Zapowiedź nowego etapu w wędrówce Układu Słonecznego

Kategorie: 

http://img26.imageshack.us/img26/2514/640ibex.jpg

Jak donoszą badania polskiego Centrum Badań Kosmicznych PAN – Słońce być może niedługo wniknie do wnętrza obłoku materii międzygwiazdowej o temperaturze miliona stopni. Mowa o bardzo gorącym obłoku materii międzygwiazdowej.

 

Czasopismo Astrophysical Journal Letters opublikowało artykuł polskich naukowców, którzy sugerują w nim, że zbliżanie się naszego układu planetarnego do granicy takiego obłoku dobrze wyjaśnia naturę Wstęgi – czyli rozcinającej niebo struktury w kształcie pierścienia, odkrytej w zeszłym roku przez satelitę IBEX.

 

Jak donoszą dane z amerykańskiej sondy IBEX, odkryto niedawno na niebie zaskakujące struktury. Jest to gigantyczne pasmo w kształcie niedomkniętego pierścienia. Wstęga istnieje ponieważ Słońce zbliża się do granicy bardzo gorącego obłoku materii międzygwiazdowej.

 

 

Sonda ta wystrzelona przez NASA, obserwuje rozkład strumieni energetycznych atomów neutralnych (Energetic Neutral Atoms, ENA). Atomy te powstają, gdy protony gorącego gazu mieszając się z atomami gazu neutralnego wychwycą z nich elektrony. ENA nie mają ładunku elektrycznego, dlatego nie reagują na obecność pól magnetycznych i poruszają się po torach prostych. W okolice Ziemi docierają niewielkie ilości tych atomów: detektory satelity IBEX rejestrują od kilku ENA na sekundę do jednego na godzinę.

 

Naukowcy z CBK PAN przypuszczają, że ENA powstają w wyniku procesów zachodzących na granicy dwóch obłoków międzygwiazdowych: chłodnego Lokalnego Obłoku Międzygwiazdowego o temperaturze 6000-7000 kelwinów – to przez niego przedziera się obecnie Układ Słoneczny – oraz bardzo gorącego Lokalnego Bąbla o temperaturze ok. miliona kelwinów (Lokalny Obłok Międzygwiazdowy znajduje się w jego wnętrzu). Lokalny Bąbel ma rozmiary kilkuset lat świetlnych i prawdopodobnie jest pozostałością po serii wybuchów supernowych. Znajdujące się w nim protony o dużych energiach oddziałują z neutralnym wodorem z Lokalnego Obłoku Międzygwiazdowego i właśnie ten proces prowadzi do powstania ENA.

 

Opracowane w CBK PAN modele sugerują, że granica między obłokami chłodnym i gorącym może być od nas odległa nie o kilka lat świetlnych, jak dotychczas przypuszczano, lecz zaledwie o 500-2000 jednostek astronomicznych. Oznacza to, że być może już w przyszłym wieku Układ Słoneczny wniknie do wnętrza obłoku międzygwiazdowego o temperaturze miliona stopni. Słońce na swej drodze wokół centrum Naszej Galaktyki często przecina takie obłoki.

 

Prawdopodobnym efektem wejścia w gorący obłok będzie skurczenie się heliosfery i nieznaczne zwiększenie strumienia promieniowania kosmicznego docierającego w okolice Ziemi. „Być może przyszłe pokolenia będą musiały projektować urządzenia elektroniczne nieco bardziej odporne na promieniowanie kosmiczne.

