Biotechnologia pozwala stosować DNA jako dysk twardy

Kategorie: 

źródło: dreamstime

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda nauczyli się zapisywać i odczytywać informacje z DNA, jako nośnika pamięci. Naukowcy zdołali zapisać w DNA plik o wielkości 5,27 MB, zawierał 11 zdjęć, 53 426 słów, a nawet kilka skryptów Java. Eksperci uważają, że w przyszłości takie pamięci zastąpią dyski twarde i pamięci flash. Zamiast tego będziemy zapisywać dane w cząsteczkach DNA, które, pomimo swojej małej wielkości, mogą przechowywać ogromne ich ilości. 

 

W cząsteczkach DNA informacje są rejestrowane za pomocą kodu binarnego składającego się z, cytozyny, guaniny adeniny i tyminy.  Bio-inżynierowie z Harvarda pierwsi zapisali w łańcuchach DNA plik w postaci zer i jedynek.  Następnie za pomocą urządzenia laboratoryjnego przynieśli wiele krótkich łańcuchów cząsteczek DNA zawierających zakodowany szereg znaków.

 

W sumie poskładali około 55 tysięcy tych fragmentów, z których każda przechowuje konkretny fragment szyfrogramu.  Jako takie, informacje mogą być przechowywane przez stulecia i będą wciąż zawierać pełnowartościowe biblioteki danych. Można je przechowywać na przykład w formie stałej, jako soli lub w formie płynu.

 

Warto przypomnieć, że to nie była pierwsza próba zapisu danych w cząsteczce DNA.  Po raz pierwszy dokonał tego w 2010 r, Craig Venter i jego współpracownicy. Stworzył on sztuczną komórkę i zostawił w niej zaszyfrowane informacje na temat nazwiska, osobistej strony internetowej, oraz dodał do tego kilka cytatów.  Naukowcy z Kanady, USA, Europy, próbowali zapisać w DNA nie tylko tekst, ale również inne typy danych, takie jak znaki towarowe.  Inni naukowcy nagrywali w bakteriach fragmenty muzyki popularnej.  Tak więc jest bardzo prawdopodobne, że wkrótce zapomnimy o takich tradycyjnych sposobach przechowywania danych, jak na dysku lub w pamięci flash.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika inka

ZNAKI TOWAROWE POWIADACIE

ZNAKI TOWAROWE POWIADACIE ZAPISANE W DNA? jestem paranoiczka ale...spadajaca ludzka płodność naturalna, klonowanie, in vitro, eugenika... i znak towarowy zapisany w DNA...no i truman show... dobrze że mnie już w tym świecie z górki leci...

Portret użytkownika brutal

z drugiej strony ten system i

z drugiej strony ten system i tak nikomu nie pasuje a jeszcze gorzej będzie więc co za różnica, zakodują nas i będziemy na nieświadomce zasówać i może tak będzie nam lepiej ,pewnie i odczuwać będziemy co innego niż teraz,      pytanie ?czy mamy na to jakiś wpływ skoro teraz nas to martwi że niewolnictwo,żę NWO,i coś tam jeszcze podrodze ,skoro tu tylko gdybamy i wprowadzamy smutne nastroje i nakręcamy się i temat rzeka,i wogle.           Niech mnie tylko dobrze zresetują żebym nic nie pamiętał i START.

Portret użytkownika agent J

DNA od zawsze jest naszym

DNA od zawsze jest naszym dyskiem twardym jest w nim zapisane wszystko a teraz te matoly chce ingerowac coraz bardziej w nasz DNA masakra ten rok zaczyna sie od takiech wiadomosci ze jeszcze kilka lat temu nie przypuszczala bym ze to tak szybko sie rozpleni... dziadostwo je**  a tu jakis matol mowi ze on chcial by miec takie fajne okulary google co by juz kopletnie wyreczaly go z uzywania mozgu! kiedy to dziadostwo sie skonczy pierdo** NWO wychodzi na " swiatlo dzienne" a 3/4 osob mowi ze to jest ok i sami tego chce WTF slepcy! www.youtube.com/watch?v=BaL_Y_PejJw  doslownie jakw tym starym filmie... 

Strony

Skomentuj