Awaria zasilania spowodowała zatrzymanie chłodzenia w Fukushimie

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Niepokojące informacje dochodzą z Japonii. Częściowa awaria zasilania miała miejsce w uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima Daiichi. Oznacza to, że zatrzymaniu uległ tez system chłodzenia tego, co pozostało z reaktorów. Nie trzeba chyba dodawać, że każde zatrzymanie chłodzenia oznacza ryzyko eskalacji katastrofy, która trwa już ponad dwa lata.

 

Operator elektrowni, firma TEPCO, poinformowała, że temperatura reaktorów pozostała na bezpiecznym poziomie. Oprócz tego poinformowano, że inżynierowie pracują już nad przywróceniem zasilania. Jako przyczynę awarii uważa się niesprawną przełącznicę. Awaria zasilania spowodowała nie tylko wyłączenie pomp tłoczących wodę chłodzącą reaktor, ale również dotknęła centrum zarządzania w elektrowni.

Biorąc pod uwagę, że w obrębie zakładu znajdują się trzy stopione rdzenie reaktorów nie brzmi to dobrze, gdy słyszy się, że nawet bez tsunami i trzęsienia ziemi w Fukushimie wszystko wisi na przysłowiowym włosku. Wielu inżynierów twierdzi, że prowizoryczne systemy chłodzenia reaktorów stosowane od momentu wystąpienia kryzysu mogą przestać pracować przy następnym trzęsieniu ziemi i problem Fukushimy znowu znajdzie międzynarodową atencję.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ZimaTysiąclecia

Wczoraj (19-03-2013 / 15:12

Wczoraj (19-03-2013 / 15:12 GMT) po 30 godzinach przywrócono zasilanie a tym samym chłodzenie zbiorników z odpoadami. Oficjalnie zasilanie awaryjne było zdemontowane z powodu wymiany kabli, co jest oczywistą bazdurą. Przy wymianie kabli w sytuacji awaryjnej położenia zastępczego kabla trawa maksymalnie kilka godzin.

Portret użytkownika brutal

nigdy w swoim ciężkim życiu

nigdy w swoim ciężkim życiu nie powiedziałem na unię europejską ani jednego dobrego słowa ,nie jestem wróżbitą maciejem z tvn ,ale przez swoje nie zadowolenie z tego układu z polską ,spełniają się wszystkie moje wypowiedzi jak to ludzie będą żałowali ,dzisiaj moi znajomi zazdroszczą mi wyczucia sytuacji ,kiedyś często spotykałem się z gaszeniem mnie typu "przestań" a teraz pytają co "sądzisz" wiem jedno że trzeba być niewiem jak naiwnym żeby brać na poważnie wypowiedzi polityków i słuchać wiadomości w tv ,w moim domu tv służy do oglądania filmów i kabaretów jak nic niema ,tv ma wolne , moim zdaniem jeżeli komuś tam na górze zalerzałoby na bezpieczeństwu i zdrowiu obywateli japoni to dawno zrobiliby tam pożądki i sytuacja byłaby już opanowana ,tym czasem cały świat, nie tylko japonia ponosi konsekwencje ludzkiej chciwości i głupoty ,taki rozwinięty technologicznie kraj jak japonia taka potęga ,a nie przewidziała skutków tak oczywistych jak trzęsienia ziemi tsunami z tym związane przy takiej częstotliwości ??? to przecierz szczegulny rejon z takim ryzykiem !!! teraz mamy dowody na to że nawet systemy zabezpiczeń  są niedopracowane i awaryjne bardzo !!! jestem tak jak i wy ofiarą chciwości "systemu"POWINNIŚMY ŻĄDAĆ ODSZKODOWANIA za okłamywanie nas i naszych dzieci ,bo to nigdy się nie skończy !!!!!!!
 
 
                  pozdrawiam wszystkich nawet tych którzy się ze mną nie zgadzją .
'

Portret użytkownika Takitam

Dziwnie to wszystko wygląda

Dziwnie to wszystko wygląda że w supernowoczesnej elektrowni jądrowej ne ma sprawnego i prostego technicznie tkzw. zasilania awaryjnego. Przy zaniku napięcia włącza się generator spalinowy zasilający kluczowe obiekty - takie jak między innymi pompy wody chłodzącej reaktory. Wbrew pozorom nie potrzeba do tego dużej mocy, i jest to naprawdę prosta automatyka. Nawet małe szpitale w małych miasteczkach u nas mają takie systemy, że przy zaniku napięcia kluczowe urządzenia mają zasilanie. Jak ktoś ma pojęcie o energetyce, to wie o czym piszę.

Portret użytkownika trew92

Czy uwazasz za

Czy uwazasz za supernowoczesną elektrownię, która byla budowana jeszcze w latach 60-tych ubieglego wieku? Po za tym w elektrowniach tego typu zasilanie awaryjne jest troche bardziej skomplikowane niż "w malych szpitalach w malych miasteczkach".

Portret użytkownika barra barra

To, że politycy kłamią to

To, że politycy kłamią to wiedzą i oni i my, ale czy my musimy okłamywać sami siebie, że w obliczu tragedii podejmą jakiekolwiek działania w eliminowaniu zagrożeń i nasi rządzący będą dbać o zdrowie nasze i przcież swoje? Np. po wydarzeniach w Fukushimie? Hmmm. Prawdziwe intencje Unii Europejskiej zostały całkowicie odkryte. Rozporządzeniem 27 marca 2011 - (EU) Nr. 297/2011, podwyższyli dopuszczalną normę radioaktywności w żywności z 600 do 12500 bekereli na kilogram. Dużo? jak dla mnie tak, bo podwyższyli granicę 20 krotnie. Poprzednia granica (600) była ze względu na przepisy nakazujące napromieniowywać każdą transportowaną żywność. Rozporządzenie w tytule informuje, że podwyższenie normy związane jest z katastrofą w Fukushimie. Pewnie wielu z Was to wiedziało, ja do dziś nie zdawałem sobie z tego sprawy. Co tu jeść? Nie wiem, jak to może oddziałowywać na człowieka, pewnie będziemy żyć i trudno będzie zaobserwować zmiany, ale przerażą mnie schemat postępowania, który tyczy działania dla UE na przyszłość. Im więcej gówna w powietrzu, tym wyżej będzie zawieszana poprzczka poziomu radioaktywności. Płakać sięchce, jak pomyślę, że wiemy co podajemy naszym dzieciom i wmawiamy im, aby jadły warzywa i owoce, bo to zdrowie. Powracając do pytania w pierwszym zdaniu. Czy musimy siebie okłamywać? Nie okłamujemy siebie tylko nasze dzieci. Masakra

Nadzwyczajne twierdzenia wymagają nadzwyczajnych dowodów

Skomentuj