Kometa C/2011 L4 znalazła się dzisiaj najbliżej Ziemi

Kategorie: 

Kometa PanSTARRS - Foto: George Ionas

Kometa C/2011 L4 zwana tez od nazwy obserwatorium, które ją wypatrzyło po prostu kometa PanSTARRS znalazła się dzisiaj w najbliższym punkcie w stosunku do Ziemi. Dzisiejszy dzień był tez pierwszym, w którym teoretycznie powinno się dać ją zobaczyć na półkuli północnej. Nadal jednak spodziewane jest znaczne zwiększenie magnitudy jasności tego ciała niebieskiego.

 

Praktycznie każdego dnia kometa powinna być jaśniejsza.  Już od 2 marca pojawiają się zdjęcia komety wykonywane przez astronomów amatorów z półkuli południowej.  Kometę C/2011 L4, pierwszy raz znaleziono w czerwcu 2011. Było to możliwe za pomocą teleskopu PanSTARRS znajdującego się na wyspie Maui na Hawajach.

Według argentyńskich astrofotografów, kometa jest już całkiem jasna, co pozwala śledzić ją nawet gołym okiem, ale tylko daleko od miasta, w miejscach o mniejszym zanieczyszczeniu światła. Od 02 marca 2013 kometa C/2011 L4 była wyraźnie widoczna na półkuli południowej, a od 5 do 10 marca będzie łatwo widoczna na półkuli północnej.  Według naukowców, 5 marca nastąpiło perygeum, czyli kometa zbliżyła się do naszej planety na odległość około 160 milionów kilometrów lub 1,09 AU.

Gołym okiem kometa będzie widoczna najprawdopodobniej w dniu 10 marca podczas peryhelium. Kometa jest coraz jaśniejsza i staje się bliżej nas. Jednak, ponieważ nagie ludzkie oko może dostrzec na ciemnym niebie obiekty z jasnością magnitudy 6, to mamy szansę obserwować kometę C/2011 L4 bez optyki, w rzeczywistości, o ile osiągnie maksymalną oczekiwaną jasność 1 lub 1,3. W tej skali najjaśniejsze obiekty na niebie mają wartości ujemne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika edmar

Czy ktoś może wyjaśnić

Czy ktoś może wyjaśnić dlaczego kometa ma warkocz (ogon). Rozumiem gdy coś leci w powietrzu no to tarcie o powietrze powoduje to że cząsteczki pozostają za poruszającym się obiektem. Ko meta znajduje się w przestrzeni i tam podobno tarcia niema, a może jest ? Może to wiatr słoneczny, może jakieś cząstki w przestrzeni, może siły magnetyczne, elektryczne tudzież grawitacyjne. Dlaczego kometa ma warkocz?

Pozdrawiam !STRACH  odbiera  rozum,    STRACH  zabija  duszę !

Portret użytkownika janusz

 W miarę żbliżania się do

 W miarę żbliżania się do Słońca rośnie temperatura komety co powoduje powstanie swoistej otoczki gazowej zwanej komą.Z niej to powstają dwa ogony kometarne,Ogon gazowy jest zawsze zwrócony w stronę przeciwną do Słońca na skutek wiatru słonecznego.Drugi ogon,czy też warkocz,złożony z pyłu z racji mas wchodzących w jego skład różnych drobin nie podlega już działaniu wiatru słonecznego i ma inny kierunek.Pył rozprasza światło więc jest on słabo widoczny.Były obserwowane komety i o kilku warkoczach.Pozdrawiam.

Strony

Skomentuj