Plastik spożywczy pozbawia ludzi męskości

Kategorie: 

Źródło: R. Habert/Inserm

Bisfenol A jest jednym z najczęściej stosowanych elementów z tworzywa sztucznego i znajduje się zarówno w produktach technicznych i mających styczność z żywnością. Co więcej bisfenol A był stosowany do produkcji butelek dla niemowląt. Ostatnio jednak na stosowanie bisfenolu narzuca się poważne ograniczenia i dziwnie cicho na ten temat w głównych mediach.

 

Amerykanie zarekomendowali nie używanie tego tworzywa w styczności z żywnością a powodem tej odmiany podejścia jest odkrycie negatywnych skutków, jakie ma wywierać w organizmie człowieka. Na przykład, uważa się, że ze względu na jego podobieństwo do kobiecego estrogenu, bisfenol wpływa na układ nerwowy, istnieją na przykład dowody, że zwiększa ryzyko arytmii serca u kobiet.  Nie licząc, oczywiście, różnych efektów nowotworowych. Zresztą większość produktów laboratoryjnych prędzej czy później staje się rakotwórcza.

 

Naukowcy z francuskiego Instytutu INSERM pod kierownictwem Rene Haberta znaleźli inną negatywną cechę bisfenolu A. Okazuje się, że jest zły dla rozwoju jąder. Naukowcy eksperymentowali na zwierzętach laboratoryjnych. Dodawano im bisfenolu A, a następnie, wpływ na ich płodność, produkcję testosteronu i innych hormonów niezbędnych dla rozwoju samych jąder.  Raportu naukowców został opublikowany w czasopiśmie PLoS ONE, efekt zaburzeń płodności obserwowano nawet przy bardzo niskich stężeniach w środowisku, od 2 mg / l  a w tym stężeniu BPA można znaleźć w krwi, moczu lub czy płynie owodniowym zwykłej osoby, która lubi spożywać produkty przechowywane w plastiku z bisfenolu.

 

Znaczenie testosteronu w organizmie mężczyzny jest chyba oczywiste, po prostu zależy od niego i stan jąder i płodność samców. Według badaczy, jeśli kobieta w ciąży będzie długo w kontakcie z bisfenolem, jej syn może posiadać wady związane z zaburzeniami maskulinizacji, takie jak spodziectwa i wnętrostwo.  Nie wspominając już o przyszłej bezpłodności.

 

Naukowcy podkreślają, że szczury i myszy były bardziej odporne na efekt bisfenolu A, który ponownie zwraca uwagę na potrzebę badań naukowych na ten temat na bazie "materiału ludzkiego", zwłaszcza, jeśli mają one bezpośredni związek z męskością. Z drugiej strony naukowcy nie wiedzą jak działa bisfenol oddziałując na jądra, autorzy wspominają tylko o niestandardowym mechanizmie działania.

Gdy czyta się takie opracowania naukowe to włos się jeży na głowie, bo okazuje się, że jesteśmy otoczeni niebezpieczeństwami a zdawałoby się utopijna wizja roztoczona w komedii Juliusza Machulskiego Seksmisja okazuje się może wręcz prorocza. Męskości grożą związki chemiczne przemycane do krwioobiegu w postaci hormonalnie pasionych kurczaków czy też butelek, w których składowana jest żywność i napoje. Zaburzenia płodności grożą nam depopulacją w kolejnych pokoleniach i to zjawisko pojawi się na dużą skalę.

 

Źródła:

http://www.plosone.org/article/info%3Adoi/10.1371/journal.pone.0051579

http://presse-inserm.fr/en/leffet-nefaste-du-bisphenol-a-prouve-experimentalement/6170/

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika snajper70

Masło na wagę zawijane w

Masło na wagę zawijane w papier-woda w butelkach na wymiane.
Gdzie te matoły od ekologi? Plastik powinien być wycofany jeśli chodzi o wodę i produkty spożywcze.Żeby zjeść  1 cukierka z torebki trzeba odwijać i odwijać garść foli i papierów,czysty idiotyzm.
Bronią idioci jednego drzewa a syf sprzedawany w sklepach nie obchodzi ich w ogóle,jak słyszę słowo EKO to mnie szlak trafia.

Strony

Skomentuj