Wyjaśniono nietypowe zachowanie wewnętrznego jądra Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Mimo, że nie każdy jest tego świadomy, nasza wiedza o wnętrzu Ziemi jest najwyżej szczątkowa. Aby ją jednak pogłębić stosuje się rozmaite metody. Ponieważ człowiek nie był w stanie przewiercić się głębiej niż kilkanaście kilometrów w dół to wiedza o tym, co znajduje się poniżej może być czerpana tylko z metod detekcji reflektometrycznej. Jak jednak zrozumieć zaskakujące różnice między pomiarami fal sejsmicznych w różnych częściach świata?

 

Analiza składu wnętrza Ziemi możliwa jest wtedy, kiedy jest jakieś trzęsienie ziemi. Grzechot roznosi się wtedy po całej planecie a odbicia fal mogą dać wiele interesujących informacji. To właśnie na takich badaniach oparto hipotezę wewnętrznego jądra, jako źródła magnetyzmu. Nie jest to jednak obszar jednorodny, o czym świadczy fakt, że naukowcy rejestrują inne charakterystyki fal w zależności od tego gdzie dochodzi do trzęsienia ziemi i gdzie znajduje się punkt przeciwległy zdolny do odebrania fali i dokonania pomiaru. Trudno było to zrozumieć, ponieważ wyglądało na to, że fale sejsmiczne zachowywały się inaczej przechodząc przez jądro ziemi pod różnymi kontami.

 

Uczeni z Wielkiej Brytanii i z Kalifornii zbadali ten fenomen i doszli do wniosku, że w jądrze wewnętrznym również dochodzi do konwekcji i w ciągłej cyrkulacji mogą być tam większe skały. Tylko tak da się wyjaśnić duże różnice czasu, jaki fale sejsmiczne potrzebują do przeniknięcia planety.

 

Aby być w stanie zrozumieć skomplikowaną naturę wewnętrznego jądra musimy sięgnąć do tego jak w ogóle powstała Ziemia. Wzrost jądra wewnętrznego determinował nie wprost ruch w jądrze zewnętrznym, który to proces jest według nauki powodem istnienia pola magnetycznego Ziemi.

 

Najnowsze badania opublikowane w Geophysical Research Letters sugerują, że różnice w czasie propagacji fal sejsmicznych wynikają ze zjawiska konwekcji, które musi również zachodzić w części jądra wewnętrznego. Brzmi to jak herezja, bo uczy się nas, że jądro wewnętrzne jest stałe. Naukowcy twierdzą jednak, że temperatura jadra wewnętrznego maleje od środka do jego brzegów a zestalona powierzchnia jądra wewnętrznego może mieć tendencję do tonięcia, co wywołałoby konwekcję i dało potrzebne wytłumaczenie dla rejestrowanych anomalii.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Angelusus Maximusis Rexus

jopbot napisał: Przynajmniej

jopbot wrote:

Przynajmniej teorii o pustych głowach fanów "pustej Ziemi" nie trzeba dowodzić.

 To prawda... Właśnie jej dumny z tego właściciel się przyznał... Masz rację, że nie musisz dowodzić swojej pustej głowy... Bo wypełnina jest bilogicznymi pomyjami...

Portret użytkownika nn

Artykuł dobry, jak zwykle

Artykuł dobry, jak zwykle przybliża nam co nowego "piszczy" w świecie "nauki".
..ale by się przydała korekta pod "kontem" ortografii, stylistyki i przejrzystości?
Obecnie trzeba się domyślać "co autor miał na myśli"
Jądro - składa się z jądra wewn. stałego i jądra zewn. w postaci płynnej, którego zewn.powierzchnie stygnąc zestalają się - co powoduje wzrost ciężaru właściwego (jak większości subst. podczas krzepnięcia za wyjątkiem wody-lodu), co w następstwie powoduje toniecie tych "zakrzepów" czyli można powiedzieć " w następstwie ruchów konwekcyjnych w zewnętrznej warstwie jądra".
A zależność temp.krzepnięcia danej substancji trzeba rozpatrywać biorąc pod uwagę też ciśnienie, którego wartość wzrasta do środka Ziemi. Najbardziej płynne jądro jest na przecięciu linii rosnącego ciś. i malejącej temperatury na osi gębokości.
 
 
 
 

nn

Portret użytkownika pleki

Polscy naukowcy odkryli, że

Polscy naukowcy odkryli, że jądro Ziemi ma temp. -200 C, nie generuje pola magnetycznego a jedynie podtrzymuje energię otrzymaną ze Słońca, twierdzą, iż mają na to kilkadziesiąt dowodów a "renomowane" czasopisma naukowe, mimo iż nie podważają ich tez to nie chcą opublikować artykułu na ten temat.
<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/PX1ehRFx1j0?hl=pl_PL&amp;version=3"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/PX1ehRFx1j0?hl=pl_PL&amp;version=3" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Jak tak wygląda "nauka" na Zachodzie to jak tu wierzyć w odkrycia przedstawione w tym artykule?

Strony

Skomentuj