Niezwykłe halo słoneczne widziano w Mongolii

Kategorie: 

Źródło: Liveleak

Wczoraj, czyli 21 grudnia 2012 w Mongolii widziano ciekawy fenomen optyczny, halo słoneczne. Widziane były też bardzo jasne słońca poboczne.

 

Zjawisko charakteryzowało się wyjątkową intensywnością. Tego typu jasne halo i towarzyszące mu słońca poboczne zwane parhelionami to dość rzadkie zjawisko, które występuje zwykle przy odpowiedniej temperaturze powietrza.

 

W pewnych okolicznościach dochodzi do powstania kryształów lodu, które działają jak wielki pryzmat rozszczepiający silne źródło światła, jakim jest Słońce.

Czasami to zjawisko da się również zobaczyć z pokładu samolotu i wtedy brak widnokręgu powoduje, że parheliony mogą być z każdej strony Słońca. To nic dziwnego, że do takiego zjawiska dochodzi w mroźnej o tej porze roku Mongolii.

 

Zastanawiające jest jednak to, że słońca poboczne widywano ostatnio między innymi w Polsce i to w miesiącach bez zimowej aury. Wcześniej do tego nie dochodziło tak często, dlatego czasami występowanie halo słonecznego wraz z towarzyszącymi mu słońcami pobocznymi wiąże się z obecnością w naszej atmosferze pozostawianych przez samoloty aerozoli.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika MonaLisa

To jaki problem,Agent,

To jaki problem,Agent, zarejestruj się! Nic to nie kosztuje, nadal zostajesz incognito, tylko Admin ma twój mail-adres, nic po za tym. Ale nie musisz czekać w kolejce na umieszczenie wpisu, możesz za pomocą Admina skontaktować się czy wysłać wiadomość innym. Same plusy!

Portret użytkownika b@ron

juszka...w sumie to ci sie

juszka...w sumie to ci sie dziwie ,czytając twoje posty nie sposób ci przyznać że wiedze masz i to dużą,tyle że tą książkową...boisz się obserwować rzeczy których w książkach nie ma i dlatego nazywasz mnie baranem...a wracając do tematu ...potrafisz wyjaśnić dlaczego te zjawiska są teraz tak pospolite ?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Kolego Baron to byl tylko

Kolego Baron to byl tylko zart nie obrazaj sie Smile a wracajac do tematu to z tego co sie orientuje to wysokość (średnia) na jakiej lataja teraz samoloty w ciagu ostatnich 30 lat wzrosła o ponad 2000 metrów i to jest największą przyczyna powstawania smug które tak długo się na niebie utrzymuja, teraz samoloty rejsowe latają niemal na granicy troposfery z stratosfera 

Portret użytkownika b@ron

juszka...ja się nie obraziłem

juszka...ja się nie obraziłem ,w sumie to dużo ludzi sie ze mną nie zgadza i trudno sie odrazu obrzucać obelgami za różnice poglądów (choć różnie to bywa czasem Smile ) ...widać że masz wiedzę ale weź czasem przykład z Angelusa Maximusa Rexa ...zauważ że on jeśli komuś powie "głupcze" czy coś podobnego to wyjaśnia dlaczego tak sądzi...a więc moge się zastanowić czy aby napewno on nie ma racji...natomiast ty nazwałeś mnie baranem w zasadzie dlatego że mam inne poglądy ,a myśle że stać cię na więcej Smile

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

... i te kolorowe wełniste

... i te kolorowe wełniste bordowo-czarne zawiesiny  chmur wokół horyzontu też pewnie przez ta różnicę w wysokości... ?
 To nie odblaski miast, czy osiedli... Tamgdzie je widać nie ma takowych...
 A  po za tym zmierzyłem ich wysokość lotu... te smugi zostawiają równiez na pułapie 9000 m, tak, że ściemniasz, albo kryjesz łotrów...Koniec i kropka. musisz uwierzyć bo ja tak mówię... a ja wiem co mówię...

Strony

Skomentuj