Zmienność zachowania Słońca wpływa na klimat na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: SDO

Jasność Słońca ulega zmianom w trakcie trwania 11 letniego cyklu naszej gwiazdy. Wahania te wydają się nie być duże, bo to zmiana, o 0,1%, ale może to mieć znaczny wpływ na ziemski klimat.

 

Według raportu National Research Council, który został ostatnio opublikowany, zmiany jasności Słońca mają istotne znaczenie. Wpływ ten jest na tyle silny, że przekracza skumulowaną wielkość wszystkich innych czynników wpływających na klimat z naturalną radioaktywnością ziemskiego jądra włącznie.

 

Słońce emituje ekstremalnie silne promieniowanie ultrafioletowe (EUV), którego poziom wzrasta znacznie w maksimum cyklu. Tego typu emisje mogą bardzo zakłócić skład chemiczny i temperaturowy wyższych partii atmosfery.

 

Autorzy raportu zgromadzili najlepszych specjalistów z różnych dziedzin, począwszy od fizyków poprzez chemików a nawet historyków. Podczas seminarium dyskutowano jak zmiany górnych warstw atmosfery wpływają na powierzchnię Ziemi. Ustalono na przykład, że tlenki azotu w atmosferze, powstające na skutek oddziaływania promieniowania Słonecznego oraz kosmicznego mogą zredukować poziom ozonu o kilka procent.

 

Jak wiadomo ozon absorbuje promieniowanie UV, więc jeśli jest go mniej to znacznie więcej UV dociera do powierzchni. Utrata ozonu może również wywoływać swoistą reakcję łańcuchową, w której efekcie następują zaburzenia temperatury wyższych partii atmosfery, co może spowodować nawet powstawanie gwałtownych burz.

 

Raport NRC wskazuje na to, że zmiany klimatu na skutek aktywności Słońca są raczej lokalne a nie globalne. Jako przykład podaje się Pacyfik i fenomeny takie jak La Nina. To na skutek tego zjawiska dochodzi do zaburzenia wzorców pogodowych nad oboma Amerykami.

 

Aktualny cykl słoneczny jest najsłabszym od 50 lat. Niewielka ilość plam według astrofizyków wynika z długoletniego trendu słabnięcia siły słonecznego pola magnetycznego. Uczeni nie ukrywają, że jeśli to się utrzyma to w trakcie 25 cyklu możemy obserwować bardzo mało aktywnych regionów. Tego typu uspokojenie wskazuje również na to, że rosyjscy naukowcy ostrzegający przed nadchodzącą epoka lodowcową mogą mieć rację.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika SurvivorMan

To jest powielanie

To jest powielanie propagandy, jaką generują wielkie korporacje przemysłowe, bojące się o swoje dolary!!! Najlepiej zwalić na Słońce... Przecież nie mamy na nie wpływu...
Pustynię sku...syny z tej planety zrobią, a i tak powiedzą że to Słońce!!!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika oswiecony

tia, podwyzsza norme

tia, podwyzsza norme promieniowania w elektrowniach atomowych i beda wciskac ludzia ze to promieniowanie od slonca itp.ciagle cos wymyslaja te naukowce by pod przykrywka zwalic na ziemie kosmos itp

Portret użytkownika hopsiup

Korzystając z możliwości

Korzystając z możliwości wypowiedzi:
Od dzisiaj używam nazwy "Polsrael". Bardzo się mnie podoba. I w moim przekonaniu baaardzo adekwatna do sytuacji. Ale może się mylę?
 
Przy okazji bo mi na "innemedium" Pani Tina przypisała uczony tytuł, a wcześniej napisałem owej Pani, iż nie będę już kontynuował rozmowy. Uroczyście oświadczam, że nie mam doktoratu tylko skromne mgr a ponadto z KUL-em mam styczność tylko poprzez listy do wiernych odczytywane w kościołach przy okazji uroczystości. Howgh.

Portret użytkownika wania

Zobaczcie jak aktywność

Zobaczcie jak aktywność Słońca wpływa na klimat Ziemi, w szczególności na temperaturę oceanów. Jest to działanie o wiele silniejsze niż wynika to z samych zmian jasności Słońca. Ponieważ z aktualnych zmian w polu magnetycznym Słońca wynika, że czekają nas dziesięciolecia obniżonej aktywności słonecznej, lepiej wiedzieć co nas czeka.
Chmury słuchają się gwiazd 1z6 - YouTube

Strony

Skomentuj