Nieznane gatunki bakterii w wodzie z podlodowcowego Jeziora Wostok

Kategorie: 

Szyb w którym wiercono otwór w Jeziorze Wostok

Badania próbek wody pobrane z subglacjalnego antarktycznego jeziora Wostok, wykazały, że znajdują się w nich żywe bakterie. Co więcej nie można ich przypisać do żadnego znanego podkrólestwa bakterii. O wynikach badań poinformował szef laboratorium genetyki eukariontów Instytut Fizyki Jądrowej w Petersburgu, Siergiej Bułat.

 

Rosjanie po wielu latach wiercenia przedostali się do uwięzionego pod lodem akwenu. Doszło do tego ponad rok temu, 10 stycznia 2012. Woda pobrana do analiz mogła nie widzieć światła słonecznego od milionów lat. Oznaczało to również, że 3600 metrów pod lodem może kwitnąć odrębny ekosystem z dziesiątkami endemicznych zwierząt a przynajmniej bakterii.

 

Początkowe wyniki wykazywały, że woda jest jałowa, czyli ma skład podobny do wody destylowanej. Jednak głębsze analizy zdaja się potwierdzać, że faktycznie istnieją tam jakieś prymitywne organizmy, co, do których na dodatek jest kłopot z przypisaniem do istniejących rodzin

"Tydzień temu, została faktycznie zakończona ostatnia analiza (będą kolejne, ale mało prawdopodobne, aby coś się zmieniło w wynikach.) Po wykluczeniu wszystkich znanych zanieczyszczeń wykryto DNA bakterii, które nie pokrywa się z żadnym ze znanych gatunków w globalnych bazach danych. Możemy to nazywać życiem, ale nie potrafimy rozpoznać tego gatunku ani przypisać go do znanych rodzajów bakterii"- powiedział Siergiej Bułat.

Wyjaśnił on również, że próbki na bazie, których wykonano badania zostały pobrane w maju zeszłego roku. Teraz konieczne są dalsze analizy w celu potwierdzenia odkrycia i pogłębienia wiedzy o tej nieznanej dotychczas formie życia na naszej planecie. Badania to również przecieranie szlaku dla przyszłych eksploracji kosmosu. Podobne misje mogą zostać w przyszłości wykonane na jednym z istniejących w Układzie Słonecznym egzoksieżyców.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj