Wyjaśniono nietypowe zachowanie wewnętrznego jądra Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Mimo, że nie każdy jest tego świadomy, nasza wiedza o wnętrzu Ziemi jest najwyżej szczątkowa. Aby ją jednak pogłębić stosuje się rozmaite metody. Ponieważ człowiek nie był w stanie przewiercić się głębiej niż kilkanaście kilometrów w dół to wiedza o tym, co znajduje się poniżej może być czerpana tylko z metod detekcji reflektometrycznej. Jak jednak zrozumieć zaskakujące różnice między pomiarami fal sejsmicznych w różnych częściach świata?

 

Analiza składu wnętrza Ziemi możliwa jest wtedy, kiedy jest jakieś trzęsienie ziemi. Grzechot roznosi się wtedy po całej planecie a odbicia fal mogą dać wiele interesujących informacji. To właśnie na takich badaniach oparto hipotezę wewnętrznego jądra, jako źródła magnetyzmu. Nie jest to jednak obszar jednorodny, o czym świadczy fakt, że naukowcy rejestrują inne charakterystyki fal w zależności od tego gdzie dochodzi do trzęsienia ziemi i gdzie znajduje się punkt przeciwległy zdolny do odebrania fali i dokonania pomiaru. Trudno było to zrozumieć, ponieważ wyglądało na to, że fale sejsmiczne zachowywały się inaczej przechodząc przez jądro ziemi pod różnymi kontami.

 

Uczeni z Wielkiej Brytanii i z Kalifornii zbadali ten fenomen i doszli do wniosku, że w jądrze wewnętrznym również dochodzi do konwekcji i w ciągłej cyrkulacji mogą być tam większe skały. Tylko tak da się wyjaśnić duże różnice czasu, jaki fale sejsmiczne potrzebują do przeniknięcia planety.

 

Aby być w stanie zrozumieć skomplikowaną naturę wewnętrznego jądra musimy sięgnąć do tego jak w ogóle powstała Ziemia. Wzrost jądra wewnętrznego determinował nie wprost ruch w jądrze zewnętrznym, który to proces jest według nauki powodem istnienia pola magnetycznego Ziemi.

 

Najnowsze badania opublikowane w Geophysical Research Letters sugerują, że różnice w czasie propagacji fal sejsmicznych wynikają ze zjawiska konwekcji, które musi również zachodzić w części jądra wewnętrznego. Brzmi to jak herezja, bo uczy się nas, że jądro wewnętrzne jest stałe. Naukowcy twierdzą jednak, że temperatura jadra wewnętrznego maleje od środka do jego brzegów a zestalona powierzchnia jądra wewnętrznego może mieć tendencję do tonięcia, co wywołałoby konwekcję i dało potrzebne wytłumaczenie dla rejestrowanych anomalii.

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nn

Artykuł dobry, jak zwykle

Artykuł dobry, jak zwykle przybliża nam co nowego "piszczy" w świecie "nauki".
..ale by się przydała korekta pod "kontem" ortografii, stylistyki i przejrzystości?
Obecnie trzeba się domyślać "co autor miał na myśli"
Jądro - składa się z jądra wewn. stałego i jądra zewn. w postaci płynnej, którego zewn.powierzchnie stygnąc zestalają się - co powoduje wzrost ciężaru właściwego (jak większości subst. podczas krzepnięcia za wyjątkiem wody-lodu), co w następstwie powoduje toniecie tych "zakrzepów" czyli można powiedzieć " w następstwie ruchów konwekcyjnych w zewnętrznej warstwie jądra".
A zależność temp.krzepnięcia danej substancji trzeba rozpatrywać biorąc pod uwagę też ciśnienie, którego wartość wzrasta do środka Ziemi. Najbardziej płynne jądro jest na przecięciu linii rosnącego ciś. i malejącej temperatury na osi gębokości.
 
 
 
 

nn

Portret użytkownika pleki

Polscy naukowcy odkryli, że

Polscy naukowcy odkryli, że jądro Ziemi ma temp. -200 C, nie generuje pola magnetycznego a jedynie podtrzymuje energię otrzymaną ze Słońca, twierdzą, iż mają na to kilkadziesiąt dowodów a "renomowane" czasopisma naukowe, mimo iż nie podważają ich tez to nie chcą opublikować artykułu na ten temat.
<object width="560" height="315"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/PX1ehRFx1j0?hl=pl_PL&amp;version=3"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/PX1ehRFx1j0?hl=pl_PL&amp;version=3" type="application/x-shockwave-flash" width="560" height="315" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true"></embed></object>
Jak tak wygląda "nauka" na Zachodzie to jak tu wierzyć w odkrycia przedstawione w tym artykule?

Strony

Skomentuj