Ustalono nową datę migracji Homo Sapiens z Afryki

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

W dawnej przeszłości, mała grupa Homo Sapiens wyemigrowała z Afryki, jeszcze zanim zdołała rozprzestrzenić się na cały świat. Wszystkie kobiety z tej grupy miały DNA odziedziczone po jednej kobiecie, powszechnie znanej jako Ewa. Owe DNA posiadają obecnie wszyscy ludzie na Ziemi. Najnowsze badania opublikowane w Current Biology mogą pomóc ustalić dokładny czas migracji.

 

W 2012 roku, naukowcy z Wielkiej Brytanii użyli metodę analizy, obejmującą DNA z jądra obecnie żyjących ludzi, które posiada dane na temat rodziców i ich potomstwa. Dzięki temu oszacowano znacznie niższy stopień jego mutacji. Na podstawie ich wyników okazało się, że ludzkie DNA może zmieniać się znacznie wolniej niż dotychczas sądzono. Według tego oszacowano, że migracja człowieka z Afryki mogła odbyć się pomiędzy 90.000 a 130.000 lat temu.

 

Badacz z Uniwersytetu w Tybindze w Niemczech nie ukrywa zaskoczenia. Powiedział, że "to zaprzecza temu, co wiemy z badań kopalnianych". W tych badaniach użyto mitochondrialnego DNA (mtDNA), które jest zachowane w starych skamieniałościach, aby oszacować tempo mutacji. Wynik wykorzystano do kalibracji wydarzeń z przeszłości. Uzyskane dane przydały się również do innych badań, jak na przykład do określenia dokładnej daty stworzenia różnych rzeczy przez ludzi, które zostały znalezione przez archeologów. W zależności od częstotliwości mutacji, gatunkami które tworzyły i używały przedmiotów, mogą być ludzie współcześni lub neandertalczycy.

 

W Current Biology, Mittnik i jej koledzy zgłaszają nową częstotliwość mutacji, która może pomóc badaczom w znalezieniu kompromisu co do okresu dawnej migracji. Ich ocena również opiera się o mtDNA, tyle że oni wykorzystują dziesięć różnych skamieniałości,datowane na 700-40.000 lat. Nowy wynik jest wyższy od badaczy z Wielkiej Brytanii którzy używali jądra DNA, ale niższy od starszych szacunków z badań mtDNA. Mittnik uważa, że niższe wyniki badań w Wielkiej Brytanii mogły powstać ze względu na zastosowanie "zbyt surowych filtrów" a ich analiza ominęła mutacje, które rzeczywiście mogły mieć miejsce.

 

Na podstawie swoich wyników Alissa Mittnik zasugerowała, że Homo Sapiens opuściło Afrykę około 62.000-95.000 lat temu a to spora różnica od wyników badaczy z Wielkiej Brytanii. Ponadto nie zdziwi ją, jeśli dokładna data migracji będzie późniejsza niż uważają obecnie archeolodzy, ale z pewnością będzie to wcześniej niż 90.000-130.000 lat temu.

 

 

Źródło: http://arstechnica.com/science/2013/03/fossil-dna-used-to-reset-humanitys-clock/

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika esta

Ewa niby z zebra

Ewa niby z zebra Adama.....czy to nie bylo dna Adama? Jak dlugo Adam zyl bez kobiety i wytrzymal poped plciowy. Nie bylo baby to bral malpe. To mi bardziej pasuje do wytlumaczenia skad tyle narodowosci, Popatrzcie na gatunki malp i gatunki ludzi. Afryka....., Azja......w Europie juz sie pomieszalo .

Portret użytkownika brutal

z całym szacunkiem,porównanie

z całym szacunkiem,porównanie przedmiotów jakie ludzie używali ? i napewno w jakim okresie czasu tak ? ciekawe jak kiedyś porównają różnicę ostatnich naszych 30lat w technologi ,pewnie terz rozciągną to na przestrzeni kilku tysięcy lat, a odkrycia naszej obecnej technologi przypiszą obcej cywilizacji z nubiru ,to wszystko to wielka ściema teraz jeden drugiego podważa, po co chodzić do szkoły i uczyć się rzeczy, które za chwile okazują się nie prawdą nawet TUSK ostatnio powiedział że 1+1 to więcej niż 2 i jeszcze to powtórzył i nic dziwnego pracujemy tak samo a wydajemy dwa razy więcej .

Portret użytkownika Antares

Trochę to chaotycznie

Trochę to chaotycznie napisane. Ktoś nieobeznany z tematem niewiele zrozumie. Kilka drobnych uwag:
1. Częstotliwość to nie to samo co częstość. Bada się częstość mutacji.
2. Cyt.: "...DNA z jądra...." [kom. z prawego czy lewego? :D], cyt.: "...używali jądra DNA..." [kom. DNA nie ma jądra, ani lewego ani prawego]. Poprawnie: jądrowego DNA, genomowego DNA bądź chromosomalnego DNA.

Tak dla rozjaśnienia tematu:
W komórkach ludzkich (omijając wyjątki) znajdują się dwa rodzaje DNA: w jądrze (nDNA) i w mitochondriach (mtDNA). Te drugie, w całości dziedziczone jest po linii żeńskiej (matka przekazuje dziecku je w całości, ojciec nie przekazuje). Porównując mtDNA od m. in. wspomnianej Ewy do mtDNA ludzi współcześnie żyjących można ocenić ilość zmian (mutacji). Porównuje się również mtDNA  osób mieszkających w różnych miejscach. Znając średni czas pojawiania się  mutacji w DNA można oszacować "rożnice czasowe" pomiędzy osobnikami. Ciekawi mnie jakiego rodzaju badania przeprowadzono z genomowym DNA. Analizowano zapewne kilka stabilnie genetycznie genów. Mogę jedynie gdybać. ;]
Z tego co pamiętam to ponoć migracja z Afryki do Europy nie była jedna.

"Stars are out and magic is here"

Portret użytkownika sceptyyk

Cytat z artykułu: "W

Cytat z artykułu: "W zależności od częstotliwości mutacji, gatunkami które tworzyły i używały przedmiotów, mogą być ludzie współcześni lub neandertalczycy." Nieśmiało zapytam,-ile lat rozwoju dzieli wioskę z nad Amazonki wraz z mieszkańcami, od stacji kosmicznej wraz z załogą?

Portret użytkownika Rod

nie wiem po co ci nauko[f]cy

nie wiem po co ci nauko[f]cy wymyślają te wszystkie odkrycia czyt. głupoty i zawsze po kilku latach okazuje sie że sie mylili . a wystarczy czytać WEDY i tam pisze jak i skąd wzieli sie ludzie  na ziemi , kim jesteśmy i dokąd zmierzamy kto jest naszym bogiem itd. no chyba że przodkiem                     nauko[f]ców była małpa  wtedy wiedza zawarta w WEDACH ich nie dotyczy 

Skomentuj