Indonezyjski wulkan Paluweh przebudził się po 27 latach spokoju

Kategorie: 

Wulkan Paluweh - Źródło: youtube

Od czwartku, 9 października trwa kolejna erupcja wulkaniczna w Indonezji. Tym razem przebudził się wulkan Paluweh, który pozostawał w uśpieniu od 1985 roku.

 

Wulkan jest również znany, jako Rokatenda. Pierwsze objawy świadczące o tym, że żywioł zaczyna nowa aktywna fazę pojawiły się 1 października 2012. Indonezyjski instytut geofizyczny potwierdził, że przynajmniej od 8 października trwają termiczne anomalie w okolicy krateru. Dzień później rozpoczęły się już emisje materiału wulkanicznego, które wywołały powstanie dużego pióropusza gazów obserwowanego nawet z odległości kilkudziesięciu kilometrów.

 

W kilku miejscach raportowano intensywny opad popiołu. Geofizycy określili stopień ryzyka dużej erupcji wulkanu, jako poziom II z IV.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Juszka1980OGL

Wczoraj czytałem o

Wczoraj czytałem o pierscieniu ognia i dużej aktywności sejsmicznej jak i wulkanicznej sani naukowcy i obserwatorzy-badacze zaapelowali do rzadów panst w strefie zagrożenia aby przyszykować sie bo może dojść do mocnego trzęsienia i silnej erucji ktoregoś wulkanu w okolicy gęsto zaludnionej. ostatni taki komunikat miał miejsce w 2004 roku wiec coś jest na rzeczy.
pozdrawiam Juszka

Portret użytkownika asdf

http://pl.wikipedia.org/wiki/

http://pl.wikipedia.org/wiki/Trzęsienie_ziemi
 
i tak "w ogóle", to ziema się trzesię niemal 24h na dobę 
http://www.iris.edu/seismon/last30.html
 
a park yellowstone zawsze był terenem względnie aktywnym, to naturalne...  w zeszłym roku odnotowwano tam wstrząs o sile 4 magnitud 
 
i to o niczym nie świadczy poza tym, że "teren jest aktywny". Nie da się przewidzieć erupcji, kiedy i czy w ogóle (w tym stuleciu) do niej dojdzie
 
a z pewnoscią nie przewidzisz tego Ty przegladajac wykresy w internecie, wiec darowałbym sobie bzdurne wzniecanie niepokoju

Portret użytkownika MarekPoznań

Wiem, że Ziemia trzęsie się

Wiem, że Ziemia trzęsie się całą dobę, ale czasami widać, że w niektórych miejscach następują nagłe wzrosty w ilości i sile wstrząsów. Akurat teraz dotyczy to Yellowstone i Long Valley Area (oba te miejsca to superwulkany).
 
Strona http://quakes.globalincidentmap.com/ jest też ciekawa z innego punktu widzenia - w przypadku USA podawane są nawet najsłabsze wstrząsy, wykrywalne tylko przez najbardziej czułe sejsmografy. Po prostu Amerykanie są przesadnie czujni i oczekują, że kiedyś w końcu dojdzie w Kalifornii do kolejnego wielkiego trzęsienia.

Skomentuj