Kłopoty z wodą pitną w Chinach, zniknęło 28 tysięcy rzek

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Gwałtowny rozwój gospodarczy Chin nie pozostaje bez wpływu na tamtejsze środowisko naturalne. W całym kraju z map zniknęło około 28 tysięcy rzek. Jedną z podstawowych konsekwencji takiego stanu rzeczy jest fakt, że znacząco zredukowany został dostęp do wody pitnej.

 

Destrukcja chińskich rzek jest dowodem na to, do czego prowadzi wzrost gospodarczy kraju za wszelką cenę i bardziej niż zwykle uzmysławia to potrzebę zrównoważonego rozwoju. Oficjalny raport z chińskiego Ministerstwa Zasobów Wodnych, wydany w zeszłym tygodniu na podstawie pierwszego w historii spisu krajowych zasobów wodnych, twierdzi, że liczba rzek w zlewni o obszarze 100 kilometrów kwadratowych spadła o połowę w porównaniu do połowy ubiegłego wieku.

 

Oficjalny studium wykonało 800 tysięcy geodetów i na koniec 2011 roku, Chiny miały 22 909 rzek w zlewni mające, co najmniej 100 kilometrów kwadratowych.  To dwa razy mniej niż stan zadeklarowany przedtem, szacowany na ponad 50 000 rzek. Gwałtowny spadek liczby rzek potwierdza obawy, że szybki rozwój gospodarczy w Chinach spowodował znaczną utratę wody i degradację gleby w tym kraju.

 

Obawa o stan rzek i innych zasobów wodnych w Chinach wzrosła po tym, gdy władze były zmuszone do radzenia sobie z całymi miejscowościami ludzi chorującymi na raka i zawsze występowanie takich epidemii było skorelowane z regionami o najbardziej zanieczyszczonej wodzie.  Jej stosowanie zaczęło prowadzić do drastycznego wzrostu liczby chorób, takich jak rak żołądka.

 

Ale niektórzy chińscy specjaliści twierdzą, że dramatyczne liczby to przede wszystkim efekt błędnych szacunków w przeszłości, jak i zmiany klimatu powodującej utratę wody i gleby. Najnowsze badania, których przeprowadzenie trwało trzy lata, jest pierwszą szczegółową analizą liczby kanałów, zbiorników wodnych i stref nawadniania w Chinach.  

 

Pomimo utraty rzek nadal występują tam jednak poważne problemy z powodziami w wielu częściach kraju. Ponad 66 procent ludności, i 90 procent wszystkich miast w kraju znajduje się w obszarach narażonych na powodzie.  W ubiegłym roku w Pekinie w powodziach zginęło 70 osób, a dotkniętych zostało 1,6 milionów mieszkańców.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Strony

Skomentuj