina jest szeroko stosowana w biednych społecznościach na całym Bliskim Wschodzie i Azji.  Ale teraz korporacja Nestle wystąpiła z roszczeniem patentowym, które ma za zadanie przejęcie kontroli nad jej dystrybucją.

 

Według informacji portalu globalresearch.ca korporacja Nestle złożyła szereg wniosków patentowych na całym świecie. Według tych źródeł jest to próba przejęcia kontroli nad dystrybucją tej przyprawy. Korporacja planuje podobno sprzedaż leku, który będzie powstawał na bazie wyciągu z Nigelli sativa.

 

Nestle już w zeszłym roku poinformowała w artykule prasowym, że jej naukowcy ”odkryli”, że ekstrakt ze znanego od tysięcy lat specyfiku można wykorzystać w leczeniu „ osób z alergiami pokarmowymi."  Jednak zamiast tworzyć sztuczny substytut substancji z wyciągu ziołowego, Nestle stara się zdobyć monopol na produkcję Nigelli sativy.  Gdyby się to udało spółka mogłaby pozwać wszystkich, którzy będą korzystać z rośliny bez zgody Nestle. Wniosek patentowy tego dotyczący prawnicy firmy złożyli w urzędach patentowych z całego świata. Wiele z nich jest aktualnie rozpatrywanych.

 

Ten plan uzyskania monopolu na czarnuszkę jest o tyle dziwny, że naukowcy z Egiptu i Pakistanu już dawno publikowali naukowe opracowania na temat zastosowań medycznych dla tej popularnej przyprawy.  Szwajcarski gigant robił to już wcześniej, gdy w 2011 roku próbował opatentować metodę z użyciem mleka, jako środka przeczyszczającego, pomimo faktu, że wiedza ta jest obecna w indyjskich księgach medycznych od tysięcy lat. Pozostaje mieć nadzieję, że urzędy patentowe opanują to szaleństwo. W innym wypadku pozostaną tylko protesty społeczne, bo firma ta przegrała w przeszłości kilka walk patentowych.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aaa

raqq napisał: Bojkot

raqq wrote:

Bojkot produktów firmy Nestle - roześlijcie info znajomym.
kawa i napoje:
Główne Marki: Nescafé, Nestlé Caro, Nestlé Ricore, Nesquik, Nescafé Dolce-Gusto
Wybrane Marki Produktów Nescafe: Nescafé Classic, Nescafé Gold, Nescafé 3in1, Nescafé Cappuccino, Nescafé Collection
kulinaria:
Główne Marki: Winiary, Maggi
Wybrane Marki Produktów Winiary: Pomysł Na…, Winiary Danie W 5 Minut
odżywki dla dzieci i niemowląt:
Główne Marki: Nestlé, Gerber, Bobo Frut
Wybrane Marki Produktów Nestlé: Nan, Sinlac
lody:
Główne Marki:
Nestlé
Wybrane Marki Produktów Nestlé: Cortina, Extreme, La Cremeria, Kit Kat, Manhattan, Kaktus, Nesquik, Gibek
słodycze:
Główne Marki: Nestlé
Wybrane Marki Produktów Nestlé: Kit Kat, Lion, Princessa, After Eight, Jojo, Smarties, Aero, Noir, Bon Pari
płatki śniadaniowe:
Główne Marki:
Nestlé
Wybrane Marki Produktów Nestlé: Nesquik, Chocapic, Corn Flakes, Kangus, Fitness, Cheerios, Cini Minis, Frutina
karmy dla zwierząt
Główne Marki: Purina
Wybrane Marki Produktów Purina: Friskies, Pro Plan, Dog Chow, Cat Chow, Gourmet, Darling, Purina One
wody mineralne:
Główne Marki:
Nestlé, Dar Natury, Nałęczowianka
Wybrane Marki Produktów Nestlé: Nestlé Aquarel, Sanpellegrino, Perrier, Mazowszanka, Vittel

DOKŁADNIE ZA! I NA FB wrzucajcie

Portret użytkownika Polak, obywatel

Może za jakiś czas pojawi się

Może za jakiś czas pojawi się jakiś zdolny bizbesowo Alf i opatentuje narzędzia pracy jego Pań. W razie wpadki dzieci tych Pań będą płacić tantiemy do 3-go pokolenia. Tyle tytułem absurdów i pomysłów jeszcze na rozwój dalszych absurdów.
 
Jak Nestle opatentuje czarnuszkę to zrobimy zbiorowy prostest : Nie kupujemy ich produktów. Tyle ile można.

Portret użytkownika racja

tak niech sobie mózgi

tak niech sobie mózgi opatentują bo takeigo debilizmu to jeszcze nie słyszałem, nie dośc że debile, to jeszcze pazerne debile, nie wiem ale mi tu smierdzi koszernym... Nestle producent m.in. pozywienia dla dzieci, - wiecie co moje dzieci 9 miesięczne dają do zrozumienia jak zjadły ich pyszną kaszke - bleeeeeeeeee, bleeeeeeeeeeeeee, bleeeeeeeeeeeeeee taka pycha... o to rekomendacja dla pazernych koszernuchów.

Portret użytkownika Cosiek

Hehe, czarnuszka to pikuś.

Hehe, czarnuszka to pikuś. Wiecie że 41% naszego ludzkiego genomu jest opatentowane i jest czyjąś własnością? 41% naszego genomu to według prawa patentowego własność innych...
Ogólnie patenty nie służą dobru ludzkości, a jedynie osobom które te patenty posiadają.
Ogólnie absurdem jest jak można opatentować coś co stworzyła natura... 

Strony

Skomentuj