Fluoroscencyjne choinki GMO z genami meduzy mogą odmienić święta w przyszłości

Kategorie: 

Źródło: sxc.hu

Manipulacje genetyczne otwierają przed naukowcami niesamowite możliwości. Jedną z nich jest kombinowanie specjalnych cech niektórych organizmów. Już jakiś czas temu pojawił się pomysł stworzenia fluoroscencyjnych choinek i być może wkrótce lampki okażą się zbędne.

 

Biorąc pod uwagę fakt, że Unia Europejska po kolei delegalizuje rozmaite typy żarówek może się okazać, że świecące samoczynnie choinki GMO będą wkrótce towarem mocno pożądanym. Chociaż bardziej prawdopodobne w długim okresie czasu wydaje się całkowite zniszczenie idei Bożego Narodzenia. Załóżmy jednak, że tak się nie stanie i wkrótce na rynku rzeczywiście pojawią się specjalne drzewka, które świecą w ciemnościach, jak miałoby to wyglądać?

 

Chociaż obecnie brzmi to jak fantastyka okazuje się, że kilku absolwentów University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii postanowiło stworzyć organizm przypominający drzewko choinkowe, ale ze specjalnie zmodyfikowanymi igłami, które jaśnieją w ciemności. Istnieją już podobne hybrydy, na przykład fluorescencyjna mysz czy ziemniaki, dlaczego nie miałoby powstać świecące iglaste drzewko.

 

Plan jest taki, aby drzewko świąteczne wyposażyć w dwa geny typowe dla fluorescencyjnych meduz i świetlików. Efekt ma być taki, że drzewko będzie emitowało światło bez konieczności stosowania dodatkowego oświetlenia. Pierwszy z genów produkuje zielona fluoroscencyjna proteinę ( GFP) a drugi enzym o nazwie lucyferaza. Modyfikacja miałaby się odbyć poprzez zainfekowanie nasion specjalna bakterią, która zaimplementowałaby oba te geny przed tym, gdy drzewko zostanie zasadzone.

 

Lucyferaza powoduje włączenie GFP i w efekcie wywołuje efekt luminescencji. Enzym ten mógłby być również jakoś przemycany w formie nawozu do iglaków. Warto tu zaznaczyć, że naukowcy często używają genów luminescencji, aby zobaczyć czy ich implantacja genów okazała się skuteczna, po prostu taki sukces widać gołym okiem.

 

Naukowcy twierdzą, że oprócz zielonego koloru możliwa może być też implantacja genów odpowiedzialnych za świecenie na niebiesko. W niektórych koralowcach odkryto zdolność do luminescencji na czerwono, co z kolei może otworzyć możliwości do tworzenia z czasem wielokolorowych choinek GMO.

 

Jedynym problemem, jaki stoi teraz przed uczonymi to obniżenie kosztów tej technologii. Wstępne szacunki wskazują, że jedna choinka mogłaby kosztować aż 200 funtów. Nie oznacza to jednak, że rynek dla takich produktów nie istnieje i kto wie czy już w następną gwiazdkę takie choinki nie staną się hitem sezonu.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ja

Fajnie :/ o GMO w przypadku

Fajnie :/ o GMO w przypadku roślin wiemy wszyscy, a o tym że zwierzeta również poddaje się Modyfikacji Genetycznej? Dla organów np. do przeszczepu, zwierzęta z genami ludzkimi. Jednak taki organizm nie trafia po zabiegu do utylizacji a na talerze nic nie świadomych ludzi, a ludzie jedza ludzi i nie jest to żadne nadurzycie Język
https://www.youtube.com/watch?v=nNjwA1YWeA0
A czym jest DNA? - informacją, a ta informacja z jedzeniem trafia do naszych organizmów, tyle że jest to informacja zmieniona i zmanipulowana która wprowadza organizm takiego konsumenta/zjadacza w błąd - powstają komórki rakowe.
https://www.youtube.com/watch?v=EDeQ5IeCcBQ
Jesteśmy tym co jemy, mniam, mniam...

Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]

Portret użytkownika fotokrak

tak masz rację, tyle że

tak masz rację, tyle że zmiany genetyczne ktore następują pod wpływem naturalnego promieniowania, czy też po katastrofach, są zbyt gwałtowne i przypadkowe.
Natomiast GMO umożliwia kontrolowane zmiany i ukierunkowanie zmian genetycznych.

Skomentuj