Kometa PanSTARRS zwiększyła swoją jasność, będzie widoczna na początku marca

Kategorie: 

Kometa 2011 L4 PanSTARRS sfotografowana z Argentyny przez astronoma amatora, Luisa Argericha, 13 luty 2013

W końcu po długim oczekiwaniu nadchodzi czas komet widocznych gołym okiem. Pierwsza w tym roku kometa, której jasność powinna być odpowiednia to 2011 L4 PanSTARRS. Powinna być ona widoczna już od 5 marca 2013.

 

Cały świat astronomiczny przygotowuje się do obserwacji pierwszej jasnej komety w tym roku a także pierwszej od 1997 roku komety widocznej gołym okiem. Już sam ten fakt wskazuje, że rok 2013 pod względem astronomicznym będzie wyjątkowy.

Obserwacje komety PanSTARRS będą możliwe również z półkuli północnej. Powinna być widoczna po zachodzie Słońca, gdy jego blask nie będzie już przyćmiewał jaśniejącej komety. Spektakl jest gwarantowany o ile dopisze pogoda. Szczyt jasności komety przypadnie 10 marca 2013 roku. Wtedy znajdzie się ona najbliżej Słońca, czyli będzie w tak zwanym peryhelium.

Zdjęcie zrobione przez Petra Pazoura 23 lutego, 2013 w Te Anau, Nowa Zelandia

Jeśli kometa przetrwa zbliżenie z gwiazda w jednym kawałku mamy szanse na wiele spektakularnych obserwacji. Aktualnie znajduje się ona w odległości 1,18 AU od Ziemi. Już teraz kometa PanSTARRS jest imponującym obiektem nieba na południowej półkuli. Astronomowie z Argentyny wykonali sporo zdjęć przedstawiających rosnący warkocz komety. Twierdzą oni, że obecna jasność obiektu to magnituda +4. 

Foto: Luis Argerich

Można, zatem powiedzieć, że wszystko idzie zgodnie z planem i już wkrótce, po zachodzie Słońca, będzie można oglądać jasną kometę i to również w naszym kraju.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika DI

Gorsza od tej komety z marca

Gorsza od tej komety z marca 2013r. będzie ta Wielka Kometa z 28 XI 2013-jest to kometa Cezara.
Powracała w 3114r. pne,2089r.pne,W 1750 rpne. powrócił fragment tej komety i zderzył się z Ziemią;u wybrzeży Grecji miała miejsce wielka katastrofa kosmiczna, co można znaleźć w Dziejach Świata. W 700 r. pne  fragment tej komety znów powrócił i z powierzchni ziemi znikła stara cywilizacja Indian Majów z 10.000 r sprzed naszej ery była-bardzo prężna.
Główna kometa Cezara wróciła w  1064 r.pne,potem w 44/i 39 r. przed ne.jej fragment kiedy zabijano Juliusza cezara w Rzymie (14 III 44 r.pne)
Powróciła w 987 r. kiedy rodziło się polskie Państwo Piastów.
Fragment tej komety  wrócił w 1680 r. nazywano go kometą Kircha-była ogromna,a Europa a szczególnie Polska zmagała  się z turecką nawałą i w 3 lata potem 1683 r. mieliśmy wielką bitwę pod Wiedniem w której dowodził hetman Jan III Sobieski.
Teraz na przełomie r. 2012 i 2013 kometa Cezara wróciła, z pewnością nic dobrego nie przyniesie,tak jak historia zanotowała tamte jej powroty.
Nie ma z czego drwić ani nie ma się z czego cieszyć.Myślę,że znowu wybuchną jakieś stare reaktory jądrowe  na terenie dawnego ZSRR jak było 26 VI 1986 r. i w dniach 10-13 V 1986 w Dubnie niedaleko Lwowa(blisko polskiej granicy),nazywane Czarnobylem.Teraz wojny prowadzi sie laserem,fotojonami,światłowodami,satelitami pogodowymi  itp...
 
Danuta Ignatiuk
 
 

Portret użytkownika MAROCKI

witam wszystkich

witam wszystkich zainteresowanych. od kad pamietam zawsze spogladalem w niebo, gwiazdy i nasz ksiezyc, od jakiegos czasu nasz satelita wydaje sie jakby "przekrzywiony" ,ROSNĄCE anomalie na calym swiecie, i teraz kometa ma byc najjasnieszym obiektem na niebie.
podam panstwu linki:
http://www.youtube.com/watch?v=0dQ68amnAgU
po obejrzeniu tego artykulu poszperalem w sieci i ku mojemu zaskoczeniu faktycznie okazalo sie ,ze czlowiek z powyzszego linku ma racje !!!
wedlog  NEW YORK TIMES w 1983 NASA wystrzelila satelite o nazwie IRAS w poszukiwaniu i potwierdzeniu tych informacji
oto link do tego artykulu:
 
http://yowusa.com/planetx/2007/planetx-2007-08b/NYTimes1.jpg
 
wedlug pana z filmiku ta "KOMETA " to wlasnie planeta  X.
jestesmy oszukiwani ,by nie rozsiewac paniki .
daje to do myslenia ,ale ocencie to sami
POZDRAWIAM WSZYSKICH.

Portret użytkownika boulibrat

Ehh rozkradną wszystko! Potem

Ehh rozkradną wszystko! Potem jak nie będzie już co sprzedać i rozkraść, sprzedadzą nas obywateli jako niewolników bogatej Uni. Już to zresztą robią. Teraz jeszcze podnieść podatki, sprzedać lasy i gospodarkę wodną i koniec !Polska rozkradziona jak po rozbiorach. Ci agenci innych państw się nie poddali i znowu z nas zrobili debili a my naiwne cepy patrzymy i patrzymy aż wreszcie się ugotujemy jak żaby we wrzątku! Rewolucja!

Portret użytkownika dora

  Mój ulubiony fragment

 
Mój ulubiony fragment "Ogniem i mieczem"
"Rok 1647 był to dziwny rok,w którym rozmaite znaki na niebie  i ziemi
zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.Współcześni
kronikarze wspominają ,iż z wiosny szarańcza w niesłychanej ilości wyroiła się z Dzikich Pól i zniszczyła zasiewy i trawy,co było przepowiednią napadów
tatarskich.Latem zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca ,a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie."
...i naprawdę jakoś dziwnie jest,mogę przysiąc ,że inaczej...

Portret użytkownika uLtra

zamknij sie

zamknij sie katastrifisto.....sorry ale takie teksty sa zenujace panie jak ci tam crusaders czy jak ..a co do haleya boppa o tym wspominasz....co zlego sie stalo??????????/wiem modern talking przestalo istniec?????/wez chlopie i sie ogarnij..o ile jeste facetem rzecz jasna...........nietety wielu tu takich ,,swirow,, z przeproszeniem

Strony

Skomentuj