 

Ciekawostką mniej związaną z Wstęgą jest to, że właśnie układ słoneczny wchodzi w zagęszczenie materii z prędkością 86 tys km/h  Według danych z taką prędkością aktualnie się porusza układ słoneczny – jest to za mało by wytworzyć Bow Shock – czyli falę uderzeniową powstającą na czele pędzącego Układu Słonecznego. Obecnie ta fala zanikła i nie istnieje, a proces jej zanikania według obserwacji naukowców miał rozpocząć się w 2004 roku, a układ leci o 11 tyś. km/h za wolno. Oznacza to, że śmieci kosmiczne nie są niszczone, lecz wnikają do wnętrza heliosfery. Normalnie fala ta, gdy jeszcze było stwierdzone, że 1994 roku istniała, tworzyła fizyczną barierę, która wwiercała się w przestrzeń i ‘rozpychała się łokciami’, niszcząc gruz kosmiczny na swej drodze, chroniąc tym samym nasz Układ.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: Cosiek
Portret użytkownika Cosiek

Komentarze

Portret użytkownika gość

próżnia jest zimna, słońce

próżnia jest zimna, słońce wędruje sobie w próżni i nie sądzę by na drodze spotkało jakiś niewyobrażalnie  gorący gaz, bo skąd ta materia ma mieć taką temperaturę? co ją ogrzewa? kosmos to zero bezwzględne.

Portret użytkownika ostrożny

gość napisał: próżnia jest

gość wrote:

próżnia jest zimna, słońce wędruje sobie w próżni i nie sądzę by na drodze spotkało jakiś niewyobrażalnie  gorący gaz, bo skąd ta materia ma mieć taką temperaturę? co ją ogrzewa? kosmos to zero bezwzględne.

A mi się wydawało że słońce zapier....la wokól czaaarnej dziury, czyli środka galaktyki

Dobra organizacja pracy to zwiększone efekty produkcyjne

Portret użytkownika kbk

Kosmozaur, ciekawy link na z

Kosmozaur, ciekawy link na z twojapogoda. Od siebie dodam, ze miałem kiedyś (jakies 4-5 miesięcy temu) taki sen: była noc, moje miasto, wszystko jak zwykle. Oprócz ciszy, głucha cisza i nagle przenikliwy pisk, cos w rodzaju piszczenia w uszach po wybuchu. Ten pisk zwiastowal falę światła, takiego błysku o kolorze zimnej gwiazdy. Ten blysk (jakby cienka ściana światła) się poruszał, i przechodził dalej przez miasto, pisk zanikał i światło się oddalało. Dlatego z ciekawością o tych błyskach przeczytałem na Twoim linku...

Portret użytkownika navajo88

Widzę że na portalu jest

Widzę że na portalu jest pełno wesołych ludzi , ale zastanówcie się przez chwilę na poważnie , nasz układ słoneczny wędruje sobie przez naszą galaktyke i po drodze napotyka przedzine rejony a to zagęszczenie matrji kosmicznej i inne żeczy ale nikt nie morze wyklóczyć jednej żeczy a mianowicie że w końcu nasza kochana staruszka ziemia w pewnym momęńcie natrafi na skupiska olbrzymiego gruzu kosmicznego i co w tedy ???????? mondrale ????? , powiecie to jest NIEMOZLIWE !!!!!! ,  a karwia dlaczego nie możliwe co ??? .
Pamiętajcie że tam u góry nad naszymi głowami panuje kompletny chaos !!!!
I nie ważne czy będziecie zaprzeczać jak małe dzieci ,bo pewnego dnia możemy się o tym przekonać , może nie jutro i po jutrze ale zapewniam was że kiedyś się o tym przekonamy , może nie my  ,ale wasze dzieci to mogą się z tym czymś spotkać ,,,, ale co ja tam wiem , tylko tak sobie piszę z nudów ! hahahahahahahaha
J.M.H

Portret użytkownika ostrożny

Nie bądź taki małostkowy.

