Uprawy ryżu mogą spowodować emisje metanu groźne dla klimatu Ziemi

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Niebezpieczeństwo dla klimatu może się czasami pojawić w nieoczekiwanym miejscu. Już dawno ustalono, że hodowla zwierząt powoduje produkcję dużej ilości gazu cieplarnianego, metanu. Teraz okazało się, że podobny efekt dają uprawy ryżu.

 

Ostatnio opublikowane dane potwierdzają, że uprawa ryżu na świecie mogą spowodować niebezpieczne zwiększenie stężenia metanu w atmosferze. Gaz pojawia się, gdy rośnie tempo wzrostu rośliny. Emisja trudnych do oszacowania wielkości metanu przyczynia się do ocieplenia klimatu naszej planety.

 

W wyniku wzrostu temperatury naukowcy odkryli nad polami ryżowymi podwyższone stężenie dwutlenku węgla i ustalili, że wtedy zaczynają one produkować znacznie więcej metanu niż przy niskich stężeniach CO2 i z niższą temperaturą.  Oznacza to, że w cieplejszych warunkach wzrostu, ryż uwalnia do atmosfery więcej niż zwykle metanu.  Taki efekt odkryto na polach ryżowych w Azji i Ameryce Północnej.

 

Ryż jest podstawowym pożywieniem milionów ludzi na całym świecie i raczej nie można ograniczyć upraw. Przeciwnie będzie więcej pól ryżowych i stanie się główną uprawą dla krajów rozwijających się, które potrzebują więcej żywności z powodu coraz większej populacji. Oznacza to znaczny wkład w bilans metanowy planety.  W przyszłości ludzie będą zmuszeni wybierać, głód lub pogorszenie klimatu.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Neutralny

"opublikowane dane

  • "opublikowane dane potwierdzają, że uprawa ryżu na świecie mogą spowodować niebezpieczne zwiększenie stężenia metanu w atmosferze" 
  • "Emisja trudnych do oszacowania wielkości metanu przyczynia się do ocieplenia klimatu

​Wyciąganie wniosku że "W przyszłości ludzie będą zmuszeni wybierać, głód lub pogorszenie klimatu" na podstawie "danych" które okazują się wielkościami trudnymi do oszacowania jest nieporozumieniem

Ojcem inzynier magister, był według mnie, mój sąsiad z lewej a matką listonoszka z prawej strony klatki schodowej. 

Portret użytkownika normalny

Obawiam się, że prawdziwym

Obawiam się, że prawdziwym zagrożeniem nie jest ryż tylko kilkaset milionów amerykańskich grubasów pierdzących obrzydliwie przed telewizorami całą dobę. Kanapy i fotele nie posiadają żadnych filtrów i cały ten syf unosi się do atmosfery którą wspólnie oddychamy i która chroni nas przed najgorszym. Jak długo jeszcze nasza Ziemia to wytrzyma?

Portret użytkownika Blackhawk83

Kiedyś na świecie było więcej

Kiedyś na świecie było więcej chodowli zwierząt, w całej azji od wieków jest uprawiany ryż. Z tym metanem to porażka, najpierw rzekomo wydobywa sie z zamarniętego lodu a teraz teoria o uprawach ryżu i chodowli zwierząt. Jak dla mnie to pseudo nauka, za niedługo powiedzą że człowiek sporzywając dużo fasoli i grochu jest odpowiedzialny za emisje metanu.

Portret użytkownika Pulsar

Metan wydobywa się nie z

Metan wydobywa się nie z lodu, a dokładniej rezerwy metanu są "schowane" głęboko pod lodem a gaz powstał, jako efekt metabolizmu mikroorganizmów, które żywią się resztkami roślin i zwierząt które kiedyś tu istniały.
Zatem topnienie zmarzliny, wyemituje duże ilości metanu, co dodatkowo wpłynie na ogólny bilans gazów cieplarnianych.
Bakterie Metanowe - grupy bakterii, które wywołują rozkład substancji organicznych na metan za pośrednictwem mikroorganizmów (Bacillus methanogenes) bez dostępu powietrza w warunkach beztlenowych, wzgl. utleniają metan i asymilują drogą chemosyntezy na wodę i kwas węglowy (Bacillus methanicus). Terenem działania pierwszej grupy (Bacillus methanogenes) jest muł wód stojących, w których szczątki roślin odcięte są od dostępu powietrza i tu w przydennej warstwie powstaje metan. Druga grupa bakterii (Bacillus methanicus) żyje w tych samych miejscach, lecz w warstwach wyższych zawierających tlen (mające kontakt z powietrzem).

http://redbog.sggw.pl/rezultat-meteo-gazy.html
 
Jak zatem widać z powyższego - stojące zbiorniki wodne (a w tym i baseny ryżowe) mogą być przyczyną produkcji metanu, który może częściowo ulegać biodegradacji oraz rozpadać się w powietrzu pod wpływem reakcji chemicznych i promieniowania słoneczniego.

Portret użytkownika 3plabc

To może przestaniemy jeść???

To może przestaniemy jeść??? Ale jak umrzemy to z gnijącego trupa też jakiś gaz się wydostaje:( i znowu zanieczyszczenie i metan itd. Ja sugeruje sadzić więcej lasów, albo zacząć na masową skalę sadzić i wykorzystywać konopie, które pochłaniają dużo CO2, a zastosowania znajdują w różnych gałęziach przemysłu począwszy od budownictwa, poprzez przemysł papierniczy, włókienniczy, kończąc na farmacetykach i jako używka naturalnie;).

Portret użytkownika ŚWIATŁO-WIEDZY

Odkąd powstała nauka

Odkąd powstała nauka niezależna od Boga a oparta na teorii ewolucji, nagle cały swiat jest zagrożeniem a wszystko co tworzą koncerny jest dla dobra świata. Krowy też są zagrożeniem bo produkują metan, my też bo wdychamy powietrze z tlenem a wydychamy z dwutlenkiem węgla. Jedynie ci co chcą aby na Ziemi było nas mniej są zbawieniem dla ludzkości, ci co chcą kontrolować emisję dla niby rozwoju a sami nie przestrzegają tego. Nie chcą zaakceptować, że prawa natury są silniejsze i że z nimi się nie wygra. Medycyna oparta na teorii ewolucji daje prawo do wymyślania sztucznych lekarstw jako ewolucję w leczeniu, gdzie teoria zarazkowa chorób już się chwieje. Najlepiej jeśc chiński ryż z plastiku, bo taki już wymyslili, ewentualnie modyfikowany genetycznie, po którym będziemy bezpłodni a wcześniej z wiarą udamy się do lekarzy koncesjonowanych przez system, bojących się utraty praw do wykonywania zawodu.
 

Strony

Skomentuj