Ogromna protuberancja słoneczna nie mieści się w kadrze SDO

Kategorie: 

Fragment protuberancji z okolic plamy 1613 - źródło: NASA/SDO

Na Słońcu doszło do imponującego zjawiska. Z powierzchni gwiazdy podniosła się wielka protuberancja, która jest kojarzona z aktywnością grupy plam 1613.

 

Zjawisku towarzyszył rozbłysk klasy C1, który trwał w sumie prawie 4 godziny. Ostatecznie włókna magnetyczne zerwały się i nastąpił podwójny koronalny wyrzut masy. Wszystkie dane wskazują na to, że CME może mieć ograniczony wpływ na naszą planetę.

Uwagę zwraca zwłaszcza ogromny rozmiar protuberancji. Była ona tak duża, ze nie zmieściła się w szerokokątnym obiektywie satelitarnego obserwatorium solarnego SDO.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Anakin23

To nie był taki zwykły

To nie był taki zwykły rozbłysk słoneczny, tylko oderwanie bardzo dużej ilości plazmy od Słońca co to może oznaczać dla "nas" ? Na pewno nie wiadomo na razie jaka ilość tej plazmy w "nas" trafi ale można się spodziewać zórz polarnych na wyższych szer. geogr. i zakłóceń satelitarnych ale to chyba wszystko 

"Honor to nagroda głupców, Chwała nie przyda się martwym"

http://zmianysolarne.pl/

Portret użytkownika navajo88

No to chyba tym razem

No to chyba tym razem oberwiemy .
Ale tak na poważnie ! nasze słońce dalo kiedyś życie na tej naszej wspaniałej planecie i również może je zabrać w każdej chwili i co najśmieszniejsze to jest fakt kturego nikt nie jest w stanie tego podważyć !!!!
J.M.H

Strony

Skomentuj