Nie bądź taki małostkowy. Zazgożenia globalne ziemi to nie tylko co nasz układ spotka. Jest ich bardzo dużo. Superwulkan, przebiegunowanie, Trzesienie ziemi powyżej 12 lichtera itd. Tego jest naprawdę dużo. I nikt naprawde nie jest wstanie przewidzieć kiedy to się stanie. Akurat nam się udało i żyjemy w czasie gdzie jest spokojnie. Dziedzina katastofologii musi się rozwijać. To jest najważniejsza rzecz. Przetrwać!. I to jest pewne. Naszym obowiązkiem jest przygotowanie się na to, tyle ile jesteśmy w stanie. Ciekawi mnie  czemu korzystamy z mózgu tylko do 10%. Ewolucja tego nie zzrobiła Chodzi mi po głowie że korzystaliśmy z niego w wiecej. Tak mi logika mówi. Heh to co się stało?

Portret użytkownika normalny?!

Czy następnym razem,jak

Czy następnym razem,jak najdzie Cię ochota na bezsensowną pisaninę z NUDÓW - mógłbyś przy okazji złapać za słownik poprawnej polszczyzny ?!
Przepraszam za formę wypowiedzi,ale czytając takie kwiatki mam wrażenie,że ktoś TO robi specjalnie - w celu ogłupienia i uwstecznienia odbiorcy Sad

Portret użytkownika N_one

Galaktyka karłowata Strzelca

Galaktyka karłowata Strzelca rozrywana przez Drogę Mleczną. Odkryto ją i efekt "pożerania" dopiero w 1994 roku. Gdyby nie program 2MASS do dziś byśmy nie byli tego świadomi, gdyż jest to bardzo młoda galaktyka, prawdopodobnie fragment obłoku Magellana, a przez to, że młoda nie jest widoczna w świetle widzialnym. W większości to protoplazma. Od kilku lat Układ Słoneczny i wszystkie planety odczuwają wpływ magneto-grawitacyjny tejże galaktyki, w której rozrywany fragment właśnie weszliśmy. Efekt "Moon Tilt" prawdopodobnie także jest wywołany przez wpływ tej galaktyki. Poniżej obrazek będący symulacją tego procesu. Żółta kropka to nasz US.
Sagittarius

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

Zadam proste pytania... 1.

Zadam proste pytania...
1. Jaki jest wiek tej "młodej" galaktyki Strzelca?
 To znaczy, że ona powstała niedawno?
2. Ile gwiazd powstało w niej, skoro w naszej nie powstała żadna a zmarło 2,5 mld sztuk przez 14 mld lat?...
3. jakie znaczenie ma wiek galaktyki na jej widzialnośc w świetle widzialnym?
4.  co oznacza okreslenie protoplazma w sensie pojeciowym tego słowa?
 

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

odpowiadam.. ( i nie patrz na

odpowiadam.. ( i nie patrz na sufit bo nic tam nie ma oprócz muchy...)
 1. w ciagu mojego życia słyszałem o 10 wybuchach Supernovych...
2. mam 63 lata, a więc średnio co 5,72 lat to się dzieje...
3. jeżeli Wszechświat ma 14 miliardów lat.. ( devoratus skup uwage i weź kalkulator kieszonkowy), to 14 000 000 000/5,72= ok. 2447 552 448 gwiazd...
( zakładam, że następuje to w zależności liniowej- co do tego można dyskutować oczywiscie)...
nnooooo... może...trochę mniej, o ile zależnośc nie jest liniowa...
 Tak, że polecam patrzyć na klawiaturę kalkulatora bardziej wnikliwie... i nie mylić go z sufitem...
ps. niektórzy bąbowi naukowcy zaczynaja przebakiwać o 40 miliardach lat wieku Wszechświata...

Portret użytkownika szlrot

Nawet jeśli zgasło 2.5 mld.

Nawet jeśli zgasło 2.5 mld. Gwiazd to i tak zostało jakieś 300 do 400 mld. Więc nie ma się czym podniecać. Poza tym nie wiemy ile gwiazd się rodzi ponieważ energia rozblysku jest niewielka w porównaniu do eksplozji stop supernowej więc narodzin nowych gwiazd po prostu nie dostrzegamy

Strony

Skomentuj