Już za dwa tygodnie Ziemię o włos minie asteroida 2012 DA-14

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Media jeszcze tego nie widza, ale w środowisku astronomicznym już jest głośno na temat bardzo bliskiego przelotu asteroidy 2012 DA14, do którego dojdzie w nocy z 15 na 16 lutego 2013 roku. DA14 nie jest dużym ciałem niebieskim. Jego średnica szacowana jest na 50 metrów a jej waga to około 143 tysięcy ton.

 

Obiekt ten został odkryty w sierpniu 2012 roku przez astronomów hiszpańskich. Ma on przelecieć po północy z 15 na 16 lutego 2013. Znajdzie się wtedy naprawdę blisko Ziemi, ponieważ w odległości około 28 tysięcy kilometrów od powierzchni Ziemi. Wiele z ziemskich satelitów geostacjonarnych jest umieszczone znacznie wyżej, bo 35 tysięcy kilometrów od powierzchni ziemi.

Gdyby asteroida 2012 DA14 jednak uderzyła w ziemię to wywołałaby lokalną katastrofę porównywalną z detonacją wielokrotności ładunku, który został użyty w Hiroszimie. Jednak gdyby wpadła do oceanu, co jest bardziej prawdopodobne, to należałoby się liczyć z falami tsunami, które mogłyby spustoszyć wybrzeża w okolicy wielu tysięcy kilometrów.

 

Dyżurny specjalista NASA do dementowania rozmaitych rzeczy, Don Yeomans z Near Earth Object Program w JPL w Pasadenie , i tym razem informuje, że ryzyka dla Ziemi nie ma, ale dodaje, że 50 tysięcy lat temu obiekt tej wielkości uderzył w Arizonie gdzie do dzisiaj znajduje się pamiątka w postaci krateru poimpaktowego.

Według Yeomansa nie istnieje ryzyko kolizji asteroidy z niektórymi ziemskimi satelitami a ustalona ścieżka przelotu jest czysta. Przelot nie będzie mógł być obserwowany bez specjalistycznego sprzętu obserwacyjnego. Wystarczające będą już średniej klasy teleskopy.

 

 

Źródła:

http://au.ibtimes.com/articles/429263/20130130/asteroid-2012-da14-near-earth-nasa-doomsday.htm#.UQqxMTWBzVL

http://zeenews.india.com/news/space/asteroid-2012-da14-will-come-close-to-earth-on-feb-15_825995.html

http://planetsave.com/2013/01/31/asteroid-2012-da14-will-just-barely-miss-the-earth-on-february-15th-destructive-potential-of-an-h-bomb/

http://thespacereporter.com/2013/01/historically-massive-asteroid-will-buzz-by-earth-in-early-feburary-risk-of-impact-in-2020/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ola

Asteroida,kometa zwykle coś

Asteroida,kometa zwykle coś wyciąga rządzącym.
Na krótko przed zamachem na papieża Jana Pawła II w 1981r. przed 13-tym maja na zebraniu PZPR w Katowicach z ust jednego z pracowników tamtych służb padł rozkaz do zabicia papieża. Siedzący obok dwóch oficerów człowiek słyszał ten rozkaz.Jego nazwisko ujęte jest w jednej z książek wydanych później,które można było znaleźć w bibliotekach.Ówcześni zamachowcy uważali,że jeśli wydrukują ten fragment zdarzenia będą mogli bezkarnie przeprowadzać takie zabójstwa dalej. W 2000 lub 2001r.czytałam ten fragment książki ,który to opisuje.Dano mi znać,że sprawdzono teraz tamte informacje i okazały się one prawdziwe. To służby z Katowic,których szefem był Zdzisław Grudzień I sekretarz PZPR a wcześniej Edward Gierek w Katowicach zrobiły ten zamach. Dlatego ten człowiek ,p.Grudzień w stanie wojennym w 1981 r. zmarł....
 

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Mam prośbę do wszystkich

Mam prośbę do wszystkich zainteresowanych żeby znalęźli aktualną predkość tego obiektu. od 27.01.2012 wszystkie dane wszędzie zostały usunięte. dziwne bo normalnie kilka osrodkow podawalo ja co 6 godzin, nie spekuluje nic ale troszkę wystraszylo mnie to. obserwując dane o trajektorii nie ma czego na razie się obawiać ponieważ w przeciągu ostatnich 50 lat kilka obiektów (małych) przelatywało znacznie blizej (kilkanaście tyś km ad Ziemi) a jak kazdy kto się interesuje fizyka i astronomią wie że wielkość w tym przypadku nic nie zmienia. 
pozdrawiam Juszka 
ps jak zaznaczył admin aż cięzko uwierzyć że media tym się nie interesują choć zjawisko jest tak spektakularne

Strony

Skomentuj