Już w marcu 2013 pojawi widoczna gołym okiem kometa C/2011 L4

Kategorie: 

Symulacja wyglądu komety C/2011 L4 nad widnokręgiem - Źródło: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=3&t=20912

Wszyscy, którzy z niecierpliwością oczekują na nadejście listopada 2013, kiedy to możemy mieć możliwość obserwowania najjaśniejszej komety od kilkudziesięciu lat, będą zadowoleni, ponieważ już w marcu tego roku pojawi się pierwsza możliwość obserwacji komety C/2011 L4 ( PANSTARRS).

 

Magnituda jej jasności ma osiągnąć nawet -1, ale bliskie sąsiedztwo w okolicy tarczy słonecznej spowoduje, że dobre obserwacje będą możliwe właściwie dopiero po zachodzie Słońca. Największy blask kometa osiągnie około 20 marca 2013. Jak podają astronomowie obserwacje tego ciała niebieskiego będą możliwe również w Polsce.

Kometa C/2011 L4 widoczna we wrześniu 2012 - źródło: LCOCT

Obserwacje będą możliwe nawet gołym okiem a najlepszy czas na ich rozpoczęcie to 45 minut po zachodzie. Kometa powinna się znajdować kilka stopni nad zachodnim horyzontem. Biorąc pod uwagę fakt, że oprócz C/2011 L4 będziemy mogli oglądac jeszcze kometę C/2012 S1 (Ison) już teraz można powiedzieć, że rok 2013 będzie rokiem komet.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Boulibrat

więc tu mamy kolejny znak na

więc tu mamy kolejny znak na niebie, że zmnieni się wszystko na ziemii? kurcze tych znaków jest coraz więcej i jeszcze ta 13 -tka czyli 2013. nie widzę tego zbyt optymistycznie. No chyba, że to czysty zbieg okoliczności. To jeżeli tak jest to plagi egipskie za czasów Mojżesza to też przypadek a nie dzieło Boga

Portret użytkownika b@ron

sam się zastanawiam nad

sam się zastanawiam nad jakimś niedrogim sprzętem do wzrokowych wędrówek po nocnym niebie ,taka kometa byłaby godna obserwacji o ile jakiś teleskop bedzie w stanie przebić się przez nocne obłoki chemtralisowe Smile (bez urazy dla niektórych) ...na taki montowany na orbicie to raczej nie zarobie Wink

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

a to kłamał koń okłamał kota 

A kto kiwał psa spławi kotka

Portret użytkownika Mizar

Za 600 zł polecam Newtona SW

Za 600 zł polecam Newtona SW 130/900 na montażu EQ2. To są minimalne parametry od których można coś sensownie oglądać a cena mieści się w podanym przez Ciebie budżecie. Odradzam lustra 114mm na krótkim tubusie, miałem i nie byłem zadowolony.

Strony

Skomentuj