Curiosity znalazł na Marsie "ziemski" kamień

Kategorie: 

Źródło: NASA

Kawałek skały o regularnych brzegach zwrócił uwagę ekipy zarządzającej poczynaniami łazika marsjańskiego Curiosity. Kamień wygląda jak mała piramida, a jak się okazało po testach jego skład jest bardzo podobny do kamieni z naszej planety.

 

Eksperci NASA przedstawili pierwsze analizy danych składu chemicznego kamienia, określonego imieniem Jake Matevich. To był pierwszy raz, gdy Curiosity używał swojego sprzętu wiertniczego oraz detektorów do analizy próbek. Już na pierwszy rzut oka, było widać, że kamień ten ma potencjał, aby przekształcić się w naukową sensację, ponieważ jego struktura jest inna od wszystkich znanych dotychczas skał marsjańskich, ale niesłychanie podobna do skał spotykanych na Ziemi.

"Ten kamień jest bogaty w magnetyczne skały charakteryzujące szczątki skał lub kamieni znalezionych w aktywnych wulkanicznie obszarach na ziemi - mówi Edward Stopler z California Institute of Technology i laboratorium NASA w Pasadenie. - Nie możemy jeszcze spekulować ogólnie na temat geologii Marsa, ale trzeba zacząć spekulacje przynajmniej na temat przyczyn takiego wyglądu tego kamienia ".

Na Ziemi, skały o podobnej strukturze występują, gdy magma wychodzi pod wielkim ciśnieniem i krystalizuje się przy zetknięciu z wodą. Taka informacja może być pośrednim dowodem na to, że pod powierzchnią pustyni na Marsie istnieje woda w stanie ciekłym.

 

Wszystkie kamienie, które zostały zbadane w poprzednich misjach na Czerwonej Planecie, wykazały porowatą strukturę i wysoką zawartość magnezu i żelaza. Być może niezwykły głaz jest fragmentem innego ciała niebieskiego, które spadło na planecie? Łazik Curiosity przeprowadził badanie z pomocą narzędzia ChemCam. Jest on zamontowany na dwumetrowym ramieniu i jest w stanie wykonać wiercenie oraz zidentyfikować skład chemiczny skał.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika normalny?!

Cyt.:"Ten kamień jest bogaty

Cyt.:"Ten kamień jest bogaty w magnetyczne skały charakteryzujące szczątki skał lub kamieni znalezionych w aktywnych wulkanicznie obszarach na ziemi - mówi Edward Stopler z California Institute of Technology i laboratorium NASA w Pasadenie. - Nie możemy jeszcze spekulować ogólnie na temat geologii Marsa, ale trzeba zacząć spekulacje przynajmniej na temat przyczyn takiego wyglądu tego kamienia."  -  to może najbardziej prawdopodobna i sensowna spekulacja na dzień dzisiejszy : łazik wylądował na terenach pustynnych,ale tutaj,na naszej planecie ZIEMI ! Biggrin Wytłumaczy to wszystkie wpadki z tej rewolucyjnej misji !  Wink
Pozdrawiam myślących LOGICZNIE !!! Smile

Portret użytkownika Takitam

Bardzo wyraźnie bracia z

Bardzo wyraźnie bracia z Marsa pokazuą nam obrobiony kamień. Odnoszę wrażenie że bawią się z naszymi naukowcami podkładając pod kamery to, co chcą pokazać.. Jeśli nie obrobiła go ręka ludzka to pewnie marsjańska.

Strony

Skomentuj